Закарпаття лідирує за народжуваністю серед регіонів України

У краї добре прослідковується тенденція до поліпшення демографічної ситуації. А це свідчить, що в області створюються хороші передумови для того, щоб батьки не боялися народжувати. І народжувати не лише одну дитину, але й дві, три, чотири...

Закарпаття лідирує за народжуваністю серед регіонів України

Маленьке село на карті України

За дев’ять місяців цього року на Закарпатті народилося практично на 600 немовлят більше, ніж у такому ж періоді торік. «Це не надто багато, але й не мало, - зауважує заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Тетяна Міцьо. - Уявіть, що на карті України з’явилося ще одне невелике село».
Позитивний природний приріст (коли народжуваність перевищує смертність) в останні роки спостерігається лише в одному-двох регіонах України. Наш край є одним із лідеріві за кількістю багатодітних сімей. Разом з тим у області один із найнижчих в Україні рівень штучних абортів. Фахівці таку ситуацію пов’язують із впливом багатьох чинників: релігійністю населення, переважанням частки сільських мешканців, низьким рівнем урбанізації тощо. На жаль, у той же час ми є й лідерами за підлітковими вагітністю та пологами. Можливо, це пов’язано з тим, що в області проживає багато національностей, у яких є традиційними ранні шлюби.
«Для багатьох українців соціальні виплати при народженні дитини, на жаль, стають наріжним каменем у питанні планування сім’ї , - каже Тетяна Василівна. – Тому потрібно піднімати насамперед рівень соціального забезпечення населення».

Материнству і дитинству – більше уваги

У поліпшенні демографічної ситуації на Закарпатті велику роль відіграє медицина. Позитивно, що останніми роками влада приділяє їй значну уваги. А особливо, що стосується сфери охорони материнства і дитинства. Чого тільки вартувало матеріально-технічне облаштування Мукачівської обласної дитячої лікарні!
Тішить і те, що Закарпаття має кваліфікованих професіоналів, які здатні провести найскладнішу операцію, яку тільки можна зробити в області. Це підтвердила міністерська комісія, яка минулого тижня відвідала Закарпаття. Упродовж трьох днів Мукачівську обласну дитячу лікарню акредитували поважні спеціалісти, в результаті лікарня отримала вищу категорію. Це засвідчило високий професійний рівень лікарів, вміле керівництво лікувальним процесом і майже безперервну роботу медиків. Наприкінці перевірки члени комісії зауважили, що рідко де в Україні можна зустріти заклад такого рівня, як Закарпатська обласна дитяча лікарня.
«У грудні 2005 року в області була прийнята Програма «Здоров’я матері і дитини», - продовжує розмову Тетяна Василівна. – Завдяки їй було розроблено план оснащення пологових будинків і дитячих стаціонарів області. Почалися перші кроки удосконалення охорони дитинства і материнства. Згодом була прийнята інша програма – «Репродуктивне здоров’я мешканців Закарпатської області до 2015 року». З обласного бюджету лише цього року для реалізації її заходів профінансовано 1,7 мільйона гривень».
Та все ж таки переломною точкою у сфері охорони материнства і дитинства став січень 2007 року, вважає Тетяна Василівна. Саме тоді держава перейшла до європейських стандартів реєстрації новонароджених. Тобто, якщо зараз немовля народжується в період із 22 тижнів вагітності і його вага становить від 500 і вище грамів, то воно вже вважається повноцінно народженою дитиною і має право на життя. Медики докладають усіх зусиль, щоб урятувати таку дитину.
Перед прийняттям цього рішення точилося багато суперечок і дискусій. Чимало фахівців вважали, що Україна ще не готова до такого кроку. Втім, рішення було прийнято і ним медики звернули увагу держави на проблеми дитячої медицини. Але водночас постало питання не тільки професіоналізму лікарів, а ще й поліпшення матеріально-технічного оснащення медичних закладів. На основі цього в обласній лікарні в Мукачеві було створено відділення догляду недоношених немовлят, його оснастили сучасною медичною апаратурою.

Закарпаттю потрібен обласний перинатальний центр

Втім, чи не найбільше сьогодні турбує медиків необхідність створення на Закарпатті обласного перинатального центру для новонароджених. Обласна влада й у цьому питанні пішла назустріч лікарям та майбутнім мамам. Для цього вже визначено місце будівництва та проводяться роботи зі створення проектно-кошторисної документації. Розташування його планується в Ужгороді на території обласної клінічної лікарні.
«Заклад цей буде не надто великим, але відповідатиме усім будівельним і санітарним стандартам, – запевняє Тетяна Міцьо. – Тобто ми поклали собі за завдання не просто звести чотири стіни і дах, а створити сучасний заклад для надання допомоги матерям і дітям».
Його будівництво, за попередніми розрахунками, становитиме 15-20 мільйонів гривень. Тому ми сподіваємось на можливість співфінансування будівництва за рахунок державного бюджету. В той же час обласна влада обіцяє не стояти осторонь будівництва і допомагати всім, чим зможе.
В цьому закладі матимуть змогу народжувати жінки з усієї області з важкою патологією та жінки з патологією вагітності, тобто жінки із так званої групи "високого та вкрай високого материнського і перинатального ризику".
Але вже навіть зараз вагітні з будь-якого району області мають можливість обстежуватися та отримувати консультації у Центрі планування сім’ї, який функціонує на базі обласної клінічної лікарні.
В той же час за рахунок коштів регіональних програм управління охорони здоров’я намагається допомогти пологовим та дитячим відділенням районних лікарень у забезпеченні обладнанням та медикаментами для роділь та немовлят.
Це ще раз підтверджує, що держава не стоїть осторонь проблем материнства і дитинства. Бо саме від створення хороших умов й залежатиме демографічна ситуація у країні і області зокрема, а також здоров’я майбутніх громадян України.

Сніжана Русин
12 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
» Всі новини