На Рахівщині пройшов етнофестиваль "Гуцульська ріпа" (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Найвисокогірніше село в Україні Лазещина, що на Рахівщині, у неділю відзначило День села. Урочистості розпочалися зі звук трембіт біля приміщення сільської ради, де районна та сільська влади привітали селян зі святом, з нагоди якого відмітили найкращих лазещинців грамотами.

На Рахівщині пройшов етнофестиваль "Гуцульська ріпа" (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Потім святкування плавно перемістилося на узгірок, куди урочистою ходою потягнулися мешканці села в народних строях та гості.  А там як на долоні видно не тільки самі "ворота" Закарпаття (так називають Лазещину ті, хто в'їжджає в нашу область з Івано-Франківщини), а й чудові краєвиди з Говерлою та Петросом. Тут  і почалися справжні гуляння. Звуки трембіт змінювалися піснями та танцями.

У  рамках святкування Дня села пройшов міжнародний етнофестиваль сільського туризму "Гуцульська ріпа 2010". Так на Рахівщині називають картоплю. Хоча ця трав'яниста рослина з родини пасльонових має на Закарпатті й інші назви - крумплі, бараболя,  бульба, мандибурка, компітери, гарбузи.

Саме з цією багатої на назви  культури на святі були приготовані всі страви: вареники, картопляники (прості і з різними начинками), деруни, галушки, фарширована картопля,  солодкі гомбовці. Угорці з села Варієво Берегівського району приготували свою національну страву - папрікаш-крумплі. Місцева газдиня Ольга Тафійчук наварила смачнющого борщу, в якому красувалася червона від буряку бульба. Найшвидше розійшлися вареники з картоплею у працівників сільської амбулаторії. А працівники дитячого садка приготували величезник ріпляник, на який пішло 50 кг картоплі, 1,5 кг масла, по 1,5 кг сиру та бринзи. Складався він з 6 коржів, які виховательки  пекли дома у печі.  Тож, загалом на фестивалі можна було скуштувати картоплю як у вареному, смаженому, так і пареному вигляді. Більшість страв були приправлені бринзою – традиційним верховинським продуктом. Запити всю цю смакоту можна було різними напоями, починаючи з кислого молока і закінчуючи яфинівкою.  Необхідний градус алкоголю кожен вибирав собі індивідуально.

Як розповіла вихователь дитсадка Василина Делятинчук, картопля використовується у селі не тільки як харчовий продукт, а й як лікувальний засіб. Так, соком сирої ріпи селяни лікують язву шлунку і стимулюють травлення, а нарізана кружечками сира картопля і прикладена до чола помагає від головної болі.

Смакування стравами з картоплі відбувалося під виступи місцевих і не тільки народних колективів, серед яких був фольклорний гурт "Газдині" з с.Пацканьова Ужгородського району, 10-річний ужгородець Віктор Пап, соліст продюсерського центру Падіюну,  колектив зі словацького села Водераді округу Трнава. До речі, на свято завітав і староста цього села Марек Туранський, який розповів, що їх село вже третій рік теж проводить фестиваль під назвою "Руками і серцем". Староста був вражений тим, що селяни на святкування прийшли у вишиванках.

Ідея картопляного фестивалю належить родині Пранничук. Голова сімейства Богдан Дмитрович, який очолює Закарпатський обласний центр розвитку сільського туризму, є незмінним організатором заходу, який вже п'ятий рік поспіль святкується у першу неділю вересня. Фінансову ж підтримку фестивалю  цього року здійснило Міністерство України у справах сім'ї, молоді і спорту.

Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн. Фото автора
 

08 вересня 2010р.

Теги: фестиваль, Гуцульська ріпа

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини