Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалету

Відбулося виїзне засідання Ужгородського прес-клубу у Нижнє Селище (Хустський район), де презентували екологічно-педагогічний проект, запроваджений у місцевій середній школі, яка саме святкувала 50-річний ювілей з дня заснування

Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалетуПро важливість проекту для села, особливо для освітнього закладу (встановлення біотуалету) розповіли директор школи Олександр Липчей, представник ГО “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” ЗАМР Орест Дель Соль та віце-президент Мережі Швейцарія – Закарпаття/Україна „NeSTU“, представник Європейського Кооперативу Лонго Май Юрген Крефтнер, голова ГО «Екосфера» Оксана Станкевич. Йшлося також про інші важливі справи, започатковані громадою у Нижньому селищі.
Як відомо, для закарпатського села досить гостро стоїть проблема питної води. Щодо каналізації, то її будівництво є непосильним за ціною для селян, та й води надто мало, аби використовувати її ще й для технічних потреб каналізації. Одним з можливих варіантів вирішення проблеми ініціативні мешканці Нижнього Селища вважають саме встановлення т.зв. біотуалету. Щодо школи, то вона не підключена до очисних споруд, розповів О. Липчей. Відходи впадали в річку, а також забруднювали ґрунтові води. Натомість біотуалет — один з ефективних варіантів економного використання води та вирішення проблеми водоочищення. Громадська організація “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” спільно з дирекцією школи при підтримці відділу освіти РДА та Фонду Розвитку міста Базель (Швейцарія) зібрали кошти на будівництво біотуалету — загалом 345 тис. грн. Проект став можливим завдяки фінансовій підтримці Європейського Громадянського Форуму, відділу освіти Хустської РДА та Фонду муніципальних ініціатив м.Київ.

Тим самим вирішили санітарно-гігієнічну проблему школи і врахували виховний момент. Педагоги сподіваються, що юне покоління школярів свого часу при будівництві власних осель скористається досвідом школи. За словами Юргена Крефтнера, розташування біотуалету в школі дасть можливість змалку привчати дітей до гігієни, акуратності та розуміння важливості турботи про навколишнє середовище.

Біотуалет сумістив у собі функції збору фекальних мас та їх утилізації за допомогою природних біологічних процесів. Унікальний туалет вимагає до себе й особливого ставлення. Наприклад, після кожного його використання, калові маси слід посипати тирсою зі спеціальних баків, щоби потім міг утворитися необхідний компост. Цю суміш треба раз на рік вивозити на місце подальшого компостування, де вона буде «дозрівати» ще приблизно 2 роки. Під час компостування гине більшість патогенних бактерій. Готовий компост, що нагадує собою торф, є якісним органічним добривом для полів.

У ході засідання прес-клубу відбувся огляд інших проектів ЗАМРу в Нижньому Селищі. Це і відома Селиська сироварня, і взятий організацією під опіку сільський клуб, і концерт місцевого гурту «Селиські гудаки». Як повідомив Юрген Крефтнер, 12 липня цього року відбудеться традиційний фестиваль «Селиська Співанка».
Нижньоселищенська ЗОШ І-ІІІст.- середня школа в якій навчається 440 учнів. Результатом співпраці школи та ГО “Закарпатська асоціація місцевого розвитку» є організація роботи комп’ютерного класу підключеного до Інтернету, покращення питного режиму школи шляхом проведення водопроводу, організація позакласної роботи школярів у центрі дозвілля Долина Хустець, організація та проведення шкільного фестивалю та фестивалю “Селиська Співанка”. Ініціаторами проекту біотуалету були адміністрація школи, представники європейського кооперативу Лонго Май, відділ освіти Хустської РДА.
05 травня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини