Сільські міні-ГЕС на Закарпатті: прихована загроза

Принаймні, до такого висновку дійшли екологи-експерти МБО «Екологія-Право-Людина». Адже після того, як 19 серпня 2014 року апеляційним судом було скасовано рішення Закарпатської облради про зведення 360 міні-ГЕС на гірських річках Закарпаття. Тому тамтешні «зелені» енергетики пішли обтічним шляхом: ухвалювати будівництво малих ГЕС рішеннями районних державних адміністрацій по кожній річці окремо. Таке рішення було прийнято, зокрема, й Хустською РДА по річці Ріка 12 грудня 2016 року № 560. Ним було заплановано зведення 5 міні-ГЕС у місцевих селах.

Сільські міні-ГЕС на Закарпатті: прихована загроза

І що цікаво: на сайті Хустської райдержадміністрації це розпорядження прикріплене із зачищеною назвою проектантів. Але, як з’ясували екологи, йдеться  про товариство з обмежено відповідальністю «Ріка-Енерго». Відтак мешканці місцевих сіл Липча, Горінчово, Кошельово, Іза та Березово об’єднали зусилля для захисту своєї річки. З їх безпосереднього досвіду  Катерина Полянська, еколог МБО «Екологія-Право-Людина», зібрала деякі факти з якими вони стикнулися на шляху боротьби з довкільним свавіллям. Отож жодної чіткої проектної документації місцеві  селяни так і не побачили, лише карту на столі в сільраді на ділянку річки в селі Липча. А з головами сільрад почалися «домовлятися» забудовники.

Так голова села Березово після того, як  пересічні жителі на громадських зборах 9 липня проголосували проти зведення ГЕС на землях сільради,  влаштував 10 липня додаткове засідання на якому було прийнято сумнівне рішення про її будівництво. Чим, звісно, викликав обурення березовчан, котрі вирішили на знак протесту перекрити прилеглу дорогу й вимагати, щоб голова визнав рішення громади від 9 липня 2017 року, а також склав свої повноваження. А вечором 10 липня  вони повідомили природоохоронців, що обидві вимоги було виконано. До речі, було зафіксоване й залучення «тітушок», котрі, зокрема, під час повторного зібрання в селі Березово, намагались допомогти голові сільради прийняти «правильне рішення». До того ж, були з’ясовані й ганебні факти роздачі грошей громадянам: за повідомленнями місцевих мешканців сума «подяки»  коливалася від 500 до 2 000 грн. «Фейковими» виявились і обіцянки покращення фінансової ситуації та появи нових робочих місць. Адже системи експлуатації подібних ГЕС є автоматизованими і потребують лише «своїх» охоронців, яких, звісно, ніхто й не збирався набирати серед місцевого люду.

А мешканці довколишніх сіл, вражені тим, що відбувається, й які методи при цьому застосовуються, підхопили приклад березовчан. Тому на аналогічні збори в селі Липча прийшло близько тисячі чоловік.  Тут також було прийнято рішення про недопущення будівництва малої ГЕС на землях сільради. Рішення вже висить на сайті Хустської райдержадміністрації. Таким же шляхом пішла й громада села Кошельово. Приріченські селяни нині розуміють, що зведення хоча б однієї ГЕС призведе до негативних наслідків для екосистеми річки, а каскад з п’яти – загалом знищить цю наразі чисту воду.

На думку екологів, будівництво таких ГЕС на гірських річках без належного ТЕО та довкільних експертиз  неминуче позначиться  на деградації берегів і дна річки внаслідок проведення будівельних робіт. Серед інших загроз: зміна швидкості течії, замулення, погіршення показників вмісту кисню, температури води, порушення структури берегів, русла та  дна річки, падіння рівня ґрунтових вод, обміління на нижніх створах влітку, погіршення туристичного потенціалу, збіднення природного різноманіття флори й фауни. Між іншим, ця ріка є об’єктом так званої Смарагдової мережі. Її межі як природоохоронного об’єкта міжнародного значення можна побачити навіть на сайті Ради Європи.

Довідка. Український перелік об’єктів, належних до Смарагдової мережі, нині складається з 271  природоохоронного об’єкта, загальною площею 6,2 млн. га. Вони становлять близько 10% площі нашої держави. Таке включення надає цим територіям міжнародний статус особливого природоохоронного значення. Надалі має бути створена система управління та моніторингу за рідкісними та зникаючими видами рослин і тварин, а також природними оселищами, які потребують заходів для збереження в межах виконання вимог Бернської конвенції. Це рішення  повністю відповідає  заходам  з виконання вимог України за Угодою про асоціацію з ЄС в частині наближення до Пташиної та Оселищної Директив Євросоюзу.

До того ж місцеві мешканці  могли ознайомитися з «роботою» вже діючої ГЕС вище за течією в селі Нижній Бистрий, де цієї зими льодохід, затриманий її дамбою заблокував під’їзду дорогу та людей в будинках.

Таким чином, соціально активні громади  тамтешніх сіл вчасно розібралися із ситуацією та змогли перешкодити шкідливому будівництву. Однак всі вони усвідомлюють, що це далебі не кінець боротьби, й варто завжди бути готовими до нових  екологічних загроз.

 

Ігор Галущак, ZRADA

18 липня 2017р.

Теги: міні-ГЕС, Ріка

Коментарі

еко 2017-08-20 / 09:06:07
ачинь дасть Бог розуму жителям долини Ріки не дати народним засранцям-депутатам спаскудити свій край

НОВИНИ: Соціо

04:30
Перша Дисциплінарна палата ВРП попередила ужгородського суддю і відкрила дисциплінарну справу стосовно мукачівського
03:57
У Берегові презентували двомовну українсько-угорську Біблію
03:27
В Ужгороді проведуть великий вегетаріанський майстер-клас "Золота осінь"
03:06
У передостанню неділю жовтня Синевир відзначатиме День села
17:17
/ 3
На святкуванні 520-ї річниці гуцульської столиці Ясінів провели фестиваль "Довбушева юшка"
15:22
/ 1
ФОТОФАКТ. Закарпатці виступили на відкритті меморіалу полеглим січовикам з програмою "Красне Поле з Серцем у Руках"
13:41
Циганські поселення у Києві. Інтегрувати не можна виселити
12:42
1 листопада на Закарпатті буде вихідний
03:02
Через загрозу забудови, ужгородці збираються на збори по "Кірпічці"
17:45
В Ужгороді на марш за права тварин приїхав песик-інвалід на візочку
12:54
/ 1
У Великих Берегах демонстрували традиційне угорське ткацтво і варили леквар з шипшини
16:58
Серед патрульних Ужгорода і Мукачева 27 колишніх бійців АТО
15:47
Бійці 128-ї бригади записали відеоролик-привітання закарпатців зі святом
14:21
/ 4
У центрі Ужгорода проходить виставка озброєння
14:11
В Ужгороді вручили відзнаки родичам загиблих героїв АТО
14:02
Урочистості до Дня захисника України пройшли сьогодні в Ужгороді
12:44
/ 1
Ужгородом пройшов Марш національної єдності, а сім'ям полеглих за Україну вручили президентські відзнаки
11:37
У Мукачеві встановили меморіальну дошку пам'яті капітана Дениса Кисельова
09:40
Студенти УжНУ створюватимуть субтитри для українських мультфільмів
03:51
/ 3
Мега-курорт "Свидовець": рай чи пекло для закарпатців?
03:21
/ 32
У Лазещині на Рахівщині освятили хрест на місці майбутньої церкви УПЦ Київського патріархату
01:22
/ 1
В Ужгороді до Дня Захисника України пройде Марш національної єдності
19:58
/ 1
В Ужгороді вийшов друком другий примірник інформаційного бюлетня "Кірпічник"
19:06
Командир 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади звернувся до школярів з нагоди Дня захисника України
15:38
В Ужгороді вручали нагороди та відзнаки військовослужбовцям
» Всі новини