Як випалюють вугілля на Закарпатті

Ліси Баровського урочища на Виноградівщині... Ось і кінцева мета нашого походу - в улоговині межигір'я стоїть ряд величеньких металевих бочок, навколо яких купки обгорілих полін, кілька колод і неподалік дерев'яна "врем'янка" з колодкою на дверях. Таке враження, що людська нога давно сюди не ступала.

Як випалюють вугілля на ЗакарпаттіЦе і є майбутній цех випалювання вугілля із деревини. Це й досі "майбутній" цех, хоча до роботи його підготували багато місяців тому. Затримка була за "дрібницею"- дозволом займатися цим видом діяльності. Заяву на дозвіл, яку Михайло Карпа подав у серпні, недавно задовольнили і тепер, нарешті, можна братися за справу.

Випалювання вугілля з деревини - давній промисел на Закарпатті, який зберігся і донині. Принцип його зовні простий, але потребує хазяйського захисту і досвідченого ока. Дрова завантажують у металічну місткість із чотирма отворами внизу, через які запалюють вогонь. І тут потрібно слідкувати, коли дим очиститься й стане світлим. У цей момент місткість закривають металевим ковпаком. Отвори також закривають, і в цій герметичній конструкції упродовж доби відбувається перетворення дерева на вугілля. До застосування подібних залізних бочок, випалювання деревини відбувалося під шаром глини, якою закидали підпалені дрова. Правда, таке вугілля мало домішки глини, було не настільки якісне. І це не єдина різниця між "колись" і "тепер". Сьогодні на подібний промисел треба мати дозволи від сільської ради, від екологічної служби, навіть від котлонагляду.

Тож якщо Михайло Карпа і зареєструє свою діяльність, на нього чекає некороткий марафон по інших інстанціях. Тільки після всіх реєстрацій він зможе запустити свої "котли" і дати бажану продукцію — вугілля.

Виявляється, "саморобне" вугілля, має свої переваги й відмінності від вугілля, добутого в шахті. У процесі випалюваня з нього вивільняються всі шкідливі домішки, воно є матеріалом для вугільних таблеток. Якось після випалювання пробної партії, тут стояли коні. Вони залюбки їли це вугілля. А головними замовниками "чорного золота" є, як правило, власники ресторанів, літніх терас та інших закладів, де готують шашлики. Саме на цьому чистому вугіллі відбувається приготування поширеної страви. Більшість закарпатських замовників закуповують вугілля з Львівської області, платять близько 2-х гривень за кілограм, а тим часом його можна виробляти на місці, з некондиційної деревини, яка придатна хіба що на Дрова. До речі, про дрова. З року в рік попит на них падає у зв'язку з газифікацією області. Приміром, Виноградівсь-кий район має газ у всіх без винятку селах, тому дрова, які накопичуються після планових вирубок, усе важче реалізовувати. Іхдоводиться вивозити здебільшого за межі району, де поки що газ не використовують. Чи не простіше б їх нікуди не возити і залишати для випалювання вугілля? Втім, працівникам лісгоспу видніше.

А поки що плани сільського підприємця так і залишаються планами - створити робочі місця для молодих людей, зайнятися легальним - тобто вигідним не лише для себе, але й держави, бізнесом.
Василь ГОРВАТ, "Новини Закарпаття".
05 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини