Про зачистку сепаратизму на Сході та Заході України

Метастази сепаратизму, які час від часу вражають український схід і південь, цього разу вразили захід України, зокрема Закарпаття. Сьогодні дуже часто проводять паралелі між тим, що відбулося у Сіверодонецьку в 2004 році та Мукачевому, де нещодавно було проголошено так звану "республіку Підкарпатська Русь". У даному випадку паралелі очевидні. І все ж, між Сіверодонецьким з'їздом та авантюрою у Мукачевому є суттєві відмінності.

Але спочатку про спільне. Передусім треба констатувати, що як у 2004 році так і сьогодні було здійснено посягання на територіальну цілісність країни. При цьому дуже добре продумано час і місце для політичної провокації. У 2004 році країна перебувала у складній політичні ситуації й під сильним тиском з боку Москви. У 2008 році закарпатські сепаратисти скористалися слабкістю влади та складною соціально-економічною ситуацією, зумовлено глобальною фінансовою кризою. Візуально теж усе виглядало на один манер: істеричні заклики до "самовизначення" на тлі російських прапорів та скандування привезеної групи підтримки.
Водночас існує чимало відмінностей.
По-перше, у Сіверодонецькому з'їзді взяла участь велика кількість депутатів усіх рівнів, керівників центральних органів державної влади та місцевого самоврядування на чолі із чинним тоді прем'єр-міністром України та кандидатом у президенти Віктором Януковичем. У Мукачевому ж зібралися мало кому відомі "русини", які нікого не представляли й не мали жодних повноважень ухвалювати якісь рішення. Найвідоміший з них якийсь Сидор, що називає себе священиком московського патріархату і лідером русинського руху.
По-друге, треба відверто зізнатися, що захід у Сіверодонецьку в 2004 році проходив на території, де чимало людей фактично підтримувало його ініціаторів та проголошені на ньому гасла. Про це красномовно свідчать результати голосування за кандидатуру В.Януковича, який переконливо переміг на сході України свого опонента Віктора Ющенка. У Мукачевому все було навпаки, сепаратисти зібралися у місті, що неподалік від Хусту, який у 1939 році був столицею Карпатської України, що постала завдяки потужному націоналістичному рухові, який очолювала Організація Українських Націоналістів. На відміну від Луганської області, Закарпаття - це регіон, де традиційно сильні впливи мають націоналістичні, антикомуністичні й антиросійські сили. Крім того, Закарпатська область межує із галицькими областями, де сепаратизм вважається не просто чимось ганебним, а національною зрадою.
Врешті-решт, існує різне ідеологічне підґрунтя для сепаратизму на сході й заході України. В Сіверодонецьку було проголошено намір утворити "південно-східну українську автономну республіку". Тобто під впливом проросійських сил, передусім Партії регіонів на території унітарної України робилася спроба створити квазідержавне утворення як плацдарм для політичного шантажу офіційного Києва, який, на думку сепаратистів, потрапив під вплив галичан та їхнього націоналізму.
У Мукачевому все трохи складніше. На прапорі тамтешніх сепаратистів не просто російські державні символи, а намагання з їх допомогою виправдати існування насправді неіснуючої етнічної групи - "русинів". Більше того, в ухвалених на "Європейському конгресі підкарпатських русинів" документах наголошується, що відтворюється русинська державність у статусі від 22 листопада 1938 року, тобто, коли Української держави ще не існувало. Таким чином "русини" відверто заявляють про свою зневагу до самої ідеї незалежності України. Крім того, як стверджує згадуваний уже Сидор на з'їзді "обрано державний виконавчий уряд". Іншими словами, йдеться про створення паралельних до вже існуючих органів місцевої влади структур, незаконність яких очевидна. Щоб усе виглядало серйозно, сепаратисти пригрозили: мовляв, якщо до першого грудня влада не відреагує на їхні заклики, то "русини готові самостійно проголосити свою державність". Яким чином це буде зроблено, поки що не відомо.
Отже, сепаратистські з'їзди в Сіверодонецьку та Мукачевому переслідували одну мету - розчленувати Україну, однак при цьому "природа" русинського і сіверодонецького сепаратизму є різною за своєю аргументацією та методами реалізації. Впадає у вічі й те, що русинські сепаратисти, не маючи серйозної підтримки і соціальної бази ведуть себе виклично, можна сказати - по-хамськи.
А тепер кілька слів про реакцію на сепаратизм у Закарпатті. Вслід за ВО "Свободою" практично усі політичні сили державницької орієнтації засудили це явище й вимагають від СБУ рішучих дій. На перший погляд, в СБУ є всі законні підставити й можливості присікти на корені це ганебне явище: з'їзд відбувався легально, його учасники відомі, їх не багато, ніхто особливо не виступає на їх захист. Проте, виконуючий обов'язки глави СБУ Валентин Наливайченко уже заявив, що "сепаратистські організації в Україні не несуть серйозної загрози для безпеки країни", а тому є підстави вважати, що справа "русинських сепаратистів" може бути спущена на гальмах, а бо ж учасники цієї антиукраїнської й антидержавної акції відбудуться легким переляком.
Ось тут і криються серйозні небезпеки. Треба відзначити, що підготовка до з'їзду русинів, який здійняв так багато галасу, відбувалася на очах центральної і місцевої влади, правоохоронних органів. Зокрема у березні минулого року Закарпатська обласна рада на сесії ухвалила рішення визнати русинів корінною національністю Закарпаття. А вже у червні цього року в Сваляві відбулося засідання організації русинів "Сойм Підкарпатської Русі", де ухвалено рішення "затвердити атрибути державності Підкарпатської Русі-Закарпаття" та проголосити відновлення "Конституції Автономії Підкарпатської Русі". А в результаті - з'їзд сепаратистів у Мукачевому. Такою є ціна байдужості й легковажності.
Якщо навіть припустити, що події на Закарпатті справді не несуть загрозу територіальній цілісності країни, то в Криму ця проблема реальна й пекуча. А тому бездіяльність спецслужб, влади в цілому щодо русинського заколоту неминуче дасть себе знати на півострові. І тоді може статися так, що зачистки від сепаратизму вже буде пізно проводити.
Богдан Червак, провідник Київської міської організації ОУН,
член політради ВО "Свобода"
31 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини