На Закарпатті влада радилася, як внести в закарпатське село культуру і духовність

Не хлібом єдиним живе людина. Цю істину зазвичай згадуємо, коли йдеться про духовне життя, світ культури та уподобань сучасника. Адже цей аспект життя суспільства нарівні з економічним і фінансовим був і залишається життєво важливим. У Соціальних ініціативах Президента України питанням соціально-культурної сфери у сільській місцевості надано особливо важливого значення.

Про те, якими шляхами сприяти вирішенню найгостріших проблем закарпатського села, зокрема, в галузі культури, духовності йшлося під час робочої зустрічі голови обласної ради Михайла Кічковського із групою відомих, авторитетних у краї працівників культури і освіти. Серед них: начальник управління культури ОДА, заслужений працівник культури України Юрій Глеба, заступник начальника управління освіти і науки ОДА Марія Павлюк, голова обкому профспілки працівників культури, заслужений працівник культури України Наталія Товтин, директор Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Григаш, директор обласної бібліотеки для юнацтва Валентина Чіка та ряд інших досвідчених працівників цих галузей.

Зважаючи на те, що 2007 рік в Україні був проголошений роком Книги і книга завжди є основою духовного життя, джерелом знань, вихователем і наставником молоді, провідна тема визначилася навколо ситуації, що склалася у бібліотечній галузі. Тим більше, що навіть за умов сучасного технічного прогресу, електронним засобам масової інформації не замінити живого спілкування з книгою. А забезпечити його, це спілкування може бібліотека, особливо у гірській місцевості. А тим часом у багатьох населених пунктах, особливо гірських районів, сільські бібліотеки взагалі закрито. У ряді сіл, селищ, ці вогнища культури ледь жевріють. Продовжується принцип залишкового фінансування діяльності закладів культури. Типовими стали кричущі факти, коли з відома органів місцевого самоврядування приміщення сільських, селищних бібліотек переобладнано під бари, кав’ярні і т.п.

У жвавій, емоційній дискусії було висловлено низку пропозицій щодо відродження культури на селі. Мова йшла про можливості налагодження взаємодії шкільних і державних бібліотек, удосконалення шляхів матеріальної підтримки бібліотек у селі з боку органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Особливо гострою є проблема поновлення книжкового фонду, передплата на періодичні видання.

Слушними були думки про запровадження у загальноосвітніх школах уроків книги, відновлення виїзних днів сільських бібліотек у присілках, участь бібліотечних закладів у правовому всеобучі населення, книгорозповсюдженні тощо.

Якщо ряд питань, на думку учасників зустрічі, можна вирішити безпосередньо на місці, то багато проблем, які, зокрема, стосуються оплати праці бібліотечних працівників, фінансування бібліотечної справи потребують підтримки на державному рівні. Спільною була думка часників зустрічі про те, що назрілим є необхідність розробки і прийняття на сесії обласної ради відповідної програми з питань удосконалення і активізації роботи бібліотек, поліпшення їх фінансування. У зв’язку з цим прийнято рішення за участю працівників культури, освіти, депутатів обласної та місцевих рад детально вивчити ситуацію щодо становища державних та шкільних бібліотек у гірських районах і надати узагальнені матеріали та пропозиції до проекту названої програми на розгляд профільної депутатської комісії обласної ради.

Підсумовуючи зустріч, Михайло Кічковський подякував її учасникам за висловлені ними думки і наголосив, що питання розвитку культури, духовності для обласної ради - одне з пріоритетних . Адже наші прагнення до європейської інтеграції повинні підтверджуватися, насамперед, високою культурою населення, збереженням і примноженням нинішнім поколінням тих духовних цінностей, традицій, якими наш край славився, вшановувався, як в Україні, так і у Європі й цілому світі.

Прес-служба Закарпатської обласної ради
24 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

сорри 2008-01-24 / 10:39:00
Не зрозуміло, як "заслужений діяч русинської культури" може працювати керівником управління культури української державної установи? Хай іде популяризатором русинство у русинську недільну школу. І в цій якості має право виступати по телевізору, скільки влізе.

май русин 2008-01-24 / 09:29:00
То тот Глеба, што адика по телевізорові розказовав, ош які шіковні русини и які паскунні украинці?

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини