В закарпатському Хусті планується створити транзитний аграрний ринок

Європейський банк реконструкції і розвитку зацікавлений у реалізації аграрних проектів на території України. Готовність до співпраці під час прес-конференції сьогодні висловив президент ЄБРР Томас Міров. Він повідомив, що ЄБРР у 2009 році інвестуватиме проекти в Україні на суму до 1,3 млрд дол. США, у тому числі і в аграрний сектор. "Україна має значний потенціал, щоб стати світовим постачальником високоякісних продуктів харчування, і ЄБРР готовий фінансувати її на всіх ланках", - зазначив Томас Міров.

З проханням з'ясувати можливі умови інвестування та прокоментувати перспективи фінансування ЄБРР в Україні сільськогосподарських проектів кореспонденти УКРІНФОРМу звернулися до президента концерну "Беарс Фуд Інгредієнтс", віце-президента Національної сільськогосподарської палати України Дмитра Березовського.

За його словами, модель інвестування банком розробляється конкретно під кожен проект, участь у таких проектах ЄБРР може взяти у якості як позичальника, так і співінвестора. "Саме такий варіант Україна і може запропонувати ЄБРР, оскільки це можуть бути не стандартні європейські бізнес-проекти, а проекти з великою соціальною складовою", - зазначив експерт. Він пояснив, що термін повернення капіталу в проектах із соціальною складовою набагато більший, ніж у середньому бізнес-проекті, оскільки їхня окупність, за європейським досвідом, становить від 7 до 10 років. Тому для реалізації проектів потрібні бюджетні кошти, а це можуть бути або фінансові вливання держави, або міжнародних фінансових інституцій. "Як варіант, урядовий і капітал ЄБРР можна змішати з приватним капіталом і тоді реалізувати такі проекти", - вважає віце-президент НСПУ.

Одним із перспективних проектів в аграрному секторі може стати розвиток мережі оптових ринків, переконаний експерт. Цьому сприятиме і зміна стратегії ЄБРР, представники якого зацікавлені у фінансуванні створення в Україні таких аграрних ринків. "Вперше ця тема обговорювалася в жовтні 2008 року в Лондоні під час зустрічі з директором ЄБРР з аграрного сектору Джілом Мететалом (Gilles Mettetal). Два тижні тому така можливість обговорювалася і під час зустрічі українських банкірів та представників ЄБРР в Україні", - зазначив Дмитро Березовський. За його словами, ЄБРР має великий досвід з інвестування і створення подібних ринків у країнах Східної і Центральної Європи, зокрема, в Польщі, Угорщині і Румунії. У 90-х роках ЄБРР виступав співінвестором і разом з урядами й аграрними виробниками цих країн реалізовував низку проектів. Через 7-8 років ці об'єкти було приватизовано, і на сьогодні вони успішно працюють, реалізовуючи плодово-овочеву продукцію в Європі. "Яскравий приклад - присутність у наших мережах польських яблук з оптового ринку Броніші під Варшавою", - сказав віце-президент НСПУ.

Головною умовою виділення коштів для таких проектів буде державна підтримка в Україні, у якій представники ЄБРР остаточно поки не переконалися. Поінформованість наблизить успіх реалізації проекту, переконаний Дмитро Березовський. "З одного боку, підписана концепція зі створення аграрних ринків, яку профільне міністерство ухвалило в листопаді 2008 року, з іншого, представники ЄБРР не знають, що український уряд підтримує розвиток оптових ринків", - зазначив він.

Експерт також повідомив, що, відповідно до проекту уряду, планується створити оптовий ринок у кожній області, а це складе 25-27 ринків у загальнонаціональному масштабі. Натомість, в умовах кризи реалізація такого масштабного проекту є сумнівною, тому пропонується створення семи оптових ринків. "За нашими розрахунками, Україні загалом потрібно мінімум 9 оптових аграрних ринків. До 2014 року цілком реальним видається створення семи ринків", - вважає віце-президент НСПУ. Зокрема, під Києвом поблизу Броварів планується створити споживчий оптовий ринок європейського типу з можливістю зберігання, сортування і упаковування овочів, фруктів, м'яса і риби, а також їхнього оптового продажу. Виробничі оптові ринки планується розмістити в Черкаській області та Івано-Франківську, вони забезпечать продукцією Центр та Захід України. Транзитні ринки буде створено в Хусті (Закарпаття) та Миколаєві, завдяки ним збільшиться вітчизняний експортний потенціал плодово-овочевої продукції і поліпшиться забезпечення продукцією, яка не виробляється в Україні, повідомив експерт.

"Очікується, що загальний обсяг інвестицій становитиме близько 120 млн дол. США, обсяг одного ринку відповідно до 20 млн дол. США, його база розміщуватиметься на площі 15-20 га", - зазначив Дмитро Березовський. Концерн "Беарс Фуд Ингредієнтс" на замовлення НСПУ розробила відповідний бізнес-план, згідно з яким, будівництво першого ринку починається під Києвом, потім в Маньківці (Черкаська обл.) і далі. Щороку планується уводити в дію 1-2 ринки. До 2014 року Україна зможе отримати 7 оптових ринків.

Інтерес держави у цьому плані також прорахований, запевнив він. "Порахуйте надходження до бюджету, оскільки оборот одного ринку становить 300 тис. тонн на рік, 7 ринків - це 2 млн тонн на рік. За середньої вартості 1,5 дол. США за 1 кг - це буде приблизно близько 3 млрд дол. США або 12 млрд грн", - аргументував віце-президент НСПУ.

Він також наголосив і на соціальній складовій проекту. Кожен ринок створить приблизно 5 тис. робочих місць, сім ринків - це - 35-40 тис. робочих місць, лише прямих. "Запрацює увесь ланцюжок, оскільки створюватимуться й непрямі робочі місця в кооперативах, які збиратимуть і транспортуватимуть продукцію, у дрібних господарствах, що її виробляють", - зазначив Дмитро Березовський. За його словами, у такий спосіб вітчизняний та зовнішній ринок отримає стандартизовану безпечну продукцію, оскільки оптові ринки відбиратимуть, зберігатимуть, фасуватимуть і продаватимуть українські овочі і фрукти за європейськими стандартами.

Ганна Медведєва, Роман Сущенко, УКРІНФОРМ
18 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, аграрний, ринок, оптовий, овочі, фрукти, торгівля

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини