Закарпаття годує себе і сусідів

Закарпаття можна впевнено назвати краєм селян. Із понад мільйона 200 тисяч жителів більше 60 відсотків мешкають у селах. Це один із найвищих показників у державі. Тож значна частина закарпатців так чи інакше пов'язана із сільгоспвиробництвом. Про те, що зроблено обласною владою останніми роками для розвитку галузі, що вона може зробити для того, аби селяни охочіше розвивали сільське господарство, а мешканці краю, як-то кажуть, мали хліб і до хліба, - наша розмова з начальником головного управління агропромислового розвитку Закарпатської облдержадміністрації Іваном ПАУКОМ.

Закарпаття годує себе і сусідів

Пріоритети

– Іване Федоровичу, то що може зробити обласна влада для розвитку сільського господарства краю?

– Найперше зазначу, що агропромисловий комплекс майже в усьому світі субсидується. І незважаючи на обмежені можливості обласного бюджету, пріоритетні напрями галузі, завдяки розумінню й підтримці держадміністрації, облради, протягом останніх чотирьох років щорічно отримували бюджетне фінансування.
За попередні три роки в агропромисловий комплекс було спрямовано 5,5 мільйона гривень з обласної скарбниці, 1,2 мільйона – уже цього року.

Ми були першою і єдиною областю, в якій у межах Програми підтримки фермерських господарств з обласного бюджету профінансовано всім фермерським господарствам частку відсоткової ставки на фактично залучені ними кредити, яка залишалася після відшкодування із державної скарбниці. 2008 року за цією програмою відшкодовано відсоткову ставку на суму 1,1 млн. гривень.

Цьогоріч зазначену програму було поширено і на інших виробників сільськогосподарської продукції. Нині вже відшкодовано відсоткові ставки на суму 700 тисяч гривень. Варто відзначити, що кошти були виділені фермерам у період найбільшої потреби – під час весняно-польових робіт, коли з державного бюджету гроші не надходили зовсім. І це дозволило низці господарств утримались на плаву.

– Для гірських районів нашого краю завжди актуальним був розвиток тваринництва...

– В області діє спеціальна обласна Програма розвитку тваринництва і птахівництва на 2007-2010 роки. Важливим її напрямом є підтримка вівчарства в особистих селянських господарствах. Цього року на зазначені цілі спрямовано 112,9 тисячі гривень. Підтримка вівчарства дозволила стабілізувати й нарощувати поголів’я тварин, а також добре вплинула на розвиток туристично-рекреаційної сфери завдяки проведенню різноманітних фестивалів і свят.

Започатковано й новий напрямок у цій програмі – підтримку будівництва доїльних залів, що є сучасною вимогою й світовою практикою.
 
Інвестиції

– Сучасний рівень аграрного виробництва потребує залучення інвестицій...

– Протягом останніх років у АПК Закарпаття дедалі більше вкладається внутрішніх інвестицій, і їхній обсяг зростає. Запровадження в окремих господарствах краю інтенсивних технологій виробництва сільськогосподарських культур, молока та м’яса, поліпшення годівлі тварин і приріст поголів’я корів власного відтворення сприяють зростанню обсягів виробництва тваринницької продукції, поліпшенню продуктивності тварин, збільшенню врожайності та, зрештою, налагодженню господарювання на рівні кращих європейських зразків.

– Назвіть успішні приклади.

– У галузі рослинництва за такі приклади можуть слугува¬ти фермерське господарство "Коник", що в  Ужгородському районі, та СТОВ "Артос" на Берегівщині, які заклали інтенсивні сади. ЗАТ "Котнар" та СП "Айсберг ЛТД" Берегівського району посадили виноградники. Фермерське господарство "Ренет" на Виноградівщині інтенсивно культивує садівництво, вирощує зернові культури й щороку збільшує площі землекористування.

Вкладені інвестиції створили передумови для позитивних тенденцій у розвитку тваринництва, зокрема будуються й реконструюються тваринницькі комплекси, в яких запроваджуються інтенсивні технології виробництва. Так, у СТОВ "Завидівське", що в Мукачівському районі, незабаром запрацює сучасний свинокомплекс потужністю 15 тисяч го¬лів свиней на рік, зводиться м’ясопереробний цех із двома лініями, розрахованими на забій  50 голів ВРХ та 100 свиней за добу, триває також реконструкція комбікормового заводу з виробництва 2000 тонн продукту на місяць. Таких прикладів ще багато.

– Вирощене треба ще й переробити. У виробництво готової продукції інвестори вкладають кошти?

– У галузі переробної та харчової промисловості протягом останніх років основна частина інвестицій спрямована на розширення виробництв із переробки фруктів та овочів, продукування соків. Так, із залученням іноземних інвестицій на Закарпатті введено в дію заводи з переробки плодоовочевої сировини: ТОВ "Консервний завод "Універ", ТОВ "Нідан+", СП СУАП "Берег-Фудс", ТОВ "Мікаланд", СП "Голден Фудс". Крім того, завдяки залученим інвестиціям 2008 року відкрито новий виноробний завод фірми "Котнар".

Ринки і споживання

– Тож Закарпаття може себе прогодувати. Вочевидь, не тільки себе…

– Область є самодостатньою в основних видах сільськогосподарської продукції, окрім продовольчого зерна, якого щороку завозиться 78 тисяч тонн. Основне виробництво сільськогосподарської продукції та продукції харчової і переробної промисловості зорієнтовано на внутрішній ринок споживання.

Однак рання овочева і пло¬дово-ягідна продукція (капуста, помідори, огірки, полуниця, черешня, яблука) постачаються і в інші регіони України, а продукція харчової промисловості (мінеральні води, плодово-овочеві консерви, вина і коньяк) транспортуються за межі області й держави.

– Завершилися цьогорічні жнива. Які підсумки?

– За попередніми даними, цього року валовий збір зерна становитиме 305 тисяч тонн, що на 19 тисяч тонн більше, ніж передбачалося програмою "Зерно Закарпаття-2009". Завершується збирання інших пізніх культур, валове виробництво яких очікується в межах запланованих обсягів (овочів – 235 тис. тонн, картоплі – 589 тис. тонн, 65 тис. тонн фруктів та 20 тисяч тонн винограду).

Екзотика

– Поряд із традиційними галузями агропромислового виробництва розвиваються на Закарпатті й нетрадиційні, певною мірою навіть екзотичні...

– Це так. Маємо цікаві приклади унікального сільського господарства. Зокрема, товариство з обмеженою відповідальністю "Перкос" у Хустському районі розводить страусів. У господарстві утримується 56 голів дорослих птахів. Товариство пройшло державну атестацію і отримало статус плем¬птахорепродуктора.
У науково-виробничій асоціації "Племконецентр", що на  Свалявщині, протягом останніх 8 років функціонує племінний репродуктор із розведення зникаючої гуцульської породи коней. Крім племінного розведення, тварин використовують і для лікування хворих на ДЦП дітей. Цей метод лікування має назву гіпотерапія і широко використовується у країнах Європи.

Фермерське господарство "Агро-Мрія" с. Іза Хустського району має 130 голів плямистих оленів, завезених колись із Калінінградської області Російської Федерації. Тварин вирощують задля  пантів, які відправляють у Тернопіль на біофабрику для виготовлення цінного медичного препарату пантокрину.

У нас також збереглися такі екзотичні тварини, як буйволи. Нині 8 дорослих особин є у Хустському й 18 голів – у Тячівському районах. Утримують їх переважно у приватних обійстях. Задля збереження цих унікальних тварин в районах прийнято відповідні програми, виділяються кошти з бюджетів районів.
 
Ціни

– Для споживачів важливими є не лише якість продукції, а й ціна. Чи може обласна влада впливати на вартість продукції сільського господарства?

– Крайова влада використовує всі можливі важелі впливу щодо контролю цінової ситуації на ринку продовольства. Загалом на рівні області ухвалена й діє низка документів, якими регулюється рівень надбавки на окремі види продуктів харчування, що, власне, вже досить тривалий час стримує зростання цін. Ідеться насамперед про розпорядження голови облдержадміністрації від 12.08.2008 № 489 "Про державне регулювання цін на продовольчі товари", яким для всіх суб’єктів господарювання встановлені граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, яловичину, свинину і м’ясо птиці в розмірі 10 відсотків, а також на макаронні вироби, крупи, цукор, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове та олію в розмірі 15 відсотків.

Також встановлені граничні рівні рентабельності виробництва борошна пшеничного вищого, першого й другого сортів, борошна житнього обдирного, хліба й хлібобулочних виробів для діабетиків у розмірі 5 відсотків.

Запроваджено обов’язкове декларування суб’єктами господарювання, які провадять діяльність із виробництва та/або реалізації продовольчих товарів, у разі збільшення протягом місяця на 1 відсоток оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, І та ІІ сортів, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину і м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, масло вершкове, яйця, олію та цукор, що не дозволяє різко й неконтрольовано збільшувати ціни.

Для стабілізації цінової ситуації на ринку хліба у попередні роки на пропозиції обласної влади провадиться інтервенція борошна. Тільки протягом 2007–2008 років хлібопекарським підприємствам області реалізовано з державних ресурсів 6000 тонн борошна за інтервенційними цінами, що дозволило утримувати стабільну вартість хліба й хлібобулочних виробів.

Сьогодні цінова ситуація на ринку продовольства занепокоєння не викликає, а рівень цін на основні види продовольства не перевищує середніх в Україні.
 
Плани

– У нас уже давно немає так званого "планового господарства". Все ж, на чому зосереджуєте увагу, які галузі сільського господарства є перспективними?

– Пріоритети розвитку агропромислового комплексу нашого краю закріплені в Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року. Серед таких пріоритетів є збільшення обсягів виробництва зерна, у тому числі продовольчого, що досягатиметься за рахунок інтенсифікації, удосконалення структури посіву. Це також і розвиток традиційних для нашого краю виноградарства і садівництва, збільшення виробництва м’яса, зокрема через розвиток птахівництва й свинарства, відродження вівчарства тощо.

Та для пришвидшення результатів нам потрібне законодавче врегулювання й створення сприятливого правового поля у сфері землекористування, діяльності державних підприємств агропромислового комплексу, поліпшення доступності сільгосптоваровиробників до підтримки, що виділяється із державного бюджету.

Розмовляв Петро Поліха, сайт Закарпатської ОДА
10 жовтня 2009р.

Теги: АПК, село, сільське господарство, продукція, інвестиції, ціни

НОВИНИ: Соціо

15:29
/ 2
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
Приватний поїзд "Прага — Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 1
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
18:40
/ 1
Загинув Герой з Вишківської громади Святослав Корнійчук
11:17
/ 1
У Берегові діти принесли додому з річки стару протитанкову міну
10:45
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Козаком
» Всі новини