На Закарпатті запрацювали нові туристичні шляхи різної складності

Про Закарпатський туристичний шлях (ЗТШ) – мережу турмаршрутів, які простяглися нашою областю через хребти Українських Карпат, говорилося уже чимало. Минулого тижня журналісти пройшли по нещодавно промаркованій частині ЗТШ навколо Нижнього Бистрого – села, що розкинулися межи мальовничих гір Хустщини.

Представники ЗМІ мали нагоду на власній шкірі відчути переваги і недоліки сільського туризму там, де вже 4 роки діє швейцарсько-український проект розвитку лісового господарства у Закарпатті "Forza".
ТУРБІЗНЕСУ СЕЛЯНИ НАВЧАЛИСЯ В УЖГОРОДІ
Село Нижній Бистрий – одна з територій пілотного проекту, мета якого – впровадження сталого багатофункціонального ведення лісового господарства у Карпатському регіоні. Як зізнався сільський голова Степан Бритвак, у 2004 році такі поняття як, до прикладу, "пілотний проект", були і йому, і односельчанам незрозумілими словами. Але вже восени 2005 року проект стартував за 3 основними напрямками: інфраструктура і гуманітарна сфера, економіка та лісове господарство. Першим результатом співпраці став ремонт однієї з місцевих шкіл. Відтак у селі профінансовано укріплення берегів, розроблено бізнес-план та концепцію ведення лісового господарства. Що стосується першого, то зараз у Н.Бистрому працює пилорама. А от займатися переробкою дикоростучих плодів та розведенням форелі поки ще бажаючих не знайшлося. Що стосується другого, то, за словами С.Бритвака, у 2002 році у тамтешньому лісівництві вирубали 7 тис.кубів деревини, а у неповному 2008 – лише 2 тисячі.
Одним з напрямків проекту є розвиток сільського туризму. І уже 9 садиб Н.Бистрого готові приймати у себе гостей. Як розповіла одна з власниць садиби Марія Станко, її 8 односельців пройшли навчання роботи з туристами в Ужгороді. Нижньобистрянські будинки цього відпочивального сезону відвідало близько 80 туристів, які мали змогу пройтися промаркованими навколо населеного пункту пішими маршрутами – вони мають загальну довжину близько 45 кілометрів.
ЦЕРКВА І ГЕС – ВІЗИТІВКИ Н.БИСТРОГО
В око потенційному любителю сільського туризму в око відразу впаде дві візитівки села, перша згадка про яке датується 1668 роком. Перша з них – це кам’яна церква, яку почали будувати у 1812 році. Повноцінні служби у ній греко-католицька громада почала правити лише у 1867 році. Сьогодні церква закрита, її приміщення потребує ремонту. Та й належить вона тепер православній громаді. Греко-католиків у селі нараховується лише 6 чоловік. Православні ж моляться у новому храмі.
Другою візитівкою Нижнього Бистрого можна вважати Теребле-Ріцьку ГЕС. Проте вона не є об’єктом для відвідин туристів. Та все ж, якщо дуже постаратися, завітати на станцію можна. Начальник зміни Іван Ігнатко розповів нам про інженерні особливості роботи ГЕС. Річка Теребля розташована на 200 метрів вище річки Ріки. Вода з Вільшанського водосховища, утвореного на Тереблі, стікає майже 4-кілометровим тунелем, діаметром у 2 метри, вниз. З тиском 200 атмосфер водний струм обертає 3 генератори – таким чином тут народжується електроенергія. Щоправда, на час наших відвідин сили води вистачало обертати лише один із генераторів. За словами п.Ігнатка, ближче до ночі тиск води збільшується. Загальна виробнича потужність Теребле-Ріцької ГЕС – 27 тисяч кВт за добу.
Їдучи вздовж річки, сільський голова Степан Бритвак вказує нам ще одну турпривабливість – жителі села успішно користуються альтернативою мосту – так званим коритком. Механічний пристрій працює за принципом гірськолижного підйомника – переносить людей через Ріку.
Один з нових промаркованих маршрутів – с.Н.Бистрий-присілок Гонцош-полонина Фріаль-с.Н.Бистрий – має протяжність 15 кілометрів. Перепад висот становить близько 500 метрів. Найвища точка на маршруті називається Кичера – вершина гори сягає 900 метрів над рівнем моря. Присілок Гонцош – це кілька хатинок, які загубилися посеред гір. Тут залишилося жити декілька людей старшого віку. 68-мирічна Олена Микулка – одна з них. Говорить, що жити самій у горах не страшно, бо нема кого боятися. Після того, як овдовіла, взимку йде жити у село до свої дітей. А літо проводить у рідній хатинці, що знаходиться високо над селом. У кількох людей, котрих зустрічали у присілку – аналогічні життєві ситуації. Цікаво, що більшість з них також носять прізвища Микулка, проте близькими родичами одне одному не доводяться.
Йдучи маршрутом, з кожним новим кроком вверх перед вами відкривається чудова панорама того, що залишилося внизу. А окрім того – далекі-далекі гори. Словом, перед вашими очима постане справжня краса природи. Експерт по туризму у Закарпатській області Сергій Степчук зізнається, що закохався у тутешні місця після першого ж походу. "Ми бачимо хребет Пешконя, – розповідає про навколишню панораму пан Степчук, – далі за нею – вершина Негровець, яка має 1707 метрів висоти. Кам’яниста гора, що виділяється на горизонті, називається Стримба. За нею знаходиться полонина Красна".
ДЕКОМУ САДИБИ ЗАМІНИЛИ ПРИРОДУ
Спуститися втомленими з гір і покуштувати їжу домашнього приготування господинь Нижнього Бистрого – це один із найприємніших моментів відпочинку. Не будемо описувати деталі кухні, але зазначимо, що домашній хліб, печене сало і самогон – атрибути, котрі говорять самі за себе. Ганна Конар розміщає туристів на своєму обійсті уже 2 роки поспіль. Говорить, що гості були різні і з різних країн. Туристам із Швейцарії, до прикладу, так сподобався вид із вікна її будинку (гора і річка під нею), що вони кілька днів поспіль не виходили з дому. А от гості із Білорусії поставили собі за мету побачити озеро Синевир.
агалом, кількаденний відпочинок у Нижньому Бистрому залишить вам купу приємних вражень і спогадів. Водночас, власникам садиб варто звернути як мінімум на два недоліки, котрі сьогодні підкидають ложку дьогтю до меду. Перше, це стан речей, пов’язаних із особистою гігієною. Не у всіх домівках повноцінно працює душ. Туалети знаходяться на подвір’ї. А виходити із теплої домівки на холодну вулицю, як відомо, не дуже приємно. Та й стан самих туалетів залишає бажати кращого. Непогано б було, якби на подвір’ях встановили біотуалети європейського типу.
Щодо другого недоліку, то усунути його легше. В селі ми не побачили на автозупинці ні відповідного дорожнього знака, ні графіку руху автобусів. А це для туристів без власного автотранспорту викликає додаткові незручності.
Було б дуже добре, якби садиби у Нижньому Бистрому приймали гостей і взимку. Наразі система опалення у більшості з них не дозволяє забезпечити теплом потенційних відпочивальників у період холодів.

Ярослав Гулан, ЗІА "Простір"
25 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини