Як врятувати Солотвино?

Два роки тому «ДТ» опублікувало статтю «Гинуть соляні рудники України». Однак ніхто й пальцем не поворухнув, щоб їх врятувати. Нині рудники вже загинули. Проте Солотвино — це не тільки соляний рудник. Cолотвино — перлина Закарпаття — відома зі стародавніх часів як постачальник солі для всієї Східної Європи. Ще більше славиться вона своєю підземною алергологічною лікарнею, яка повернула здоров’я десяткам тисяч хворих на астму дітей і дорослих. Крім того, на базі солоних озер над затопленими шахтами виник величезний рекреаційний комплекс.

Як врятувати Солотвино?

На жаль, останніми роками система відведення води з шахтних полів вийшла з ладу, внаслідок чого одна з двох соляних шахт з підземними лікарнями у 2009 році була затоплена. Друга шахта перебуває в аварійному стані: 22 травня 2010-го у стовбур шахти обвалилося близько 200 кубометрів порід. Видобуток солі припинено. Відбувається некероване затоплення шахти. Шахтарі, які колись видобували сіль, та персонал, що обслуговував лікарні, нині безробітні. Колектив рудника залишився без будь-яких засобів до існування.

Загибель останньої на заході України соляної шахти призводить до втрати понад тисячі робочих місць на соляному руднику, в лікарні і рекреаційних закладах. Щезають солоні озера, які живилися за рахунок розсолів, що викачували із шахт. Лікувальна цінність озер погіршується. Виникла загроза втрати унікального колективу кваліфікованих лікарів і сестер, досвід яких накопичувався десятиліттями. Із процвітаючого відомого курортного містечка Солотвина перетворюється на заселене безробітними село. Затоплення шахт і припинення робіт із підтримки екологічної рівноваги викликає небезпеку руйнування житлових будинків, промислових споруд і комунікацій унаслідок розвитку соляного карсту.

У відповідь на численні звернення громадян президент України В.Янукович 19 листопада 2010 року дав уряду доручення щодо врегулювання ситуації, яка склалася на Солотвинському солеруднику, збереження алергологічних лікарень у соляних шахтах і недопущення техногенної катастрофи. Однак відновити шахти вже технічно неможливо, а будівництво нової шахти потребує багато часу і коштів. У зв'язку з цим працівники Відділення гірничо-хімічної сировини АГН України на основі прогнозу розвитку екологічної ситуації запропонували два варіанти заходів із порятунку Солотвини.

Перший, найдешевший, варіант полягає у видобутку запасів солі, які залягають вище рівня підземних вод, з допомогою горизонтальних виробок — штолень. Одночасно з видобутком солі можна створити підземні зали для розміщення лікарні і розважальних закладів. Цей спосіб найнебезпечніший, бо при його застосуванні не порушується природний режим підземних вод і виключається небезпека розвитку соляного карсту. Будівництво штольні з камерами для лікарень можна здійснити протягом одного року, а вартість спорудження підземної лікарні в штольнях на порядок менша від вартості нової шахти.

Другий варіант полягає у відкритому видобутку солі з кар'єру. При цьому створюється можливість випилювання великих соляних блоків, з яких можна будувати соляні палаци для розміщення лікарень і розважальних закладів. При застосуванні цього способу створюються умови для потужного виробництва кам'яної солі.

Кар'єр може мати площу до 100 га. При глибині кар'єру 50 м виїмкові запаси солі становлять до 100 млн. тонн.

Осушення кар'єру буде здійснюватися у такий спосіб. Прісну воду "перехоплять" водозбірною канавою і скинуть у Тису, а розсоли з дна кар'єру спрямують у шахтні виробки для відстоювання. Одночасно розсіл із затоплених шахт буде подаватися в цех виробництва виварної солі, а влітку — також на підживлення лікувальних озер. Борти кар'єру буде захищено від дощів плівкою. Галечник, що покриває сіль, буде реалізовано як будівельний матеріал.

Відкрита розробка дасть можливість зберегти робочі місця, забезпечити живлення озер розсолами, видобувати блоки солі для будівництва соляних лікарень і рекреаційних палаців на поверхні. Собівартість відкритого видобутку на порядок менша порівняно із шахтним, сіль буде дешевою.

Разом з тим збереження видобувних промислів Солотвини є способом попередження монополізації ринку солі. Зараз єдиним виробником харчової солі є Донбас. Транспортування солі за тисячу кілометрів супроводжується величезними втратами. Монополізація ринку загрожує зростанням цін на сіль, які й так за останні два роки збільшилися у п'ять-шість разів. Не дарма Солотвинський солерудник внесено до списку стратегічних об'єктів.

Відновлення соляного промислу полегшить завдання ліквідації старих шахт та приведення порушеної території в безпечний стан, придатний для розширення курортної справи. Зіяючі провалля на поверхні будуть перетворені на унікальні мальовничі озера з водою різної солоності та температури.

Щоб з мінімальними витратами врятувати Солотвину, потрібно негайно відновити наукові дослідження для обгрунтування проектних рішень. У 2011 році необхідно виконати комплексний проект з усунення негативних наслідків розвитку соляного карсту, з відродження порушеного ландшафту, створення умов для повноцінної діяльності лікувальних і рекреаційних закладів.

Реалізація наших пропозицій відповідає інтересам держави, місцевого населення і колективу рудника. Держава одержить значні прибутки, оскільки собівартість відкритого видобутку солі на порядок менша, ніж при підземному способі. Значні надходження до бюджету забезпечують численні рекреаційні заклади на солоних озерах. Але головне багатство держави — поліпшення здоров'я населення завдяки діяльності алергологічної лікарні та використанню солоних озер. Тож врятувати Солотвину — наш обов'язок перед нинішнім і прийдешніми поколіннями.

Анатолій ГАЙДИН,  виконавчий директор Відділення гірничо-хімічної сировини Академії гірничих наук України, кандидат геолого-мінералогічних наук, лауреат Державної премії України

27 грудня 2010р.

Теги: Солотвино, солерудник, затоплення

Коментарі

magyar ember 2010-12-27 / 22:17:00

"усунення негативних наслідків розвитку соляного карсту"

В тот момент, когда к залежам соли стали проникать независимо от того - потоки подземных или надземных вод, ситуация per future выходит из под контроля. Образование карста неизбежно.

Целесообразно подумать над методом искусственного замораживания с применением цементных инъекций с тем, чтобы создать гидростойкий защитный слой, который бы смог предотвратить дальнейшее образование карста.

magyar ember 2010-12-27 / 17:30:00

"Однак відновити шахти вже технічно неможливо, а будівництво нової шахти потребує багато часу і коштів."

Из распространённых в печати снимков Солотвинского солерудника можно сделать вывод, что с точки зрения инженерной геологии и инженерной механики грунтов, любой вариант по реконструкции шахт не реализуем, ибо широкомасштабно, на больших территориях нарушено состояние грунтов in situ. Вследствие этого грунты не могут быть стабильными и никак не поддаются статическим расчётам. Для технического использования, это на 60-80 лет утраченная территория.

Выход из положения: Территорию выравнять и на несколько десяток лет развести на ней парк или лес.

Основной грех горных разработок в СССР был тот факт, что в целях понижения себестоимости ископаемого сырья, изъятые кубометры в шахтах никогда не восполнялись другими материалами. По-этому и наступило нарушение стабильности грунтов.

Создать новые шахты за один год, как предлагает автор, это фантазия! Построить дом в 5-6 этажей потребует в два раза больше времени.

НОВИНИ: Економіка

17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
» Всі новини