Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає перенести відділення фізики із зони історичного комплексу Кафедрального собору

Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає перенести відділення фізики ядра та елементарних частинок фізичного факультету УжНУ із зони історичного комплексу Кафедрального собору та Єпископської резиденції.

Тож, на засіданні президії облради, яка відбулася напередодні третього пленарного засідання сьомої сесії, ініційовано звернутися до Міністерства освіти і науки  України щодо прийняття рішення про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

У зверненні, автором якого є департамент освіти і науки ОДА, зазначається, що до органів місцевого самоврядування неодноразово надходили звернення єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії владики Мілана Шашіка щодо перенесення відділення фізики ядра та елементарних частинок фізичного факультету Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» із зони історичного комплексу Кафедрального собору та Єпископської  резиденції (пл. Андрія Бачинського, 1, м. Ужгород). 

Зазначену будівлю збудовано в 60–70-х  роках минулого століття за рахунок коштів ДВНЗ «Ужгородський національний університет» на власній території.

Крім того, зазначений навчальний заклад з 2005 року за вимогою Наукової ради з проблеми «Ядерна фізика та атомна енергетика» НАН України та Міністерства освіти і науки України здійснює підготовку фахівців для атомних електростанцій у рамках забезпечення енергетичної незалежності України. Базою підготовки, яка була створена ще на початку 70-х років минулого століття, слугує саме цей університетський комплекс електронних прискорювачів: мікротрон М-10 та бетатрон Б-25/30. Цей комплекс електронних прискорювачів є унікальним і претендує сьогодні на статус національного надбання України.

У лабораторіях ядерної фізики проходять ядерний практикум студенти всіх напрямів підготовки та спеціалізацій фізичного факультету, студенти хімічного факультету (спеціальність «Екологія»), а також студенти Пряшівського університету. Щороку тут виконуються десятки курсових, бакалаврських та магістерських робіт. На прискорювальному комплексі університету здійснюються важливі наукові дослідження у рамках державної бюджетної теми ДБ-846: 011514001098 з трансмутації радіоактивних відходів атомних електростанцій та договору про науково-технічну співпрацю з Технологічним університетом м. Брно (Чехія).

На сьогодні, після анексії Криму та втрати Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості, в Україні залишилися лише три ядерні центри (у містах Харків, Київ та Ужгород), де здійснюється підготовка фахівців для атомної промисловості та галузевих наукових установ України.

Сучасна ціна прискорювачів, аналогічних мікротрону М-10 та бетатрону Б-25/30, становить близько 8 млн євро. Враховуючи необхідність виділення окремої земельної ділянки та побудови нових приміщень для навчальних і наукових лабораторій, зали для прискорювального комплексу, витрати на прокладку нових комунікацій та розробку науково-технічної документації, затрати на переміщення, монтаж та налаштування електронного обладнання, можна очікувати, що за найскромнішими підрахунками все це обійдеться в  150-200 млн доларів США.

Одночасно повідомляємо, що згідно з пунктом 6 Закону України «Про повернення культових будівель релігійним організаціям» зазначений університетський підрозділ ядерної фізики належить до стратегічно важливих «режимних об’єктів з особливим режимом допуску або перебування», що не підлягають поверненню у власність релігійним організаціям.

Враховуючи вищезазначене, перенесення цього високотехнологічного комплексу в інше місце вимагає значних матеріальних, фінансових та людських ресурсів. Оскільки ДВНЗ «УжНУ» перебуває у безпосередньому підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України, просимо проінформувати Закарпатську обласну раду про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів», йдеться у документі. 

Прес-служба Закарпатської облради

21 серпня 2017р.

Теги: єпархія, перенесення, УжНУ

Коментарі

Wind 2018-02-10 / 12:24:55
Шановний пане Іван, брехати - гріх. А якщо ви не володієте інформацією про прискорювач, і не маєте навіть малого поняття про що пишите, навіщо писати ? Прискорювач працює по сьогоднішній час, на ньому зроблено десятки дипломних робіт, сотні статей в наукові журнали, і близько тисячі публікацій.
Хоча про що тут говорити, відкрийте спочатку Гугл і прочитайте в чому різниця між коллайдером і прискорювачем з.ч. Після цього відкриваєте Біблію, і знаходите Приповісті 12, як раз для вас.
І нарешті починаете потроху думати що ви пишите :)

Копча 2017-08-22 / 14:10:53
Відмінити фізику в школах замість неї викладати закон божий а також обов’язково ввести у податкове навантаження церковну десятину. А що, якщо скочуватить у ранній феодалізм в ХХІ стоітті то з усіми атрибутами.
P. S. Можна запровадити святкові спалення єретиків. Для початку підійдуть професори університету.

??? 2017-08-21 / 20:55:04
А чого б Шашіку не знести цю будівлю бульдозером, а потім не сказати, що сама впала? Як це він зробив з історичним муром біля собору

Іван 2017-08-21 / 20:45:33
Яка цінність цього коллайдера, якщо з 1970 року він і дня на працював?
Він ніколи і не працюватиме, так як за останні 50 років наука пішла вперед і коллойдери 2000х років вже давно закриті.
Однак у нас гору бере популізм. І замість того, щоб розвивати туристичну історичну зону ми , нерозібрашись, відстоюємо цю групу металобрухту.

Зоро 2017-08-21 / 18:55:14
Підтримую!!!!

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 5
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини