Проект ЄС "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" набирає обертів на Закарпатті

Учора, 10 червня ц.р. під головуванням заступника голови облради Василя Брензовича проведено виїзне засідання Закарпатської обласної координаційної ради з питань впровадження проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", що спів фінансується Євросоюзом та спів фінансується і проваджується Програмою розвитку ООН, яке проходило в с. Яноші Берегівського району.

Проект ЄС "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" набирає обертів на Закарпатті

У засіданні взяли участь: начальник головного управління економіки ОДА Володимир Погорєлов, заступник керуючого справами виконавчого апарату облради Михайло Пригара, помічник голови облради Анатолій Токарчук, консул Угорської Республіки в м.Берегові Шерцер Кароль, керівники Берегівського, Воловецького, Великоберезнянського, Між гірського, Свалявського, Перечинського, Тячівського, Рахівського, Хустського районів, що відібрані як пілотні для реалізації ініціатив громади, керівники Проекту, а також науковці.

Мета проведення засідання – сприяти реалізації згаданого Проекту в Закарпатській області для втілення місцевих ініціатив, спрямованих на поліпшення базової інфраструктури у соціальній та комунальній сферах та показати успішний досвід Берегівського району іншим.

Відкриваючи засідання, Василь Брензович наголосив, що на Закарпатті Проект розпочав діяльність 21 березня 2008 року з моменту відповідної угоди між облдержадміністрацією, обласною радою та Програмою розвитку ООН. На сьогодні можна з упевненістю сказати, що Проект - плідний і заслуговує на потужніший розвиток.

Відзначалось, що бюджет Проекту по Україні складає 13,3 млн. євро. Для участі в Проекті спочатку були відібрані на конкурсній основі пілотні райони, а відтак у цих же районах відбирались сільські ради. При відборі сільрад до уваги бралися такі критерії: соціально-економічний стан території, стан та проблеми у галузі охорони здоров"я, комунальному водопостачанні та транспорті, енергетиці, навколишньому середовищі тощо. Одним із важливих критеріїв оцінки став показник готовності до співпраці та зобов"язань у впровадженні проектів, орієнтованих на соціальну мобілізацію громади. Громади відібраних населених пунктів реалізовують вибрані пріоритети поліпшення життя через впровадження мікро проектів, які спів фінансуються проектом ( до 10 000 дол.США), громадою (5%), а також місцевим бюджетом.

На сьогодні на теренах нашого краю створено 57 неприбуткових об"єднань громадян ( 6360 членів, що представляють 23104 дворогосподарства). Вони реалізовують спільно 61 ініціативу місцевих громад разом із даним проектом, що зараз впроваджується 57 громадськими організаціями в 9 районах Закарпаття. Загальна сума ініціатив складає 8 660 966 грн., внесок проекту СВА – 3 988177 грн, внесок громад – 478 853 грн., внесок місцевих органів влади – 4 193 937 грн. Ще 5 ініціатив громад готуються до фінансування в липні ц.р.

Під час презентації Проекту, учасники засідання мали змогу переглянути фільм "Закарпатські громади вміють і здатні будувати краще життя власними силами". Після чого керівники районів охоче інформували про реалізацію мікро проектів громад на пілотних самоврядних територіях.

Декан факультету суспільних наук УжНУ Юрій Остапець поділився своїм баченням щодо співпраці Проекту з університетом.

 Консул Угорської Республіки в м.Берегові вів мову про перспективи участі громад прикордонних областей в проектах транскордонного співробітництва та грантових Програмах партнерства прикордонних регіонів. А міжнародний менеджер Проекту доктор Джейсінгх Сах наголосив на важливості для України місцевого розвитку за активної участі громад.

Керівники Берегівського району охоче розповіли про результати співпраці проекту, влади та громади, підкресливши, що набутий досвід демонструє: об"єднавшись, громади спільно з владою здатні поліпшувати умови життя у своїх населених пунктах. І це не може не радувати.

Як підкреслив голова РДА, депутат облради Ігор Свищо, Берегівщина стала першим районом у Закарпатті , де вдалося досягти позитивних результатів, об"єднавши зусилля і кошти населених пунктів, рай бюджету та грантових вливань. Саме тому районна влада без вагань підтримала ці починання. А депутати райради взяли активну участь у формуванні громадських об"єднань, надаючи їм всебічну допомогу. Серед успішних - самоврядна громада с. Велика Бакта, с. Косонь, с.Яноші, с. Боржава, с.Квасово. Забігаючи наперед, скажемо: саме цим громадам було вручено Сертифікати про успішне завершення мікро проектів

Приміром, за сприяння Проекту, сільради та РДА у В. Бакті вдалося вирішити проблему водозабезпечення, яку вирішити, на думку самої громади, не вдалося б. Громада села Косонь провела енергозберігаючі заходи в дитячій музичній школі вартістю 99990,0 грн. Для реалізації робіт 135 осіб надали фінансову допомогу, інші вклали працю.

Вельми цікавою була презентація мікро проекту громади "Яношівська спілка розвитку", З приходом в село Проекту , а було це в листопаді 2008 р., була створена ця громадська організація, що налічує 152 членів. Після детального аналізу стану справ, було розроблено План розвитку громади., серед яких одним із першочергових було визначено проведення капітального ремонту будівлі Яношівської дільничної амбулаторії, що побудовано ще в 1975 році . З метою здійснення цього завдання, громадська організація підготувала та подала відповідну пропозицію до Проекту „Місцевий розвиток, орієнтований на громаду“. Як підсумовує сільський голова Марта Барта, під час виконання цього проекту громада здобула значущий досвід щодо підготовки матеріалів для участі в грантових програмах та найцінніше, що вона зрозуміла: громада- то велика сила! Проект успішно завершено, всі роботи виконані згідно із затвердженим кошторисом, то ж хочеться думати про перспективу. Задумів – чимало: капітальний ремонт дошкільного навчального закладу, реконструкція мережі вуличного освітлення, впорядкування сміттєзвалища тощо.

У с. Квасово громада вирішила взяти участь у Проекті, щоб провести енергозберігаючі заходи в Центрі розвитку громади. Виготовили проектно-кошторисну документацію. Внески було розподілено так: громада- 7279 грн., ПРООН – 7347- грн.., районна влада – 65202 грн. Всі зобов"язання партнери виконали і розпочата справа має успіх. До речі, того дня учасники зібрання мали змогу долучитись до пере різання стрічки з нагоди відкриття сільського клубу після реконструкції. І було свято. Громада зустріла Джейсінгха Саха хлібом-сіллю на вишитому рушнику та подарувала святковий концерт з участю самодіяльних аматорів сцени. Підбиваючи підсумки засідання, Василь Брензович підкреслив: якщо люди спочатку ставилися до Проекту з певною недовірою, то сьогодні вони вдячні за надану можливість спільно планувати та реалізовувати заходи для сталого розвитку свого села чи міста, розраховуючи на власні сили, знання, досвід. Більше того, ця ситуація висвітила, що влада дотримує обіцянок, то ж спільними зусиллями набагато легше і комфортніше забезпечити позитивні зміни на самоврядній території.

За підсумками засідання прийнято конкретні відповідні рекомендації головам сільських та селищних рад, а також міським головам.

Анна Романенчук
11 червня 2010р.

Теги: проект, громада, ЄС, ООН, проект

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 6
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини