Церква в дорозі

Закарпатські греко-католики відзначатимуть три ювілеї

Владика Мілан уже кілька років проводить різдвяне богослужіння на лютому морозі біля церкви в Бенедиківцях
Владика Мілан уже кілька років проводить різдвяне богослужіння на лютому морозі біля церкви в Бенедиківцях

2009 рік видався тричі ювілейним для закарпатських греко-католиків, яких нараховують до трьохсот тисяч чоловік. І за кількістю вони займають друге місце в Україні після Галичини.

Виповнюється 200 років із дня смерті єпископа Андрія Бачинського, з ім’ям якого пов’язують не тільки церковне відродження на Закарпатті, але й культурний ренесанс у краї. Досить згадати мистецьку гордість Ужгорода – кафедральний греко-католицький собор та єпископську резиденцію, збудовану саме за часів його правління.

Мукачівська єпархія навіть заснувала орден Андрія Бачинського, який днями було вручено найбільшим благодійникам за допомогу у будівництві храмів та в реставрації єпископської резиденції. Церковну нагороду отримали Віктор Балога, Андрій Сугай, Василь Кривенько та Віктор Щока.

Планується зведення цього року пам’ятника видатному єпископу у скверику перед резиденцією. Над його проектом працює скульптор Василь Роман. Також цього року побачить світ книжка відомого мистецтвознавця Михайла Приймича про Ужгородський греко-католицький кафедральний собор.

16 лютого Мукачівська єпархія матиме ще один ювілей. На цей раз сумний. Саме цього дня 60 років тому було відібрано в греко-католиків їхній головний храм в Ужгороді і почалося повальне закриття інших церков. 127 священики, які відмовилися перейти в православ’я, були репресовані. За рік було ліквідовано практично все. Останнім у березні 1950 року закрили Імстичівський монастир.

Із нагоди 60-річчя сталінської ліквідації мукачівської єпархії у червні запланована солідна наукова конференція. Також планується доповнене перевидання книжки Стефана та Даниїла Бендаса «Священики-мученики, сповідники віри» про репресованих закарпатських діячів церкви.

Третій цьогорічний ювілей уже радісніший.  15 квітня 1989 року на ужгородському цвинтарі Кальварія отець Юрій Федака разом із однодумцями відправив першу публічну службу Божу. Тож  виповнюється 20 років із часу виходу греко-католицької церкви на Закарпатті з підпілля.

Із 440 відібраних у 1949 році храмів, греко-католикам повернули лише 120. Тож довелося братися за негайне будівництво. За двадцять років збудовано 120 храмів, ще 65 – знаходяться в стані будівництва. Це наклало на єпархію величезний фінансовий тягар, адже все робиться коштом самих громад та меценатів. До слова, цього року заплановано вихід у світ книжки мистецтвознавця Михайла Сирохмана про новозбудовані греко-католицькі церкви.

Церква продовжує бути в непростій ситуації і до розквіту ще далеко, запевняє владика Мілан. Хоча кожен рік приносить певні здобутки.

Наприклад, торік Закарпаття вперше відвідали відомі німецькі церковні діячі, зокрема, й архієпископ Кельнський, кардинал Йоахим Майснер. Розпочалося будівництво приміщення для університетської бібліотеки, а значить – повільно, але неухильно наближається повне повернення єпископської резиденції, де силами єпархії вже відновлено дах, дві вежі і центральний фасад. Освячено сім нових парафіяльних будинків. Зведено хресні дороги в Перечині та Бараницях. Понад дві тисячі дітей оздоровилися в літніх християнських таборах по всьому Закарпаттю.

У 2008 році розпочалося будівництво ще десяти храмів, зокрема, і в найболючішій ужгородській точці – біля каплиці Лучкая.  Таким чином розв’язаний останній міжцерковний конфлікт в Ужгороді. Але продовжують непокоїти села Бенедиківці та Великі Лази, де люди досі моляться на вулиці, попри судові рішення про почергове богослужіння чи навіть про повернення храму греко-католикам.

Владика Мілан на знак солідарності з вірниками, які вже стільки років змушені молитися просто неба, провів службу Божу 7 січня в у Великих Лазах, а 8 – в Бенедиківцях, стоячи разом з усіма кілька годин на рекордному цього року морозі.

«Церква в дорозі», -- називає нинішню ситуацію Апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії. – Сорок років тотальної заборони віри – це один із найтриваліших періодів переслідування церкви за всю історію Європи. Тому ці останні двадцять років – тільки початок відродження».

Олександр Гаврош, Ужгород
12 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Мукачево, Ужгород, церква, греко-католик, єпархія, Шашік

Коментарі

малий, но свідомий українець!!! 2009-02-17 / 14:58:00
Збійство є козацького роду і на цьому є основана державність самостійної України. А дурдоми на Україні державники мають для того, щоб смілих людей які вказують на збійство там сажали. Так було за Радянської держави, так є і в самостійній Україні. Слава Україні, слава Козацькому Збойству!

орк 2009-02-16 / 09:45:00
малому, дурному і несвідомому: "українці також ходять на заробітки і в Росію. З України 3.5 міл. іх працювало, но збійством, як ім хроші взяти"

А дійсно після Гецка серед шизиків стало популярним користуватися Інтернетом. Ось ще один пацієнт крадькома від доктора сидить в неті...

малий, но свідомий українець! 2009-02-13 / 16:38:00







українці також ходять на заробітки і в Росію. З України 3.5 міл. іх працювало, но збійством, як ім хроші взяти, традіція потужня тільки в козацьком роді. Русини козаками не були, криві шаблі, шаровари и чуби не носили. В тісних гатях, гунях и в бочкорах ходили. Но зато вміли працювати, ай до Гамерики йшли і були хороші працівники, тяжко і багато працювали, нашпорили гроші і землі купили під Карпатами. Но потім прийшли збойники споза Карпат и збійством все зібрали. Комуністи пішли, но збійники козацькі зістали, и збійством будують самостійність і беруть все, газові і нафтові труби, мінеральні води, ліси, поля, транспорт через границю і так далі.

Якщо корінні мешканці протестують проті збійникам так міністер Луценко спеціальні війска приводить, щоб посилити збійство. Ось, як є Україна прекрасна і сильна і для мешканців Української держави неутомно щастья знаходить!

X 2009-02-13 / 16:04:00
"Не дуже розумний та кмітливий Х, це писала інша людина". Aga ne orange-oрк, орк-orange:))

орк 2009-02-13 / 16:01:00
Не дуже розумний та кмітливий Х, це писала інша людина

X 2009-02-13 / 15:28:00
orange-орк, ja ty ne prypysuvu ty sampyshesh :"Що, всі так звані "русини" настільки захворіли москвофільством і мадяронством, що нема кому підтримати рідну для справжніх русинів всієї західної України греко-католицьку церкву?".

орк 2009-02-13 / 15:22:00
Х, не приписуй мені, що «греко-католицька церква є рідною для справжніх русинів всієї західної України».

малий, та ще не розумний: ти вважаєш, що на заробітки виїздять тільки русини? А українці сидять собі під грушою на рідній ненці України, нічого не роблять, а вареники самі їм до рота стрибають? Малий, якщо не будеш ходити до школи, то будеш такий же як о.сидор. в абетці багато літер, а він знає тільки 6. Мерщій до знань!

X 2009-02-13 / 13:58:00
Molodecj "малий, но свідомий українець"!. Taki gy орк-range znjaly by iz nas poslidnjoje. Hotj ja znavu shto kazhdyj rusyn pomozhe chym goden, hotj uzhe zavto shto majeme svoju cerkvu nepudkontroljnu Galychyni.


орк-range "рідну для справжніх русинів всієї західної України греко-католицьку церкву?" Nasha grekokatolycjka cerkva nemaje nych do vasoji "західної України".

малий, но свідомий українець ! 2009-02-13 / 08:05:00
Державники України в традіціях козацького збійства обокрали закарпатців, чи то уж новонародженних свідомих українців, чи так званних "русинів" Закарпаття. Свідомі і несвідомі мешканці, так званні і не так званні русини можуть вижити тільки на заробітках в Московії і Угорщині. Цих заробітчан, яких свідомі орки і оранг-утани називають москвофілами и мадяронами невдалося обокрасти так, шоб за ці гроші вибиті з москвофільских і мадяронських заробітчан свідомим козацьким вандалізмом можно було вибудовати нову бібліотеку. А епископську резіденцію треба було вернути де знаходилася бібліотека. Ось, складношті України!!!


орк 2009-02-13 / 07:46:00
Orange, раз Мукачівська єпархія нагородила орденом Андрія Бачинського «найбільшого благодійника за допомогу у будівництві храмів та в реставрації єпископської резиденції» "Володаря Підкарпаття" та колишнього головного спонсора "політичного русинства" Балогу, то все так однозначно...

orange 2009-02-12 / 22:23:00
Що, всі так звані "русини" настільки захворіли москвофільством і мадяронством, що нема кому підтримати рідну для справжніх русинів всієї західної України греко-католицьку церкву?

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 7
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 22
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини