Якої мови більше потребують угорці в Україні?

Освіта рідною мовою, а водночас і досконале володіння українською – така проблема нині хвилює угорську спільноту в Закарпатті. З цього випливає ще одна: якою мовою складати випускні та вступні тести.

Якої мови більше потребують угорці в Україні?

Саме тому освітнім питанням приділила найбільше уваги змішана українсько-угорська комісія, яка засідала в Ужгороді..

Скандальних відтінків набула проблема вивчення угорською нацменшиною в Україні української мови. Невдоволення цієї найбільшої в Закарпатті спільноти виникло через наказ Міністерства освіти, яким збільшується кількість годин викладання українською мовою в школах нацменшин. Учителі нарікають, що для багатьох угорськомовних дітей українська взагалі є «іноземною», вони її не розуміють і викладати якісь предмети цією мовою з початкових класів  нереально.

З іншого боку, чимало представників угорської нацменшини скаржаться, що через недосконале володіння українською у них виникали проблеми зі здобуттям вищої освіти чи працевлаштуванням.

Мешканець Ужгорода Золтан Тиганій зазначає: «Мені довелося додатково брати уроки української, щоб після закінчення вузу вступити до аспірантури. Це і втрата часу, і коштів, але найбільше я боявся втратити чудову можливість – продовжити освіту. Я думаю, в угорськомовних школах таки слабкий рівень викладання української, бо навіть у моїй родині є такі, хто цю мову майже не розуміє. Хоча живуть у Закарпатті, тобто в Україні!»

Бракує підручників, кадрів та методики вивчення української мови

Саме про здобуття освіти як рідною, так і українською мовами найбільше мовилось в Ужгороді під час засідання змішаної українсько-угорської комісії з питань забезпечення прав національних меншин. Іноземна сторона називає своє бачення проблеми. Насамперед домагається того, щоб на час перехідного періоду в українській освіті випускні та вступні тести представники угорської нацменшини складали їхньою рідною мовою.

Відтак Державний секретар з питань зовнішньої політики та політики національних меншин канцелярії прем’єр-міністра Угорщини Ференц Гемеші називає інші складні питання: «По-перше, це питання підручників, по-друге, питання досвідчених кадрів. По-третє, і це найскладніше завдання, – це створення такої сучасної методики, яка була б ефективною для того, щоб дати можливість дітям, для яких ця мова не є рідною, успішно її вивчити».

Жити в Україні і не знати української – абсурд

Українські чиновники визнають, що проблеми справді існують. Але називають абсурдною й іншу ситуацію в освіті – коли громадянин України, хоча це стосується не лише угорської спільноти, належно не знає державної мови. Це питання протягом останнього місяця набуло навіть політичного забарвлення.

Голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Олександр Саган наголошує: «Склалася абсурдна ситуація, коли президент Угорщини просить українську сторону звернути увагу на недостатність вивчення української мови в угорських школах. …Мова йде про збільшення годин для вивчення української мови, але не за рахунок угорської мови. Та це питання дуже політизували…».

Після закінчення роботи комісії було підписано протокол, в якому зійшлися на тому, що й надалі в Угорщині підтримуватимуть українську спільноту в її бажанні здобувати освіту рідною мовою, а в Україні підтримуватимуть угорську громаду.

Угорці пообіцяли допомогти Україні навіть зі спеціальною методикою викладання іноземної мови. А українська сторона зобов’язалася забезпечити угорськомовні школи підручниками та викладачами. Але попри все це домовились: щоб не «наламати дров», питання освіти повинні обговорити представники міністерств освіти з одного й іншого боку, тому їхню зустріч одразу ж запланували на листопад цього року.

(Ужгород – Київ – Прага)

Надія Петрів, Радіо Свобода
24 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

Istvan 2008-09-29 / 15:11:00
кусаэться

Istvan 2008-09-29 / 13:00:00
Яка собака гучно гавкає - не кучається... А залякана.

ember 2008-09-29 / 11:59:00
"******************"


A gde Admin?!

Закарпатець 2008-09-29 / 11:27:00
Нічого собі, на нашоукраїнському сайті фашисти появилися!Ужн зовсім обнагліли уроди. Наших дідів мочили, а тепер тут прийшли бухтіти про якусь свою значущість. *****************************************

Istvan 2008-09-29 / 10:45:00
А цю статтю "Рефлексии на публикации о венграх Закарпатья, или Кому объясниться становится сложнее" чому знали з титульної сторінці? http://zakarpattya.net.ua/loadnews.asp?id=27745&np=11

Istvan 2008-09-29 / 10:17:00
Ez így van

ember 2008-09-29 / 09:50:00
V mojom rodnom sele vengry sostavljajut 99,9 procentov. V daljokom 71-m godu khodil v chetvertyj klas. Kak kilogram sakhara porositj v magazine ne znal, no za to nado bylo naizustj zazubritj U lukomorja dub zeljonyj Puskina. Russkij uchili kak vtoroj rodnoj, a francuzskij kak inostrannyj. Posle 8-vo klassa my luchshe znali franzuskij chem russkij. Syn v ne uzh dalekom 2001-m godu v chetvjortom klasse zubril Shevchenko. Proshlo stoljko let, ochenj mnogo chevo pomenjalosj. Toljko metodika sovkovaja ne menjaetsja u vilnjij Ukrajini. Synu povezlo vyros v Uzhgorode, znaet kak i russkij, tak i ukrajinskij. No evo odnoletki moevo rodnovo sela i sevodnja luchshe znajut francuzskij... Panove sdelajte vyvody!

Спостерігач. 2008-09-27 / 22:41:00




Гмм.., orange "... у Луганській - 58[%]" як то, што премєр Юлія Тімошенко перед пару тижнями в Луганську на офіціальном мітингу річ держала по-русски, и не розмовляла українською мовою. 58% українців на Луганщині нерозумиють українській мові? Желізна лейді мусить "разговаривать" в Луганску, кідь хоче убо луганчаны прийшли на мітинг и слухали, что говорить? Як би українська націоналність не була тільки бумажнана (тільки на папері), щирих и свідомих фрас бо не брав за моноетничну Україну, а так держава Украйини не бола бо там, де є!




Сталін и ёго більшовицька банда українцям виробили українську націоналність и украйинську державу, и зато маєте с тим ай Сталінські заморожені "національні" проблеми. За 17 років самостійності України щирі и свідомі державники не лем же, не суть способні рішати "заморожені Сталінські національні проблеми", а иштьи прикладаєте нові проблеми, як наприклад з мадярув на Пудкарпаті хочете зробити українців! Притом абсолютно ігноруєте факт, што Сталін адміністративно з єдного дня на другий русинів Пудкарпаття переписав на українців. Жителі Пудкарпаття в 1945 року єден динь ишли спати як русини, и на другий динь, кідь ся зобудили уж нараз ся стали українцями. И таки області як є Закарпаття чи Крым маєте булше в Соборній Україні. З событій в Осетії бо йсте ся мали подучити, што діскрімінація и силовий подход к проблемам меншин є контра-продуктивный. Кідь таку політику Украйина буде проводити так, нигда Україна не буде ани в НАТО, ани в Європейскій унії.

Песиміст 2008-09-27 / 22:07:00
За даними Всеросійського перепису населення 2002 року в РФ 79,8% населення складали росіяни,20% татари,а 10,6%-українці.Чомусь ці 10,6% не кричать,що у них немає підручників,що не видають газети й журнали українською,що шкіл українських немає.Та ж статистика каже,що російською мовою володіло 98% населення РФ(142,6 млн).Чому не обурюються українці Угорщини й Словакії?А в Канаді?Мовне питання-дуже складна проблема,на якій деякі партії хочуть заробити капітал.

orange 2008-09-27 / 11:29:00
В Донецькій області українців 57 відсотків, у Луганській - 58, у Харківській - 71, Миколаївській - 82,Одеській - 63. Ще є запитання, Іштване?



А сято сьогодні - Здвиги - Воздвиження Чесного Хреста Господнього

orange 2008-09-27 / 11:10:00
З"ясував: у Криму 58 відсотків росіян, українців - 25 відсотків

orange 2008-09-27 / 10:57:00
Іштван, немає жодного регіону України, де українці - в меншості, крім, можливо, Криму.

Istvan 2008-09-27 / 07:31:00
ль читай - нь

Istvan 2008-09-27 / 07:31:00
А на востоке Украины вы, украинцы в мельшинстве. Желаю ван то же самое.

(Я что тут за праздник?)

SmoothCriminal 2008-09-27 / 01:28:00
Національні меншини повинні постійно пам’ятати, що вони саме нацменшини. Якщо дозволити їм почуватися комфортно, то свині вилізуть на стіл, а цього допускати не можна. Не дискримінувати, але й не попускати їм...




Так що наш Президент — "Все правильно зробив.", як у рекламі Провідної (Росгосстрах). :)



P.S.

Зі святом усіх.

anonim 2008-09-26 / 14:59:00
Znajes ,oranzse, szcse malo -Amereka ,st.Ohajo,Klivlend. Zsinka,kotra prejmala nasz na takij CSUDOVIJ ukr.movi hovorela, me bule VRAZSENI! Jij bulo vzse 80. Vona nikole ne bula navity v Evropi. Batyku z Ukrajine,ale vona ne znala z jakoji obl. Navity na karti ne znala, de Kejiv. Za Moszkvoju- dlja nex to uzse kraj, de les vedmedi i tajha... Do csoho, zsinku nikole nixto ne obmezsuvav rozmovlyate ridnoju i batyke jiji navcsele i xodela vona v ukrajinszyku skolu. A deszkreminacija nacij Pidkarpattya-TO HIRSE ZA SZTALINSZYKEX csasziv, a te oden z .... V Sz E!! nabred te menyi...

anonim 2008-09-26 / 12:23:00
Oranzse, "eta pesznya xorosa-nacsinaj sznacsala ". Te ne poszelaj nasz u Szebir. Mozse te ,budes dobrej taj, zaberesszya? Nacs nazad? "Povtorenie-maty ucsenija..." Oranzse, to uzse zamnoho. Probacs, ale to ne vam uszim risate, jak me majemo szvojix ditej ucsete. Tebe neko ne zasztavlyaje ucsete ruszyku? A zasztavlyale. Znaes? Obidniv, jak znaes? NET. Madyaron / ka / Aj . Daj lyudyam pokuj. Ne durkaj u dveri. Tebe ne pusztyaty. Jak beszy me ne xotile, ne mozs. Te ne e dobra lyudena. Uzse ruk robes szvoju "robotu", ale vona ne e dobra. Probacs, ja ne xotil... peszate, lem kazsuty u nasz "Edyszer lent, edyszer fent". Tak zse...

Istvan 2008-09-26 / 11:58:00
В Словакии например есть закон: если количество представителей нацменьшинства составляет 20% или больше, то они имеют право подать заявления, ходатайства и т.п. в местные госорганы на своем языке и получить ответ в таком же порядке...

А насчет обучения украинского языка пусть соответствующие органы надают возможность нам, венграм выбрать самый надёжный метод метод.

А то на метод обучения иностранных языков характерно, сколько из выпускников владеют свободно после получения Аттестата немецким, английским или французским языком соответственно.

Tibor 2008-09-26 / 11:33:00
Я нічого не має проти української мови, українці хай розмовляють українською, але кожна нація має право на свій вибір, в тому числі і мови. Де факто російська мова є мовою міжнаціонального спілкування, і треба бути страусом, щоб це не усвідомити. Я розумію, що Хоружівський бджоляр натворив таке, за що вже пора викликати та судити як злочинця, і не тільки військового... Його політика створює геноцид всіх титульних націй на Україні, які не є українцями!

orange 2008-09-25 / 22:51:00
То їдьте в Сибір і зубріть російську. А в Україні, будьте добрі, поважайте українську

НОВИНИ: Соціо

22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
/ 1
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 8
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 7
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
11:12
В Ужгороді у середу проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Мілана Бабілу
09:12
У Тереблі Буштинської громади попрощаються з Анатолієм Несухом, що помер через поранення
» Всі новини