Десятки науковців з України та закордону здійснять моніторинг екосистем карпатських гір та лісів

Десятки науковців з Швейцарії, Чехії, Словакії, Польщі, Росії досліджуватимуть екологію Карпат разом із українськими біологами під час моніторингу екосистем наших гір та лісів.

Десятки науковців з України та закордону здійснять моніторинг екосистем карпатських гір та лісів

"Це велике дослідження розпочалося давно, - розповідає Василь Іванович Парпан, доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедрою біоекології Прикарпатського національного університету, директор українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва. - Ще у 1989 році були закладені перші точки моніторингу у Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях. У багатьох місцевостях ми спостерігали за змінами стану ґрунтів, лісів, атмосфери та поведінкою комах". Чимало досліджень велося навколо промислових об’єктів. Адже відомо, що унаслідок людської діяльності природа неабияк змінюється. І ці зміни, на жаль, не на краще.

Разом із європейськими колегами за спеціальною міжнародною методикою, що використовувалася в Угорщині, Румунії, Словакії, Чехії та Польщі, прикарпатські біологи вивчали склад атмосфери в Карпатах. На висоті 130 сантиметрів від землі у певних місцях вивішувалися я фіксуючі елементи у вигляді маленьких металевих таблеток. Протягом місяця вони збирали на спеціальні датчики увесь склад атмосфери, включаючи всі шкідливі для людського організму й природи хімічні елементи. Згодом таблетки віддавали у лабораторії, де на основі цих даних описувалося склад повітря. Таким чином вчені мають інформацію про кількість хімічних інгредієнтів в атмосфері, різноманітних забруднювачів, що є на рівні росту людини. З’ясувалося, що карпатський регіон із позицій чистоти атмосфери є доволі чистим.

Таке твердження дещо вражає, тому що чимало екологів, учених та журналістів говорять і пишуть про неймовірне забруднення Карпат. Проте емоційно можна говорити все, що завгодно, але кількісні показники, факти і результати досліджень переконують що територія наших гір з екологічної позиції не забруднена.

Цікаво реагують на зміни в екосистемі Карпат рослини. При моніторингу виявилося, що на деревах, які ростуть у певному радіусі навколо промислових підприємств, на тиждень швидше, аніж на екологічно чистих територіях, опадає листя. Так само воно змінює колір.

Біологи небезпідставно побоюються, що у зв’язку із різким впливом людини зникнути певні види рослин і дерев. Та під час моніторингу в Карпатах, на щастя, повне зникнення якихось видів рослин не зафіксовано. Разом з польськими вченими із Люблінського католицького університету, зокрема з професором, доктором біології Ігорем Козаком, була розроблена діагностична модель динаміки розвитку лісових угрупувань. У результаті зпрогнозовано, що унаслідок зміни температури на Землі може змінитися склад карпатських лісів. Але це буде не швидше аніж через 400 років.

На сьогодні, за словами професора Парпана, дуже важливим є питання збереження лісів та ефективне управління лісовим господарством. Із цієї позиції найбільш прийнятною для карпатського регіону є чеська модель, тому що їхні гори мають однаковий з Карпатами склад дерев та рослин. За спільним чесько-українським проектом ми взяли модельну територію Надвірнянського лісгоспу площею 22 тисячі гектарів. Територію розділено на маленькі території, враховуючи склад рослинності та тип лісу. Внаслідок цього розроблялася теорія системи господарювання, заборони ведення певних видів діяльності, охорони й відтворення лісу. Чеський уряд визнав проект успішним.

Тепер три роки прикарпатці знову працюватимуть вже над практичним впровадженням наукових методів і методик та над навчанням людей новому господарюванню. У проекті обов’язково братимуть участь студенти, адже молодь повинна продовжувати цю справу. Василь Іванович сподівається, що за результатами проекту буде написано чимало бакалаврських, магістерських робіт і кандидатських дисертацій. Згодом ця система може стати основою для усього лісового господарства держави.

Коломия ВЕБ Портал
09 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Карпати, екологія, ліс.гори, моніторинг

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини