Рудольф Смотер: Словацький соловей і українська пісня

Українська народна пісня була вже не раз предметом наукової розвідки, аналізу її змісту, мелодійної досконалости, феноменальної простоти і доказом невмиручости людського генія, який її створив протягом століть. Численну бібліотеку книжок про українську народну пісню доповнила ще одна - у Словаччині.

У словацькому місті Пряшеві наприкінці минулого року появилася книжка Івана Бірчака „Rudo Smoter a jeho piesen” ( з українським підзаголовком „Рудо Смотер і його пісня”, Пряшів 2007) словацькою мовою, а резюме вміщене на словацькій та англійській мовах по одній сторінці та на десяти сторінках українською мовою. Справа в тому, що Рудольф Смотер по національності словак, але „проспівав” своє життя як український співак в Українській опереті, а потім в Піддуклянському українському народному ансамблю в Пряшеві. За 42 роки своєї професійної праці він виступив понад 10 тисяч разів з українською народною піснею етнічних українців Словаччини і був удостоєний звання - Заслужений артист Чехо-Словацької Республіки. Рудольф Смотер доcконало опанував лемківською говiркою та українською літературною мовою і є одним з небагатьох словаків, які не тільки вивчили мову своїх сусідів, але й пропагували українську народну пісню не тільки у Чехо-Словаччині, але й у США, Канаді та інших країнах Европи.
Для українського читача книга буде особливо цікава, оскільки, крім біографічних даних, в ній вміщено й інтерв”ю з митцем, висловлювання про нього, фотографічний матеріял та вибрану персональну бібліографію.
Поява книжки може допомогти багатьом, які шукають серед української етнічної людности на Сході Словаччини окрему русинську націю, яка не пов”язана з руською (українською) нацією в Карпатах і поза ними.
Словак Смотер активно пропагував українську народну пісню і до сьогодні має тисячі прихильників. Cпівак, народний оповідач, акордеоніст – професіонал з великої букви, й сьогодні, вже пенсіонер, звертає увагу тим, хто розбиває життя русинів-українців, що русини Східної Словаччини (чи Закарпаття, Польщі, Румунії, Угорщини, декотрих республік колишньої Югославії) належать до одної – української нації, незаперечним свідченням чого є саме українська народна пісня. Рудольф Смотер не тільки виконував українські народні пісні, він їх і опрацьовував, працював у професійному українському театрі солістом, режисером і художнім керівником. Він не може приховати свого розчарування, що русини-українці Східної Словаччини завдяди „міжусобній” боротьбі, яку задіяли і роздмуховують з-поза кордонів деякі авантюристи, втратили майже всі свої русько-українські школи, яких на території Східної Словаччини нараховувалось ще у 1949 р. понад 300! Більшість русинів-українців росте зараз аналфабетами, оскільки не вміють читати кирилицею і, може, саме тому книжка про українського співака появилася словацькою мовою. Смотер, у вміщеному тут інтерв”ю, звертає увагу й на те, що це втрата не тільки для українців, але й для Словацької Республіки, оскільки йдеться про втрату унікального етнікуму, який зберігався тут століттями, що й доводить існування української народної пісні, яку співак вважає ґеніем народу.
Книжка про словака, який на все життя полюбив українську пісню, про одного з найвідоміших українських співаків Східної Словаччини, появилася саме в часі, коли навіть на Закарпатті дехто вирішив творити окрему націю, яка б допомогла цей регіон знов запроторити у неволю, з якої він так довго і так важко звільнявся!
Заслужений артист, голос якого й сьогодні люблять слухати з касет та дисків, розуміє, що русинів-українців ділять, щоб їх асимілювати.
Автор книжки „Рудо Смотер і його пісня” І.Бірчак не завжди виразно підкреслює, що йдеться про те саме поняття, коли вживаємо давню назву українців – русин. Складається враження, що словак Р.Смотер, довгорічний чудовий виконавець української народної пісні, краще знає, що русин і українець це те саме поняття, ніж сам автор книжки. Гадаю, що дехто з ідеологів окремої русинської нації міг би повчитися від словака, який полюбив не тільки українську народну пісню, але й мову та її лемківський діалект, яким він розвеселював тисячі глядачів на українських Святах пісні і танцю у Свиднику (Східна Словаччина) та далеко за межами цього унікального краю (на стор. 123-129 вміщено дві гумористичні розповіді Смотера лемківським діалектом – кирилицею).
Творчий шлях Рудольфа Смотера, словака з українським серцем до народної української пісні, міг би послужити прикладом для багатьох українців не тільки у Словаччині, але й в Україні, де беззмістовна чужа попса запановує на українських базарах, в засобах масового транспорту, по радіо та в телебаченні. Смак до гарного не у кожного зароджується, але й виховується.
Співак Р.Смотер високо оцінює українську пісню взагалі, шкода, що ця книга не розповсюджена в Україні, може б декому „відкрила очі” на українську народну пісню, яка дійшла до нас через усі сторіччя – її не знищили ні війни, ні революції, ні голоди, ні холоди, а зачаровувала вона не тільки українців, але й чужинців – прикладом цього і є словак Рудольф Смотер.

Йосиф Сірка, Торонто
29 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
13:52
В Ужгороді в неділю зірковий склад акторів зіграє одну з кращих комедій XXI століття
11:20
/ 4
В Ужгороді розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва "Під цвітом сакури"
21:09
/ 1
Загублені у коханні
13:56
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
06:00
Загадкова вісімка
10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
» Всі новини