Інвестор профінансує будівництво автономних котелень в Ужгороді

Курс остаточного переходу Ужгорода на автономне опалення став набувати конкретніших обрисів. Незважаючи на кризу, заява про припинення централізованого теплопостачання уже найближчого холодного сезону не виглядає голослівною.

Інвестор профінансує будівництво автономних котелень в Ужгороді

Ужгородська міська рада вийшла на певні домовленості з інвестором, котрий бере на себе фінансування будівництва автономних котелень для бюджетних закладів і навіть допоможе з індивідуальним опаленням квартир ужгородцям, які самостійно це питання вирішити не змогли. Такою інформацією поділився з журналістами заступник міського голови Володимир Химинець.

Як розповів Володимир Васильович, створена схема, за якою конкретний банк фінансуватиме лізингову компанію, котра, у свою чергу, встановлюватиме автономне опалення в помешканнях ужгородців та інвестуватиме кошти в будівництво нових котелень для деяких закладів освіти. Що стосується квартир, то майже 80% із них городяни власними силами перевели на “автономки” (деяким самотнім соціально незахищеним допомогла міська влада). Це вигідно з усіх поглядів - тепло обходиться набагато дешевше, а грієшся, коли і як хочеш. Ті ж, хто досі залишився на ЦО, швидше за все, просто не мають коштів на облаштування індивідуального опалення. А переходити на нього доведеться, бо централізоване через високі тарифи на газ для КП, застаріле обладнання та все меншу кількість споживачів давно стало непосильним тягарем для міського бюджету. Допомогти цій категорії громадян якраз і взявся банк “Глобус”. Він пропонуватиме клієнтам різні варіанти. Наприклад, перший внесок у 20% від вартості всіх робіт і обладнання, а далі - лізинг (він не передбачає нарахування відсотків). Зрозуміло, користувач зобов’язаний щомісячно вносити на рахунок певну суму, але вона не буде великою, бо виплата, за домовленістю, розтягуватиметься на досить довгий строк. Слід розуміти, що банк - не благодійна організація, і певний його прибуток закладуть у вартість обладнання, однак це м’якший варіант, ніж звичайний кредит, котрий до того ж потребує якоїсь застави. А тут заставою виступатиме саме обладнання. Зрештою, кожен сам вирішуватиме, підходить йому такий варіант чи ні. З бажаючими укладатимуть індивідуальні договори, виходячи з можливостей клієнта. Скажімо, можна котел ув’язати в існуючу мережу радіаторів, а не міняти все в комплексі, і тоді “автономізація” обійдеться значно дешевше. Правда, експлуатація виявиться суттєво дорожчою, бо старі чавунні радіатори розраховані на великий об’єм води.

Щодо бюджетної сфери, то зараз ведеться будівництво котелень для ЗОШ №№ 12, 15 і 19, 42-го садка, гімназії на вул. 8 Березня, школи мистецтв, котрі збиралися запустити набагато раніше, але завадила відсутність фінансування. Після прийняття бюджету воно відкрилося, тож проблем не мало б виникати. Ще 10 об’єктів планується звести за рахунок знайденого інвестора, без залучення муніципальних коштів. Зокрема побудують котельні для 8-ї школи та НВК “Первоцвіт” (разом); для 8-го садочка; ЗОШ № 6 спільно з ДВЗ № 26 (є бажання підключити до них і НВК “Престиж”, але це - під питанням); 31-го та 28-го садків. Для ЗОШ № 5 буде реконструйована котельня, яка заодно обслуговує облмуздрамтеатр та обласне телебачення, а для лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка, 20-ї школи й НВК “Ялинка” влітку розпочнеться будівництво нових, які мають завершити до кінця року. Всі ці об’єкти фінансуватиме банк, а значить, роботу не перериватимуть через відсутність бюджетних призначень.

АНВК, НВК “Грант” і 16-й садок власні котельні вже мають, але вони морально застаріли, тож їх коштом “Глобуса” теж реконструюють, щоб стали ефективнішими й енергоощаднішими.

Таким чином, у місті залишиться всього кілька бюджетних закладів із невизначеною опалювальною долею - бібліотеки, деякі садочки (як-от 30-й, котрий давним-давно приватизований і не є на балансі управління освіти, хоча й використовується ним), філії навчальних закладів. Навіть якщо для них залишать ЦО, то не факт, що теплопункти, які їх обігріватимуть, подаватимуть тепло і для багатоповерхівок. Більшість із 25 великих котелень усе ж припинять діяльність, а ті, що тимчасово залишаться (хоча й це під питанням), працюватимуть на мінімумі - тільки для бюджетних закладів. Тому “автономізація” квартир є актуальною, як ніколи, і департамент міського господарства всіляко сприятиме їй.

Однак на шляху цього процесу можуть стати газовики. В Ужгороді вже є непоодинокі приклади, коли “Закарпатгаз” відключав (або, в кращому разі, погрожував відключити) блакитне паливо багатоповерхівкам, у яких люди масово повстановлювали індивідуальне опалення, не виконавши техумов профільної організації. Тут, каже Володимир Химинець, альтернативи нема - технічних умов дотримуватися доведеться. Тому в таких будинках проводитимуть збори громадян, розроблятиметься кошторис, у скільки обійдеться заміна зовнішніх стояків, і пропонуватиметься всім власникам газових котлів “скинутися”, як це вже було зроблено на вулицях 8 Березня і Минайській. Інакше ситуацію не вирішити. Зрештою, самі люди зацікавлені, щоб у час пікового навантаження взимку автоматика не відключила їхні котли через низький тиск газу.

Мирослава Галас, "Ужгород"
16 червня 2010р.

Теги: опалення, автономне, котельня, інвестор, Ужгород, Химинець

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 5
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини