Закарпатське Солотвино: Щоб не бути похованими заживо...

У липневому номері «Віча» у матеріалі «Провалля. Прірва. Пекло» редакція журналу опублікувала рішення Закарпатської обласної ради «Про критичну ситуацію, що склалася на Солотвинському родовищі кам’яної солі та державному підприємстві стратегічного значення «Солотвинський солерудник», і шляхи виходу з неї». Ми пообіцяли відстежувати ситуацію.

Соляні шахти Солотвина
Соляні шахти Солотвина

Притік води в солотвинську шахту № 8 сягає 100 кубометрів на годину, а в шахту № 9 — навіть 300! Кожен кубометр води розчиняє 300 кг солі, на шляху течії у солях утворюються величезні пустоти. Порода, що покриває соляний масив, провалюється, а на поверхні виникають кратери глибиною до 60 м (порівняйте з двадцятиповерховим будинком!) і діаметром 300—400 м.
    У телеграмі голови Закарпатської обласної ради Михайла Кічковського наголошується на необхідності термінового розгляду рішення сесії облради в Кабінеті Міністрів про визнання ситуації, яка склалася, надзвичайною і тому такою, що потребує нагальних заходів із її усунення.
    Редакція журналу «Віче» звернулася до Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з проханням прокоментувати проблему Солотвина і, зокрема, відповісти на наші запитання.
    У прес-службі МНС її керівник Ігор Кроль нам відповів:
    — Розумієте, ми, державні службовці, отримуємо доручення від уряду. Зазвичай визначаються так званий головний виконавець доручення й співвиконавці (допоміжні органи державної влади). У цьому разі головним виконавцем виступає Міністерство охорони навколишнього природного середовища. До всього, Солотвинське родовище є об’єктом, що перебуває у підпорядкуванні Міністерства аграрної політики, якому на такі цілі кошти виділяють із державного бюджету. Тому МНС діятиме лише з огляду на конкретну ситуацію (тобто надзвичайну. — Прим. ред.).
    А ось ще одна відповідь телефоном. Керівник прес-служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища Світлана АрІдова:
    — Розумієте, ми — державні службовці. Надішліть ваші запитання, ми віддамо їх відповідному спеціалісту, який вам відповість.
    Наступного дня, знову-таки по телефону, пані Арідова повідомила редактора, що запитання не стосуються компетенції Мінохоронприроди, і запропонувала звернутися до МНС... Після нашого прохання надіслати до редакції ці самі слова в письмовому вигляді зателефонував прес-секретар міністра Володимир Гаптар. Він дуже люб’язно пояснив:
    — Запитання справді стосуються компетенції МНС, бо навіть у разі комплексних міжвідомчих заходів функцією нашого міністерства залишатиметься нагляд за дотриманням екологічної безпеки під час проведення будь-яких робіт, що стосуватимуться попередження катастрофи або ліквідації її наслідків.
    А Мінагрополітики за підписом заступника міністра Івана ДЕМЧАКА за кілька днів таки надіслало відповіді на запитання редакції.
    1. Державним бюджетом України на 2008 рік ДП «Солотвинський солерудник» виділені кошти в розмірі 15 млн. грн., які Мінагрополітики передбачає направити на проведення аварійно-відбудовних робіт на шахтах № 8 та № 9 з ліквідації наслідків затоплення гірничих виробок, відкачки води із затоплених гірничих виробок, гальмування утворення карстових провалів, на фінансування науково-дослідних робіт і інженерно-геологічних досліджень з метою встановлення проникнення води в шахти, робіт з демонтажу аварійної будівлі солефабрики шахти № 9, придбання спеціальної техніки для земляних робіт, покриття витрат за спожиту електроенергію, реконструкцію та ремонт водовідливних виробок та витрат на утримання стовбурів шахт № 8 і № 9.
    Станом на 01.07.2008 із загального фонду державного бюджету на казначейський рахунок ДП «Солотвинський солерудник» надійшло 4 млн. 327 тис. гривень, із яких освоєно 1 млн. 794 тис. гривень.
    У даний час проводяться тендерні процедури із забезпечення виконання першочергових робіт і освоєння виділених коштів.
    2. Враховуючи ситуацію, яка склалася на ДП «Солотвинський солерудник», та те, що зупинити процеси надходження підземних вод до гірничих виробок і процеси, що їх супроводжують, сьогодні неможливо, внаслідок чого відбуваються необоротні руйнівні процеси приповерхневого масиву, що спричиняє утворення карстових порожнин і, як наслідок, провалів, Мінагрополітики листом від 21.08.2008 № 37-32-6/11936 звернулося до Кабінету Міністрів України з клопотанням щодо підтримки рішення сімнадцятої сесії V скликання Закарпатської обласної ради про розробку Закарпатською обласною державною адміністрацією за участю МНС, Мінагрополітики, МОЗ, Мінприроди, Мінрегіонбуду, Мінтрансзв’язку та Мінпраці комплексної державної програми «Солотвино», в якій передбачити весь комплекс робіт з приведення території у безпечний стан, відселення мешканців з житлових будинків, де існує загроза карстових провалів та можливої безпечної експлуатації підземних відділень алергологічних лікарень, автомобільної та залізничної магістралей, вирішення соціальних питань жителів селища Солотвино.
    Це було до повені. Вона піднесла жахливий урок і владі, і мешканцям. Та чи буде враховано ситуацію в Солотвині, коли використовуватимуть кошти на ліквідацію наслідків стихії? Чи не відкладуть солотвинську проблему у ще дальшу шухляду?
    А що вже цього літа буде з унікальними алергологічними закладами — Українською республіканською та Закарпатською обласною лікарнями? Нині ці лікарні та їхні пацієнти (близько 370 осіб), серед яких є і діти, перебувають у зоні ризику так само, як і місцеві мешканці, чиї будинки може проковтнути провалля. Усі вони день у день молять Бога, щоб не опинитися заживо похованими під землею...

Світлана Філоненко, "Віче"
20 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

23:23
У Мукачеві горіла закинута будівля колишньої тютюнової фабрики
11:30
У понеділок в Бобовищі на Мукачівщині вигорів гараж, а в Мукачеві – саманна "конюшня"
11:17
У Дюлі на Берегівщині горів будинок
11:49
За вихідні на Закарпатті ліквідували 7 загорань сухостою і сміття, в Нижніх Воротах врятували аптеку
10:53
У Богдані згорів будинок, у якому приймав ванну чоловік, що наглядав за власністю сусіда-заробітчанина
19:11
У Перечині вигорів цех готової продукції деревообробного підприємства
17:37
/ 1
У "наркоп'яному" зіткненні вантажівки та легковика в Заріччі одна людина загинула, ще двоє травмовані – офіційно
11:47
У Заріччі Хустського району зіткнулися легковик і вантажівка, є постраждалі
10:47
У Тересві на Тячівщині під час спалювання сміття отримали сильні опіки двоє працівників підприємства
10:39
У Липовці Хустської громади вигорів покинутий будинок біля лісу
16:53
Між Стеблівкою та Сокирницею на Хустщині Chery Amulet на швидкості врізався в дерево на узбіччі
16:41
На пожежі дачі в ужгородських Горянах отримав опіки рук 35-річний господар
16:27
/ 22
З'явилося відео з салону Audi Q5 безпосередньо перед смертельною ДТП на Слов'янській набережній в Ужгороді
14:52
У пожежі в житловому будинку в Берегові загинуло 19 котів, ще 40 врятували
11:58
У Білках горіла надвірна споруда, будинок поруч врятували
11:52
На Рахівщині відшукали заблукалого туриста, що заблукав на Говерлі. Пошуки його друга тривають
10:58
/ 4
В Ужгороді опівночі група молодиків на Audi на швидкості влетіла в дерева: двоє загинули на місці, ще троє – в реанімації
17:36
У Синевирі цілу ніч шукали 10-річного хлопчика, що втік після сварки з матір'ю
12:32
У Ясіні вогонь з надвірної споруди перекинувся на сусідську дровітню
11:43
/ 3
У Рахові жінка хотіла прийняти ванну, а загорівся будинок
22:28
У Лазах Тячівської громади через пожежу в мансарді прибудованого гаража вигорів також дах будинку
11:19
/ 2
Житель Нижніх Воріт втопився, долаючи Латорицю вбрід до свого будинку
14:02
У Мукачеві на пожежі загинув чоловік
11:00
В Ужгороді на об'їзній горів Mercedes
10:51
У Виноградівській громаді горіли "будка" в циганському таборі Підвиноградова та надвірна споруда у Виноградові
» Всі новини