Академік Німчук презентував в УжНУ "Товариство шанувальників і захисників говорів української мови"

Сьогодні, 20 квітня, на філологічному факультеті Ужгородського національного університету, відбулася науково-практична конференція студентських робіт, поважним гостем якої став видатний випускник університету, член-кореспондент НАНУ, доктор філологічних наук, професор Василь Німчук.

Академік Німчук презентував в УжНУ "Товариство шанувальників і захисників говорів української мови"

Студентська конференція цього року присвячена пам’яті закарпатських письменників Петра Скунця і Івана Чендея, лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Петрові Миколайовичу цьогоріч виповнилося б 75 років, а Іванові Михайловичу – 95.

Відкриваючи конференцію, проректор УжНУ з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел відзначила: «Якщо б формувати своєрідну ТОП-сотню випускників нашого університету, то серед них було б дуже багато філологів. Я закликаю студентів бути патріотами свого факультету і свого університету. Бо якщо в нас є такі випускники як Німчук, Скунць і Чендей, нам є чим пишатися». До слова, з шести закарпатців-лауреатів премії Тараса Шевченка, п’ятеро - випускники філологічного факультету Ужгородського університету.

Академік Василь Німчук, виступаючи перед студентами і викладачами філологічного факультету, який славиться потужною діалектологічною школою, наголосив, що любов до української мови починається із любові до діалекту, до рідної батьківської говірки.

«Я все життя із земляками - чи тут, чи в Києві, чи в Полтаві, чи в Москві – говорив по-закарпатськи. Люди, які звикли до свого діалекту, але не вживають його, відчувають дискомфорт. Щоб цього дискомфорту не було – треба щось робити» - підвів до важливої новини Василь Німчук.

А новина в тому, що з ініціативи Василя Васильовича і стараннями насамперед заступника декана філологічного факультету УжНУ Наталії Венжинович, якій академік висловив велику вдячність, створено Всеукраїнську громадську організацію «Товариство шанувальників і захисників говорів української мови», яка базуватиметься в нашому місті.

«Відрадно, що перші установчі збори нашого Товариства відбуваються саме на Закарпатті і саме в Ужгородському університеті. Десь діалекти шанують більше, десь менше, а десь взагалі не шанують. Знаменно, що презентація Товариства проходить в Ужгороді. Ми виявилися на висоті і будемо серед тих перших, хто захищає українську мову і її говори» - тішиться академік Німчук.

Попри те, що створення «Товариства шанувальників і захисників говорів української мови» почалося зовсім недавно – на початку 2017-го року, його учасниками вже є представники 19-ти регіонів України, а осередки наразі офіційно зареєстровані в 15 областях. Ба більше – у перспективі планується створення відокремлених підрозділів у інших країнах, бо вже зараз у рядах шанувальників і захисників говорів української мови є науковці з Польщі і Молдови. Подали заявки на вступ і участь у роботі Товариства і колеги з Угорщини, з Будапештського університету імені Лоранда Етвеша.

Від нинішнього дня розпочне роботу і Закарпатський осередок «Товариства шанувальників і захисників говорів української мови», який очолила кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови філологічного факультету УжНУ Ольга Пискач. Долучитися до роботи Товариства можуть не тільки університетські науковці, а кожен, хто любить діалекти і хотів би допомогти у збереженні материнської мови.

Додамо, що метою Товариства буде прищеплення любові і поваги до діалектів, заохочення до використання говірок як престижного засобу спілкування, застерігання від створення якихось нових мов. Крім того – ініціатива запровадження української діалектології як обов’язкового предмета на всіх факультетах філологічного спрямування, а також підтримка молодих дослідників, формування спільної думки науковців щодо мовної політики в Україні.

Ярослав Світлик, Інформаційно-видавничий центр УжНУ

20 квітня 2017р.

Теги: говір, діалект, Василь Німчук

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини