Ярослав Орос: Сучасний конфлікт із Росією – насправді цивілізаційний конфлікт

Уродженець Закарпаття Ярослав Орос відомий у літературі як ідеолог українського арійства; автор книжок «Заповіти білих горватів», «Змагання катів», «Чотирикутна зірка. Арійські притчі», «Кощуни. Хроніки волхва», «Модуль Яфета», «Яфет і Хам», «Врата Сімаргла», «Триликий Ной», «Дримба».

Ярослав Орос: Сучасний конфлікт із Росією – насправді цивілізаційний конфлікт

Нещодавно літературна аґенція «Друге дихання» видала книжку Ярослава Ороса «Витівки Ярґа». 

— Пане Ярославе, ідеї арійства досить активні в сучасному світі. Так, батальйон «Азов», який зараз воює з російською армією на Донбасі, сповідує цю ідеологію. Коли ви захопилися історією та філософією арійства? 

 — Десь на першому-другому курсі в одній із книгарень Києва я придбав перший том «Ріґведи» російською мовою в перекладі Тетяни Єлизаренкової з капітальним науковим апаратом. Тоді й майнула думка, що ми даремно пізнаємо світ через філософію, релігію та літературу Європи і Близького Сходу — позаяк перші мандали «Ріґведи», як стверджують вітчизняні та зарубіжні історики, написані в Північному Причорномор’ї.

 Власне, відтоді, з глибокого радянського застою, я й поклав собі відродити шлях до першоджерел українства і світу не через чужоземні джерела, а безпосередньо через «Ріґведу». Про це, зокрема, йдеться в оповіданні «Холодне місто» з моєї книжки «Витівки Ярґа», в якому київський студент у радянські часи розпочинає реставрацію дохристиянського періоду життя свого народу.  

 — Хто з українських письменників цікавився ідеями арійства? 

 — Насамперед треба відзначити книжки Івана Нечуя-Левицького «Світогляд українського народу» та Івана Франка «Сотворіння світу», в яких вони розчистили першопочатки арійства на наших землях. До речі, всі, хто уважно прочитає драму-феєрію «Лісова пісня», вважатиме, що Леся Українка також належала до письменників арійського штибу. Не слід забувати і працю «Звичаї нашого народу» Олекси Воропая та фундаментальне дослідження митрополита Ілларіона (Івана Огієнка) «Дохристиянські вірування українського народу». 

 — У вашій останній книжці ліричний герой роздумує над першоджерелами української літератури, такими, як «Велесова книга» та «Слово про Ігорів похід». Хоча деякі літературознавці вважають, що саме ці давні тексти є літературними містифікаціями. Що ви скажете з цього приводу?

 — Звісно, що дотепер невідомі автори «Слова про Ігорів похід» і «Велесової книги», але саме вони заклали основи арійства в нашому красному письменстві. Тут варто згадати й Івана Білика, який зробив великий переполох своїм романом «Меч Арея», що торкнувся глибинної праукраїнської історії часів Атили (князя Гатила).

Треба відзначити також публіцистику і міфологію Сергія Плачинди. Особисто на мене вплинула капітальна праця українського санскритолога Володимира Шаяна «Віра предків наших». А вже в наші дні — праці Василя Рубана «Берегиня» («Бережа»), Галини Лозко, Сергія Піддубного та інших авторів. Даруйте, якщо когось не згадав. 

— Свого часу Левко Лук’яненко прочитав книгу Лева Силенка «Мага Віра» і поділився цими ідеями з Леонідом Кравчуком, який іноді любив в інтерв’ю сказати, що на території України придумали колесо і вперше приручили коня. Трипільською культурою цікавиться Віктор Ющенко і навіть придбав велику колекцію трипільських артефактів. Що б ви сказали про таке захоплення українського політикуму?

— Українські політики теж люди — хоч не хоч, а десь їхні гени також озиваються з найпотаємніших своїх фібр. Видається мені, що Левко Лук’яненко і Леонід Кравчук не помилилися в тому, що приручили коня та винайшли колесо саме на наших теренах, адже це засвідчують науковці. Мене тішить те, що батальйон «Азов» сповідує в своїй ідеології світогляд арійства, бо знаємо: якщо воїн сповідує прабатьківську віру, то й політик змушений її сповідувати. Не забуваймо, що українські козаки, хоч і вважали себе християнами, але найбільш освічені з них були характерниками. До речі, в загонах УПА також були відділи з іменами дохристиянських богів. 

— А хто такий Ярґ, іменем якого названо вашу книжку?

— Із санскриту слово «ярґа» перекладається, як шлях до весняного сонця. Я задумався над тим, що коли є слово «ярґа», то, дотримуючись філософії арійства, має бути і «ярґ» — тобто, і чоловіче, і жіноче начало. Вигаданий мною герой і породжує шлях до весняного сонця. 

— У 1996 році в Україні вийшло три книжки: «Шлях аріїв» Юрія Канигіна, «Прабатьківщина аріїв» Юрія Шилова і ваша «Чотирикутна зірка. Арійські притчі»...

— Прикметно, що російськомовні книжки Канигіна та Шилова помітили мас-медіа, а на мою, скромну україномовну, майже не зважали. І Канигін, і Шилов своїми творами заохочували українського читача до того, що арійство є щось таке на кшталт слов’янства чи Радянського Союзу, яке має об’єднуватися старшим братом у Москві. На противагу їм я видав наступну книжку «Кощуни. Хроніки волхва», де ще раз наголосив: арійство на українських теренах не має ні старшого, ні молодшого брата, а належить суто українцям.

— Ваша перша книжка «Заповіти білих горватів» (1991) уперше подала варіант «горват», а не «хорват». Або історія з іншою вашою назвою: віддавна слово «кощун» несе негативне наповнення («кощунство») — для чого ви ламаєте тисячолітні стереотипи?

— У своїй творчості я зробив дві важливі речі: повернув в українську лексику слово «горвати» і «кощуни» — як міфи, створені нашими волхвами, паплюжені віками церквою. А насправді кощуна — це хроніка волхвів. Що ж стосується слова «хорвати», то перший посол Хорватії в Україні Джуро Відмарович, який переклав уривок моїх «Заповітів білих горватів», відзначав, що навіть Республіка Грватська пишеться не як «Хорватія». То чому маємо наслідувати російське перекладацьке невігластво?

— В українському суспільстві побутує думка, що ідея арійства з’явилася на противагу інтеграції України до західної цивілізації, що це різновид антизахідного проекту на користь інтеґрації з Росією. З кінця ХІХ століття термін «арійці» почали вживати для означення «обраної нордійської раси», а згодом німців  британців, виправдовуючи їхнє право на панування над «необраними» народами. Далі термін «арійці» широко використовували в Третьому райху, через що він нині практично не вживається як синонім слова «індоєвропейці». Навіть там, де він є цілком коректним, вживають синоніми «індоіранці», «давні індоєвропейці». Що сучасній Україні дає ідея арійства?

— Ментально і культурно українці належать до західної цивілізації. Сучасний конфлікт із Росією — насправді цивілізаційний конфлікт. Війна на Донбасі — це війна між західною цивілізацією та азійською, виразником якої є сучасна Росія. Захоплюючись мужністю у відстоюванні європейських цінностей під час Революції гідності, сучасний французький філософ Бернар-Анрі Леві сказав: «Я французький громадянин, я — європейський федераліст, але сьогодні на Майдані, який нагадав Європі про її першочергові покликання, я також українець».

Фактично Леві у такий спосіб потрактував ідею Освальда Шпенґлера про старіння європейської культури («Присмерк Європи»). Україна, Литва, Польща — надія старої Європи, її свіжа енергія. У питанні європейських цінностей і свободи ми готові воювати і покласти за це життя, а Західна Європа до цього вже не готова.

Вона занадто розбещена комфортом і достатком. Ідея арійства допоможе нам бути сильнішими, сміливішими, енергійнішими — компенсувати покірність, століттями нав’язувану російським православ’ям. Арійство не заперечує християнську любов чи мораль, а повертає до першо­джерел. Сучасне українське суспільство хоче бути цивілізованим, культурно й економічно конкурентним. І арійство — та духовна сила, що допоможе нам такими стати. 

— Кожен поважний письменник знає свою читацьку авдиторію? Хто шанувальник творчості Ярослава Ороса?

— Уже від перших моїх «Заповітів білих горватів» я маю і ворогів, і однодумців. Приміром, на трасі Рогатин — Яремче є готель «Білі горвати», який тодішній власник назвав на честь моєї книжки. А поет Сергій Пантюк одним із перших присвятив мені вірша як основоположнику українського арійства. Потрібно віддати належне й однодумцю Петрові Матулякові, який не вперше фінансує видання моїх книжок. Мені не бракує шанувальників. 

Розмову вів Віктор ТКАЧУК, 

03 січня 2018р.

Теги: конфлікт, Росія, Ярослав Орос

Коментарі

333 2018-01-13 / 12:18:24
Тема цікава, але язичницькі арійство не має перспективи.Українська культура та ідентичність базується на християнських принципах. І український націоналізм теж, адже його ідеологами були віруючі хримтияни :Міхновський, Донцов, Бандера. Амінь.

ярослав орос 2018-01-09 / 13:24:16
пане МѢСТНЫЙ, щиро дякую за добре слово...

МѢСТНЫЙ 2018-01-09 / 10:54:36
Пан Орос, отлично сказано: ёмко и по сути

Закарпатець 2018-01-05 / 12:48:26
Рече бузумний в серці свому "Нема Бога". Шановний Ярослав дуже Вас шкода, тому що коли предстанете перед Творцем то будете жаліти за кожний крок арійства. Тому виправтесь

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 5
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини