"Неконструктивний" крок Будапешта

Посол Любов Непоп — про те, чому Угорщина пообіцяла блокувати засідання Комісії Україна — НАТО

"Неконструктивний" крок Будапешта

Днями очільник міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час прес-конференції в Будапешті зробив резонансну заяву.  Він повідомив, що Угорщина не може підтримати євроінтеграційні зусилля України, тому Будапешт заветував скликання засідання Комісії Україна — НАТО (КУН), запланованого на грудень, повідомляє Радіо Свобода. Він зазначив, що причиною для такого рішення став ухвалений в Україні Закон «Про освіту». За його словами, перед його ухваленням, до початку вересня, Будапешт «найголосніше та найактивніше» виступав за проведення заходу. При цьому Сіярто сказав, що обійти угорське вето немає можливості, бо скликання КУН вимагає одностайного голосування.

Тим часом уже наступного дня з’явилася новина від представників НАТО, що насправді Альянс не планував проводити у грудні засідання КУН, що й підтвердили власні кореспонденти «Радіо Свобода» та УНІАН у Брюсселі.

«ПРОДОВЖЕННЯ НЕГАТИВНОЇ РИТОРИКИ — КОНТРПРОДУКТИВНЕ ТА НЕВМОТИВОВАНЕ»

«День» звернувся за роз’ясненнями щодо позиції Угорщини до посла України в Угорщині Любові НЕПОП і запитав її, чому сусідня країна так ультимативно виступає і зриває засідання КУН, не кажучи про погрози в євроінтеграції України, чому вони не сприймають аргументи, що в ЄС ніде немає, щоб меншини не вчили мови країни, де вони проживають:

— Позиція Угорщини після ухвалення Закону України «Про освіту» з самого початку була емоційною і гострою.

Як ви знаєте, інші країни також мали питання щодо закону, але в результаті проведених двосторонніх консультацій ми вже маємо підписану Декларацію з Польщею про забезпечення особам, які належать до національних меншин, права вивчати рідну мову та навчатися рідною мовою, досягнуто порозуміння з болгарською стороною, надано роз’яснення грецькій, ведуться в конструктивному дусі консультації з Румунією. Маючи позитивний досвід діалогу з іншими країнами, ми виходимо з того, що порозуміння можливе і потрібне також з Угорщиною.

Для розвіювання поширених в Угорщині міфів було здійснено візит міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Будапешта 12 жовтня та візит міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога в Київ 19 жовтня. Ми максимально детально роз’яснили зміст статті 7 та плани щодо її імплементації,  щоб продемонструвати, що закон жодним чином не порушує ані внутрішніх, ані міжнародних зобов’язань України і не створює загроз асиміляції для угорської громади.

Переговори на рівні профільних міністрів Л.Гриневич та З.Балога за участі глави МЗС України П.Клімкіна були обнадійливими і відбулися, як це зазначила й угорська сторона, в конструктивному дусі. Зустріч показала шлях до порозуміння. Саме тому для нас стало незрозумілим повернення до попередньої риторики та лінії поведінки з боку Угорщини після візиту.

Можна зрозуміти прагнення Будапешта максимально сприяти тому, щоб угорська громада в Україні зберігала свою ідентичність і почувалася добре на своїй рідній землі в Україні. Водночас, щоб почуватися частиною держави важливо володіти належним чином мовою цієї держави. Знання рідної мови і національна ідентичність жодним чином не є чимось таким, що суперечить знанню державної мови і громадянській свідомості, навпаки обидві ці складові мають бути невід’ємною частиною формування кожного громадянина в будь-якій країні. Не забуваймо, що закон про те, яким чином Україна забезпечить сучасні і рівні можливості для самореалізації своїх громадян на своїй території, а отже, і про єдність нашого суспільства і спільну відповідальність за розвиток країни.

Складно зрозуміти прагнення блокувати європейську інтеграцію України, яка відповідає інтересам українських громадян також і угорської національності. 

Заяву про блокування засідання Комісії Україна — НАТО, де наші союзники мають можливість із перших вуст почути про розвиток безпекової ситуації в контексті триваючої російської агресії на сході України та окупації Криму, загалом складно пояснити. Наші угорськомовні співвітчизники так само захищають Україну й протистоять агресору, тож неможливо зрозуміти, чим такий крок може сприяти захисту їхніх інтересів, та й загалом їхньому захисту,  збереженню їхніх життів.

Під час візиту З.Балога було досягнуто конкретних домовленостей щодо подальшої взаємодії з тим, щоб імплементація закону максимально врахувала особливості і потреби угорської громади України. На виконання досягнутих домовленостей українська сторона передала угорській проект протоколу зустрічі, відповідь на який ми очікуємо.

Навіть за умови збереження різниці в наших поглядах зняттю будь-яких спекуляцій сприятиме оприлюднення рекомендацій Венеціанської Комісії — найбільш авторитетного органу, думка якого має розставити всі крапки над «і». 

Саме тому ми вважаємо контрпродуктивним і невмотивованим  продовження негативної риторики та подальше нагнітання напруги довкола закону й закликаємо угорських колег перейти до конструктивного діалогу, розраховуючи на підтримку такого підходу і з боку наших європейських та євроатлантичних партнерів.

Наталія Пушкарук, "День"; Микола Сірук

02 листопада 2017р.

Теги: Угорщина, угорці, освіта, мова

Коментарі

Олег 2017-11-05 / 00:49:16
До ПФР....Рошен не поганий але нічого особливого нема в цій продукцїї.Я теж багато сиджу у ЄС але не чув ніколи що купують той рошен,у ЄСовських маркетах тих солодощів море

Не рошен для pfr 2017-11-04 / 21:53:16
Ти майже ніколи не був в європейських країнах , інакше б ніколи не ніс такі дурниці про їхні конфети , і не восхваляв так "Рошен " .Той же "Рошен" щоб попасти на європейський ринок змушений був досягти суворих стандартів якості .Всі лінії на "Рошені" західного виробництва .
Як до речі і лінії наших пивзаводів .
Я буваю в Європі але я нигда ни чув щоб рошенки зкуповували кілограмами .
Це напевно твої фантазії .
Скажу більше ,європейська кондитерка смачніша за нашу , але так наші стараються ,але поки не дотягують

Віталій Грегор 2017-11-03 / 02:18:50
"Наші угорськомовні співвітчизники так само захищають Україну й протистоять агресору, тож неможливо зрозуміти, чим такий крок може сприяти захисту їхніх інтересів, та й загалом їхньому захисту, збереженню їхніх життів."

Вуву 2017-11-02 / 22:08:37
Слова "рошен" і "рашен" дуже подібні ... Але рошен дипломатія-перебір.

ukroshen 2017-11-02 / 16:47:21
Могутність і сила незалежної України в "Рошен"-і.

pfr 2017-11-02 / 09:28:55
Вуйку, а ти на своєму місці? Ти взагалі при своєму розумі? Можна будь-що думати про Пороха як президента і його людей, але фірма «Рошен» - одна з кращих і найпрезентабельніших в Україні. Іноземці зі сх.Європи рошенівські цукрики скуповують кілограмамами і не нахваляться українського шоколаду, бо у них усе - хімічне «Нестле». А пані Непоп - наша людина. Це Орбан звихнувся, розганяє шовінізм, як Гітлер свого часу.

Вуву 2017-11-02 / 06:59:09
Миколко і наталко ... Розслабтесь !
Якщо хуни не хочуть ... То ніякого діалогу не буде. Ну і нехай ... Якщо нема діалогу , значить буде мовчанка .
... "А як будуть мовчати ... То не будуть кричати" .

Вуйко 2017-11-02 / 06:23:30
Ця паніка просто не на своєму місці !! Вона як і всі працівники " РОШЕНУ" колишні просто некваліфіковані дипломати

НОВИНИ: Політика

14:06
/ 2
Усі ми були русинами
13:11
/ 1
Західні області України збільшать своє представництво в ВР, але для Закарпаття - без змін (ІНФОГРАФІКА)
19:00
/ 5
Москаль повторив мантру про відсутність сепаратизму на Закарпатті і "наїхав" на "Народний фронт"
17:54
/ 1
Гройсман звернеться до президента з приводу сепаратизму на Закарпатті і просить Угорщину відмовитись від шантажу
17:12
/ 8
Свободівці вимагають відставки Москаля та врегулювання питання угорських прапорів на держустановах на Закарпатті
13:13
/ 8
Віце-прем’єр Угорщини заявив про право закарапатських угорців на автономію та угорське громадянство
12:37
Розгляд апеляції "правосекторівців" у "мукачівській справі" суд переніс на місяць
07:30
/ 1
У Хусті відбулося віче-протест проти свавілля і корупції
19:37
Двоє бійців ПС Закарпаття повернулися з фронту для участі в "мукачівській справі"
17:53
/ 4
Свободівці розкажуть у Києві про протидію угорським зазіханням на Закарпатті
07:20
/ 1
Зелене лобі: які політики заробляють на "зеленому" тарифі
06:18
/ 9
Прем'єр Угорщини продовжує шантажувати Україну блокуванням її зближення з ЄС та НАТО
04:43
/ 21
Прапори інших держав не повинні бути на держустановах України – активісти про інцидент у Берегові
03:23
Головний "свободівець" Берегова повідомив про проникнення невідомих у його будинок
06:37
/ 12
Посла України викликали до МЗС Угорщини через зняття угорського прапора в українському Берегові
06:00
/ 10
Мер Берегова вважає, що "Свобода" мала на меті залякати містян і заявлятиме в поліцію через зняття угорського прапора
20:00
/ 15
Будапешт вимагає розслідування зі зняттям угорського прапора з міськради в Берегові
16:40
/ 9
Орбану вже байдуже, чи відповідає стандартам український закон про освіту
04:08
/ 25
У Берегові під час заходів з нагоди 79-ї річниці "Карпатської Січі" свободівці зняли з міськради прапор Угорщини
02:15
/ 24
В Ужгороді націоналістична "Карпатська Січ" пройшлася містом чорним "маршем сили"
05:06
/ 2
Польщі далі не подобається вшанування розстріляних на Верецькому перевалі героїв "Карпатської Січі"
02:25
/ 9
Торішнє опитування на замовлення посольства США в Україні зафіксувало на Закарпатті всього 1% русинів – Балога
16:56
/ 6
Як Путін перетворює материк Європа в архіпелаг ворожих островів
14:16
/ 46
"Карпатська Січ" із фаєрами під угорським консульством в Ужгороді "доводила", що "закарпатські праві – не шовіністи"
17:53
/ 1
Угорщина використовує український закон про освіту для своїх виборів – посол
» Всі новини