Ужгород: Ринок розбрату

Протистояння міської влади і підприємців на ринку ї влади і підприємців на ринку на вулиці Фединця триває вже один рік.

Ужгород: Ринок розбрату

Базар в центрі міста. Ринок прямо на вулиці Фединця існує в місті ще з початку 90-х років минулого століття. Придбати тут можна багато чого – від харчів до одягу. Типовий український ринок, за який розгорнулася запекла битва між владою та продавцями.
Історії протистояння Ужгородської міської ради і підприємців, які торгують на ринку, вже рік. Обидві сторони ніяк не можуть визначити – а що ж має бути на цій території: ринок чи чиста вулиця. Підприємці відстоюють своє право торгувати на цій площі, а міські чиновники хочуть очистити її від базару і зробити з вулиці Фединця проїзну частину. І така ситуація триває ще з лютого 2007 року. Саме 15 числа того місяця виконком Ужгородської міськради ухвалив рішення про закриття ринку. Після цього на базарі заборонили відкривати павільйони. Але виконувати таке розпорядження з підприємців ніхто не збирався. Мотивували це тим, що міські чиновники не мають законних прав, щоб припиняти торгівлю. Тоді ця суперечка мало не переросла в бійку, коли міські чиновники разом з правоохоронцями прийшли демонтувати всі торгові павільйони. Підприємці створили живий ланцюг і не дали знести свої торгові точки. На тому все і закінчилось.
Вже минув рік, а на вулиці Фединця до цих пір розташований ринок. Заступник міського голови Володимир Химинець запевнив, що торгівля на цій території ведеться несанкціоновано. «У них нема жодних документів, тому ведуть свій бізнес незаконно», - вважає міський чиновник. «З таким успіхом можна зробити базар на площі Народній, Поштовій або будь-де». Володимир Васильович розповідає, що ринок створився на початку 90-х, у ті тяжкі для країни часи. Тоді це було викликано споживчою потребою. «Сьогодні рівень життя ужгородців значно зріс і з’явилось багато інших місць, де можна все придбати, ті самі супермаркети», - каже чиновник. За словами пана Химинця, доцільніше на цьому місці було б звільнити територію для проїзду авто та парковки. «Це значно б зменшило кількість транспорту в центрі», - запевняє він.
На ринку підприємці, звісно, обурюються. За словами підприємця і неформального лідера ринку Тамари Кучерявої, люди на ринку не розуміють, за яким законом вони збираються робити там проїзну частину і хто давав їм право виселяти людей з їх робочих місць, коли вони на це мають повне право? «Ми сплачуємо податки, платимо оренду і все в бюджет міста. То що, гроші не потрібні?» - емоційно запитує пані Тамара. За її словами, згідно з договорами на території ринку працюють 280 людей. «І за кожними з них 5 родин, яких треба годувати. Міська рада що хоче, щоб вони стали бомжами?» - дивується пані Кучерява.
Пан Химинець у відповідь запевняє, що ніяких податків ніхто нікому не платить. «Та і кому вони можуть платити, коли комунального підприємства «Ринок-1» не існує», - говорить заступник міського голови. На ринку стверджують зворотне – КП існує, тільки перебуває в процесі ліквідації.
Міська влада апелює до міліції, мовляв, допоможіть нам звільнити територію. Останні виконувати це рішення не хочуть. Начальник ужгородської міліції Йосип Понзель на зустрічі з депутатами міської ради заявив, що для виконання таких дій потрібне рішення суду, якого ще нема. В міській раді не розуміють, яке САМЕ треба рішення суду, тому вважають, що міліція просто виконує чиєсь політичне замовлення, розуміючи, хто є найголовнішим ворогом нинішнього складу міської влади.
Підприємці намагаються все вирішити в правовому полі. 24 квітня має бути чергове судове засідання у Львові. Ця судова тяганина триває вже рік.
Міські чиновники намагалися вирішити це питання компромісом – надати торгові точки підприємцям на інших ринках: в мікрорайонах «Шахта», «Радванка» тощо. Пані Кучерява запевняє, що ніяких місць їм не пропонували, це все неправда. «Якщо ви так хочете зробити цю частину міста гарною, то чому не зробите інвестиції в ринок. Нащо це все руйнувати?» - обурюються підприємці.
На останньому брифінгу в обласному управлінні ветеринарної медицини заступник начальника Зіновій Романович запевнив, що стосовно санітарних норм на ринку все нормально. Проте це не заспокоює простих споживачів. Більшість опитаних людей проти розташування ринку на вулиці Фединця, і мотивують це поганими санітарними умовами.  Хоч, зважаючи на кількість людей на ринку, робиш висновок, що це людей не відлякує.
Останнім часом питання цього базару ще й політизується. Опоненти міської влади не упускають можливості покритикувати їх за це. Під цим приводом намагалися навіть зробити референдум про висловлення недовіри меру Ужгорода Сергію Ратушняку.
Як би там не було, але в цій ситуації обидві ворогуючі сторони налаштовані рішуче. На ринку готуються до нових «барикад і екскаваторів» в разі потреби, міська влада налаштована так само. Володимир Химинець запевняє, що все так не залишиться, ринок все рівно ліквідують. Тож слід очікувати нового розвитку сюжету під назвою «Ринок на вулиці Фединця-2»...

Денис Фазекаш, zakarpatpost
24 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини