Лист останньої надії, або Підземелля закарпатського Солотвина під загрозою знищення

Закарпатське Солотвино здавна відоме як постачальник солі для всієї Східної Європи - дев'ять його копалень активно розроблялися майже півтора століття.

Лист останньої надії, або Підземелля закарпатського Солотвина під загрозою знищення

Останніми роками на базі шахт N 8 і N 9 працювали республіканська та обласна алергологічні лікарні, адже за своїми цілющими бальнеологічними властивостями це родовище кам'яної солі не має аналогів не лише в Україні, а й у світі.

Тут пройшли оздоровчий курс понад 90 тисяч хворих на бронхіальну астму. На глибині кількасот метрів завдяки унікальному мікроклімату такі пацієнти отримували лікування, ефективність якого не можна порівняти з жодним іншим. За даними МOЗ, нині такого зцілення потребують майже два мільйони співвітчизників.

Тим часом ситуація в солеруднику за часи незалежності погіршувалася через брак державної підтримки підприємства. Обсяги видобутку "білого золота" скоротилися в десятки разів, щонайменше вп'ятеро зменшилася кількість гірників і наземних працівників. І це попри те, що соледобувне підприємство асоціації "Укрсіль" постановою Кабінету Міністрів внесено до переліку тих, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Але найгірше стало після паводків 1998 і 2001 років: почастішали виробничі аварії, активізувалися провали земної поверхні - в кількох місцях на території селища виникли величезні отвори завглибшки в кілька десятків метрів. У шахтні горизонти підземні води потрапляють у дедалі більшій кількості, і насоси не встигають їх відкачувати. Водночас солоні озера поряд з копальнями різко зміліли. Це перекреслювало зусилля десятків місцевих підприємців щодо створення курортно-рекреаційної зони. Адже останніми роками озера Солотвина стали Меккою для тисяч туристів.

Територіальне управління Держпромнагляду України по Закарпатській області за останні два з половиною роки видало понад 10 приписів про заборону спуску в підземні відділення республіканської лікарні, оскільки це загрожувало життю людей. Через виникнення аварійних ситуацій хворих по кілька днів у копальні не спускали. Ті активно протестували, влітку минулого року навіть блокували рух на міжнародній автотрасі Мукачеве-Рогатин.

З грудня 2008-го республіканська лікарня через ускладнення в роботі шахти N 9 припинила спуск людей у шахти. Те ж саме зробила обласна лікарня, яка використовувала вирубки шахти N 8.

До всього цього додалися проблеми з виплатою заробітної плати членам гірничорятувального загону. Йому заборгували понад 700 тис. грн, і наприкінці минулого року рятувальники припинили надання послуг. Показник заборгованості з заробітної плати на самому солеруднику найвищий по області - майже два мільйони гривень.

Щоправда, торік для проведення аварійно-відновлювальних робіт на Солотвинському солеруднику в держбюджеті було передбачено 15 млн грн. Але кошти почали надходити зі значним запізненням, освоїти їх не встигли.

Тим часом руйнівні процеси в копальнях, зокрема їх затоплення водою, не припинялися. У грудні ситуація в копальні N 9 стала неконтрольованою - її повністю затопила вода. Припинено спуск хворих і в копальню N 8.

Нещодавно міністру аграрної політики Юрію Мельнику та голові Закарпатської облдержадміністрації Олегу Гаваші адресовано "лист останньої надії", який підписали голова правління "Гірничо-хімічного консорціуму", академік Академії гірничих наук України Іван Зозуля та виконавчий директор організації, член-кореспондент АГНУ Анатолій Гайдін.

Учені наголошують на тому, що відсутність фінансування з держбюджету, припинення робіт, що забезпечують екологічну рівновагу, призведуть до техногенно-екологічної катастрофи в долині транскордонної річки Тиса. Буде затоплена єдина й остання в Західній Україні соляна копальня, ліквідовані алергологічні лікарні, розростання сольового карсту може призвести до руйнування житлових будинків, промислових споруд і комунікацій, втрати майже тисячі робочих місць. Потенційні збитки для держави оцінюються в сотні мільйонів доларів.

Для попередження можливих негативних наслідків, вважають учені, слід, як передбачено в проекті консервації, що пройшов державну експертизу, забезпечити фінансування рудника протягом двох років у сумі 100 млн грн.

Чи вдасться врятувати унікальні дари Солотвина, що мають загальнодержавне значення? Це залежить від узгодженості позицій і послідовності дій усіх гілок державної влади.

P. S. Затоплення копальні N 8 підземними водами ще не сталося. На солеруднику використовують усі можливості для підтримування її життєздатності. Негайні кардинальні кроки могли б зупинити руйнівні процеси і дати шанс солеруднику та лікарням, іншим рекреаційним об'єктам вистояти.

Василь Бедзір, "Урядовий кур’єр"
26 березня 2009р.

Теги: Закарпаття, Солотвино, алергологічна лікарня, соляні шахти, астма

НОВИНИ: Соціо

15:29
/ 1
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
Приватний поїзд "Прага — Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 1
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
18:40
/ 1
Загинув Герой з Вишківської громади Святослав Корнійчук
11:17
/ 1
У Берегові діти принесли додому з річки стару протитанкову міну
10:45
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Козаком
» Всі новини