Закарпатський обласний театр драми та комедії в Хусті найперше покаже прем'єру "Наталки Полтавки"

17 лютого Закарпатський обласний театр драми та комедії вперше заявить на право існування у столиці Карпатської України – місті Хуст – прем'єрною виставою "Наталка Полтавка".

Закарпатський обласний театр драми та комедії в Хусті найперше покаже прем'єру "Наталки Полтавки"

П'єса, хоч і написана 200 років тому, проте весь цей період не сходить зі сцен як народних аматорських колективів, так і професійних академічних театрів. У чому ж секрет успіху?

Традиція і символіка. "Наталка Полтавка" має на меті, передусім, просвітницьку й естетичну місію. П'єса продовжує викарбовувати добрі традиції корифеїв українського театру, які виховувались і майстерно зростали на творі родоначальника української літератури та драматургії Івана Котляревського. Театр намагається через яскраву гру, оркестрову музику, сценічну театральну метафору прилучити молоде покоління до найкращих зразків національної спадщини.

Разом із тим, "хустський" варіант постановки "Наталки Полтавки" повністю відходить від традиційної соціально-побутової п'єси з властивим зображенням українського села, народного вбрання тощо. Чорний фон спонукає відійти від стереотипного сприйняття часу і простору дії, тим самим змушуючи заглянути у суть конфлікту, який міг відбутися будь-коли і будь-де. Форма втілення режисерського задуму є наскрізь символічною, певною мірою – приховано-психологічною. Таку глибину думки вдалося втілити за допомогою рухомих вікон як символу очей, якими вдивляються на світ, заглядають у минуле, відшукують вічність, а також служать бар'єром між особистим та соціальним; голуби – символ вірного кохання; птахи, замасковані у гілках – серця закоханих, які заблукали у підступах світу цього; "Козак-Мамай" – як уособлення народної сили духу, незламності волі в святій борні з поневолювачами; зав'язані жовто-блакитними стрічками очі – символ тимчасового затьмарення, нерозуміння подальшого життєвого шляху як до особистого щастя, так і до щастя нації. Натуральне хутро як символ добра і достатку наречених Наталки і Петра, доповнене голівками та крилами голубів – образне втілення прагнення люблячих закоханих сердець одне до одного.

Глибока символічність простежується і в самому образі Наталки як прообразу непокореної, непригнобленої України. "Наша "Наталка" про молоду дівчину, яка не ламає свого слова, твердо вірить і відстоює життєве кредо, моральні пріоритети та принципи, не торгує ними, не міняє на догоду старшим авторитетам, що живуть за законом "аби не гірше". Прості "популярні на щодень" істини зиску й вигоди, що перемагають у людині, котра захарастила своє життя речами, покланяється фірмовим знакам та брендам як істині в найвищій інстанції, є неприйнятними для Наталки, Петра й Миколи", – зазначає режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Сергій Архипчук.

У часи лицемірства і тотальної корупції (прототипами яких є Виборний і Возний) важливо не запродати душу і залишатися вірним серцю і чесним помислам. Образом Терпилихи відкривається ціла галерея прообразів матерів-селянок в українській літературі. Пригноблена бідністю, вона, однак, достойно поводиться, хоча й користується своєю материнською владою, але діє не грубо, не жорстоко, не раз співчуваючи дочці.

Принцип акторського втілення ролей не є одноплановим. Молодіжність як стиль постановки нового театрального організму – не лише в молодості персон і їх виконавців, а й у пошуку свободи, легкості, безвідповідальності, легкодушності, моторності, окриленості, мрійливості відчайдухів, які взялися за нелегку мистецьку ношу з рішучістю, притаманною найкращим синам нашого народу. Для нашої адаптації важливо показати і народ, і трупу нового театру.

Сценографія художника Ігоря Білецького – не мальовано-пейзажна, ілюстративна, а дієва – ближча до технології кліпу.

Костюми Лариси Гончарової об'єднують минуле і сучасне, граючи на стереотипах моди, апелюючи до естетики поетично-метафоричного театру.

Не меншого шарму виставі додає музичний компонент у супроводі оркестру (керівник – Олександр Локотош), на канві якого побудована вистава, що цілком пояснює зазначений жанр – "музичне дійство". А завдяки аранжуванню відомого у краї композитора Віктора Чаусова звучання деяких музичних творів набуло місцевого колориту.

Тож, продовжуючи традицію театральних корифеїв української сцени, новостворена трупа Закарпатського обласного театру драми та комедії символічно розпочинає нову сторінку театральної діяльності в історичній столиці Карпатської України, яка, віримо, стане поштовхом для створення нових, не менш цікавих сценічних втілень.

Олеся Чепелюк, керівник літературно-драматичної частини Закарпатського обласного театру драми та комедії

 
05 лютого 2018р.

Теги: прем'єра, театр, Хуст

Коментарі

Вуву 2018-02-16 / 07:21:59
Область одна ... Обласних театрів (наче) три ... Ужгород ... мукачево ... хуст . Так де справжній обласний театр ?
Якщо він в хусті ... то чому він не в обласному центрі ? Він жеж ОБЛАСНИЙ.?
Ось так і всюди такі результати де якийсь лисий болван керує тим ... до чого немає ааабсооолютнооо "чорного поняття" .2012 2018-02-06 / 09:06:04
Частково погоджуюсь з О.Д. Але не треба наперед робити песимістичні прогнози. Хуст відроджує театральні традиції "Нової сцени" часів Карпатської України й Народного театру Всеволода Майданного.Удачі!

О.Д. 2018-02-05 / 17:10:04
Хто буде глядачами вистав цього обласного театру? Хустяни? У маленькому містечку любителів театру точно можна перерахувати на пальцях якщо не однієї, то двох рук. Спершу можуть бути й аншлаги, юо для Хуста це явище нове. Але я говорю про тяглу перспективу...
Їздити з Ужгорода і Мукачева за 100 км в один бік ніхто точно не буде.
Хто актори в цій постановці? Відповідно, якою буде якість?
Цей анонс мав би насамперед дати відповідь на ці запитання, породжені "культурним" самодурством Москаля.
Втім, бажаю театру в Хусті удачі. Якщо вдасться встояти і розвинутися в добру якість - я "за". Ще одне якісне культурне явище в нашій області зайвим точно не буде...

НОВИНИ: Культура

17:57
Ужгородців запрошують відвідати виставу і цим допомогти онкохворим дітям
16:29
В Ужгороді Юлія Єгорова-Рогова мистецьки ділилася своїм "Весняним настроєм"
13:55
"Дитячою органною філармонією" стартує в Ужгороді проект "Діти – дітям"
16:27
/ 1
Stankovych fest стартував на Закарпатті
12:36
/ 2
В Ужгороді презентували живопис Олександра Громового
11:11
/ 1
Мистецьку "Любов" від "Палітри-спектру" представили у Мукачеві
05:30
В Ужгороді можна буде перейнятися "Весняним настроєм" Юлії Єгорової-Рогової
16:02
П’ятий вечір із "Повного циклу фортепіанних творів Ф. Шопена і М. Лисенка" у виконанні Етелли Чуприк відбудеться в Ужгороді
11:43
Вишивку й декупаж місцевих майстринь експонують у Виноградові
01:03
В Ужгороді ювілейно і ретроспективно можна буде спочити "У затишку натюрморту" Народного художника України Бориса Кузьми
17:35
/ 16
Усі актори хустського "закарпатського" театру Москаля – хустяни, а персонажі "Наталки Полтавки" спілкувалися по-хустськи
10:04
"Суб'єктивні рефлексії" закарпатця Едуарда Приходька представили у Кропивницькому
09:34
Студентство з чотирьох областей демонструватиме хорову диригентську майстерність в Ужгороді
10:20
Закарпаття у всеукраїнському відборі на "San-Remo Junior 2018" представлятиме мукачівка Анастасія Балог
15:34
Виставку Олександра Громового відкриють в Ужгороді
14:05
/ 2
В Ужгороді з нагоди Дня закоханих влаштували "Вечір поетичних зізнань"
13:14
Серію концертів до Дня закоханих в обласній філармонії в Ужгороді завершить вокальна студія "Рена"
06:03
В Ужгороді до Дня Валентина презентували виставку картин "З далеких мандрів"
16:20
В обласній філармонії в Ужгороді симфонічний оркестр музично розкаже "Історії кохання"
13:13
/ 1
У найбільшому театрі Закарпаття ідентифікували "Малу сцену"
12:26
/ 1
Семеро дівчат на одному гарбузі
13:34
/ 5
В Ужгороді запрацювала виставка Павла Керестея
09:17
"Трикутник" із поетичним шармом презентували у Мукачеві виноградівські поетеси
16:59
/ 1
Нову дитячу книжку "Наше місто превеселе" Лідія Повх присвятила Ужгороду
15:49
Естрадно-духовий оркестр привітає меломанів в Ужгороді із Днем закоханих концертною програмою Star Trek
» Всі новини