Кому потрібен в Ужгороді пам’ятник угорській окупації?

В останні роки зримо відчувається посилена увага Угорщини до Закарпаття. Парадокс полягає в тому, що чим більше етнічних угорців виїжджає з краю, тим більше фінансів і опіки спрямовується на українців Закарпаття. На гроші Будапешта почала видаватися обласна газета українською мовою. В багатьох населених пунктах відкрилися курси угорської мови. Вперше у списках угорських партій на місцевих виборах фігурували не тільки угорці. Аби отримати паспорт громадянина Угорщини, достатньо мати когось із родичів, що проживали на Закарпатті до 1944 року, себто практично все місцеве населення. І «закордонними угорцями», аби отримати паспорт країни ЄС, оголошують себе десятки тисяч неугорців.

Кому потрібен в Ужгороді пам’ятник угорській окупації?

Аналітики стверджують, що Угорщина послідовно здійснює «м’яку експансію» на Закарпатті. Одним із її методів є «маркування» території. Всюди угорськими організаціями ставляться пам’ятники чи меморіальні таблиці, які засвідчують історичну тяглість угорської присутності у краї за Карпатами. Для чого це угорцям в області, де їхня меншина складає менше від 15% населення? Вочевидь, ніхто би не викидав на вітер великі суми, якби не ставив собі серйозної мети. Будапешт все ще плекає ілюзії на розширення території, в тому числі і через розіграш «русинської карти». Адже саме такий хід спрацював у 1939 році, коли Угорщина окупувала Карпатську Україну під схвальні вигуки місцевих «русскіх», для яких головним ворогом були українці та український уряд на чолі з Августином Волошином.

Саме це приходить на думку після ознайомлення з ініціативою Товариства угорської інтелігенції Закарпаття, яке забажало встановити в Ужгороді пам’ятний знак «жертвам сталінського терору» у кількості півтора десятка осіб, більшість з яких не є угорцями. Але всі вони всіляко сприяли і здійснювали угорську окупацію 1939-1944 років. Відразу після війни їх як активних прислужників окупаційного режиму було засуджено у відкритих судових процесах в Ужгороді: кількох осіб страчено, решта сиділи в таборах. (До речі, українських патріотів комуністичний режим на Закарпатті знищив значно більше, ніж мадярських колаборантів, але до цих жертв «сталінського терору» угорському товариству діла нема).

Дєрьдь Дупка, голова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття, подає згаданих «жертв» як греко-католицьких священиків, службовців, депутатів угорського парламенту. Щоправда, забув вказати, що розстріляний Андрій Кричфалушій-Грабар був підполковником мадярської жандармерії, яка прославилася своєю жорстокістю. (За шість років угорської окупації було винищено понад сто тисяч населення Закарпаття. За цими показником Будапешт перевищив усі влади цього краю за всю історію).

Серед 15 поданих жертв – відомі особи. Зокрема, Андрій Бродій, якого чехословацька влада арештувала за підозрою в державній зраді на користь Угорщини у 1938 році і, як виявилося, була цілком правою. Адже згодом Бродій всіляко підтримав угорську окупацію і публічно наголошував на спільності «угрорусского народу» та мадярської нації. Олександр Ільницький був не тільки високопоставленою духовною особою Мукачівської греко-католицької єпархії, але й головним радником усіх регентських комісарів на Закарпатті, тобто безпосередньо входив до окупаційної влади, ідеолог «угрорусизму». Ще один священик Петро Дем’янович, який був настоятелем у Рахові, виявився співробітником угорської розвідки, і саме він готував захоплення Рахова у березні 1939 року угорцями та їхніми бойовиками. Нагадаємо, що збройне захоплення Карпатської України принесло сотні жертв, катування і тюрми для великої частини інтелігенції Закарпаття. На прислужниках угорської влади теж лежить відповідальність за терор проти українських патріотів.

Ще одним священиком-«жертвою» був одіозний Стефан Фенцик, якого свого часу навіть позбавили сану за поведінку, негідну духовної особи. Цей російський націоналіст проголошував себе «вождем карпаторусскіх фашистов», називав фашизм явищем передовим і прогресивним. Фенцик палко вітав окупантів в Ужгороді, про що зберегли навіть кінокадри, і зі своїми «чорнорубашечниками» боровся проти Карпатської України та чехословацьких військ.

Навмисна провокація-багатоходівка

Усіх згаданих осіб Будапешт зробив депутатами угорського парламенту без жодних виборів, адже вони зраджували свою батьківщину не просто за так. І вони, як члени парламенту, несуть усю відповідальність за дії союзника Гітлерівської коаліції. Саме вони підтримали війну проти Радянському Союзу, в якій загинули мільйони українців. (Угорська армія безпосередньо здійснювала військові операції на теренах України). Саме вони голосували за антиєврейські закони, що привело згодом до небаченого геноциду на Закарпатті. Тому, коли колаборантів судили одразу після війни, закарпатці не проявляли співчуття. За сотень тисяч жертв бійні, яку влаштували тут угорці, кілька страчених осіб було зрозумілою відплатою.

Закарпатці негативно сприйняли угорську окупацію, яка не принесла краю жодного позитиву, про що згодом зізнавалися і самі Фенцик та Бродій. Адже Будапешт так і не виконав дану їм обіцянку про автономію Закарпаття. Навпаки: здійснював мадяризацію зухвало і жорстоко, переселяючи закарпатських фахівців углиб Угорщини, а на Верховину відправляючи угорців із глибинки, які не знали ні місцевої мови, ні тутешніх умов. Будь-яке невдоволення негайно придушувалося. За всіма показниками, це були найчорніші шість років в історії краю. (До прикладу, всіх репресованих за півстоліття комуністичного режиму було у рази менше).

Однак на зорі незалежності України, коли почалася повальна реабілітація, були зняті формальні обвинувачення й зі згаданих осіб. Проте для закарпатців ці імена залишаються синонімом зради.

Тепер же угорське товариство хоче поставити пам’ятний знак в Україні людям, що брали активну участь в окупаційному режимі члена Гітлерівської коаліції, боролися проти всього українського і заперечували український характер Закарпаття.

На щастя, обласній художній раді вистачило клепки відмовити у такому провокаційному намірі. Адже не важко спрогнозувати, що буде, якщо такий пам’ятник з’явиться. Це стане постійним вогнищем міжнародної напруги, про що свідчить ще один провокативний пам’ятник – пришестю угорських племен за Карпати, який стоїть у Воловецькому районі і постійно паплюжиться самими закарпатцями.

Важко уявити навіть ідею пам’ятників румунській окупації в Одесі чи німецькій – у Києві чи Львові. Бо Бухарест та Берлін давно розпрощалися з минулим і дивляться вперед. Один Будапешт марить колишньою уявною величчю, давно поїденою міллю. І не покладаючи рук, виношує химерні плани та сіє грошима, яких не вистачає вже самим угорцям, кожен п’ятий з яких живе за межею бідності.

Стаття періоду угорської окупації Закарпаття, в якій йдеться про подяку Російському фашистському союзу (РФС) від імені Стефана Фенцика, на той час депутата угорського парламенту

 

Олександр Гаврош, Радіо Свобода

08 грудня 2016р.

Теги: Угорщина, громадянство, окупація, Фенцик

Коментарі

колик 2017-01-09 / 18:40:02
не потрібно смолаво скиглити над власною тупою безпомічністю!!!! треба бути просто гідними памяті тих,хтовіддав своє життя на Красному Полі й сьогодні гине за Україну, а злодії від влади крадуть далі .... мадярські таблички зникнуть за один день, як треба... але куди діти злодіїв-перевертнів - хіба ля лем коликом по голові, бо иншик недоходіть...

Gabor 2017-01-01 / 23:16:09


Коментар видалено за суперечку з Адміном і погрози на його адресу. Можете повторити свій коментар без цього порушення правил коментування. Адмін


Ага 2016-12-29 / 11:50:58
Vonu. Po. Riznumy. Sebe. Nazuvajyt* to gynu to madjaru to ugru.....zmishalos* do. Kypu. Dekil*ka. Plemen......i. Ot. Yzhe. Nazcija......chomy. Pushyt* ygro - finu.....finu. Jak. Sudilu. Na. Svojiij. Zemli. Tak. I. sudjat*.....a. Ot. Ygriv " poneslo " nevidomo kydu i. Dlja chogo......to. Mozhe. Treba. Pusatu. I. Govorutu. Fino - ygru.....vid. Chogo. Majiemo. Ygorzci. Jak. Po. Ykrajiins* ku.......sami. Sebe. Vonu. Nazivajyt* madjaramu.....a. Na. Riznuh. Kartah. Pushyt* .....hungary. Tobto. Hunu.....z. Zcogo. Mozhna. Zrobutu. Prupyshennja. Sho. Kozhne. Plemja. Malo. Svojy. Movy. I. Ti. Movu. Mizh. Sobojy. Riznulusja. ......til*ku. Kolu. Vzhe. Zahopulu. Prudynays*ky. Nuzovuny. Jaky. Do. Togo. Chasy. Zaseljalu. Vukljychno. Slovjans*ki. Plemena. .....mova. Jakos* jiihnjogo. Odnogo. Plemeni. .jake. Perevazhalo. Kil*kisno. Zrobulas* jak. Bazova. Osnova. A. Reshta. Vzhe. Z. Plunom. Chasy. Dolychulusja. I. Zlulusja.....ale. Chija. Vlasne. Abo. Jakogo. Plemeni. Byla. Ta. Dominanta. Do. Zcogo. Chasy. Nevidomo. Jie. Til* ku. Prupyshennja. .....

тот кто читает историю 2016-12-25 / 20:23:05
уважаемый патриот, не упрекайте меня в сепаратизме. История сложилась так как сложилась и Закарпатье это неделимая часть Украины. Ну а Венгры как и все Европейцы глубоко чтят свою историю. Как следствие страна за свой счет реставрирует уникальные храмы Закарпатья, исторические дсдания берегова где начиналовь востание ференца ракоци, ставят памятники на верецком перевале, чтоб групы венгерских туристов видели свою историю, помня кто они и не надо в этом видеть "мягкую агрессию". К стати на счет фашистов-нацистов, человек достойный восхищения Августин Волошин тоже переписывался и консультировался с Гитлером но это не помешало ему заслуженно стать героем Украины (надо понимать реалии того времени а не критиковать все бездумно)

тот кто читает историю 2016-12-25 / 20:11:25


Для українців і угорські фашисти 38-40-х років, і СРСР - однакове зло.

З пропагандистськими тезами "гібридної війни" - на інші ресурси. Тут - територія України.

Коментар видалено. Адмін


патріот 2016-12-25 / 12:38:37
Бред у твоїй голові, чоловіче.

Віденський арбітраж відбувся під тиском нацистської Німеччини, сателітом якої була тоді Угорщина. А для українців Закарпаття він означав море пролитої мадярами крові. При цьому, без жодного арбітражу мадяри захопили всю територію Закарпаття і вбили тисячі людей.

Про те, як вагонами вивозили в концтабори закарпатських євреїв, відомо.

Справді, вказано, що ті, кому хочуть поставити пам'ятник, були членами фашистських партій. Про що мова?

Тот кто читает историю 2016-12-25 / 11:38:00
Бредовая статья, полная совдеповских штампов. Низинная часть Закарпатья в 1938 году вошла в состав Венгрии официально, на основе признанного всем миром Венского арбитража, как територия где венгерского этнического населения было более 50%. Про окупацию можно говорить только о горных районах. При Миклоше Хорти, в Венгрии, фашистские партии были запрещены наравне с коммунистической. Легализировали фашизм только при Салаши в 1944 году, так что в упоминаемый в статье период Венгрия никак фашистской не была. СССР принес в наш край огромное зло, не сравнимое ни с каким периодом истории, хотя любители дешевой водки, халявы и безотстветственности на работе, санаториев кишащих тараканами, "блата" и очередей с мечтой о румынской мебели и финском холодильнике, с этим не согласны

Istvan 2016-12-16 / 20:32:20
Ну, как у вас с планом "Шатун" га Закарпатті? Що з там з угорцями Гаврошу вдалось щось зробити?? (Путін)

форестер 2016-12-15 / 23:04:27
Реально охреніли. Пам'ятник фашистам?

Поставте, в такому разі, спершу в Будапешті пам 'ятник радянським визволителям 1956 року.

Byby 2016-12-15 / 09:18:49
Dlja. Petra .......genial*na. Ideja.....a. Shche. Krashe. Jakbu. Hungaru. Zakarpattja. Jii. Pidtrumalu.......a. Oblrada. Z. Pidpusom. Maskalja. Jii. Pidtrumala. Odnostayno. ........a. Potim. Hay. Vonu. Poprobyjyt* vidnjiekatis*

Byby 2016-12-15 / 09:12:00
Jak. To. Komy. .....tomy. Zoltany. Shcho. Vzhe. Govoruv. Jak. Hungaru. Profinasyvalu. 100Riznuh. Kyl*tyrnuh. I. Sozcial*nuh. Proektiv. ......a. Vstanovlennja. Zcogo. Pamjatnuka. Malo. Bu. Vzhe. Bytu. 101. .....a. Vu. Yomy. Vsyu. Statustukyky. Hochete. Zipsyvatu......tak. Nechesno...

5308 2016-12-14 / 07:33:19
Памятник фашисту Фенцику? Мадяри взагалі на голову впали?

Це я 2016-12-13 / 22:41:55
Раз адмін закликав до коментування по темі, я дозволю собі висловитися. Хоча знаю, знайдуться такі, хто відреагує не по темі, а просто щоб обісрати іншого.

"Кому потрібен ...?" Дуже просто: подивися, хто фінансує. І запитай його. А вже потім напиши статтю. А так чистої води срач.

...пам’ятник угорській окупації?" А чому угорській окупації?
На мою думку, цей памятник збираються відкрити в память політичним жертвам каральних операцій радянсько-комуністичної окупаційної системи.

Хоча, я можу зрозуміти Піпаша та Гавроша, що для них дії радянських окупантів є героїчними. Бо цими діями узаконювалося входження Закарпаття до складу УРСР.

Правда, чому потрібно було за вердиктом трійки страчувати помираючого отця П.Демяновича пострілом в голову в лікарняному ліжку(!), мені, на відміну від вище згаданих літераторів, не зрозуміло.

В. Піпаш пише: "П. Дем"янович 17 січня 1919 р. власноруч застрелив першого старосту Рахова часів Гуцульської республіки Петра Попенка".

Однако ВІСТІ КОМБАТАНТА згадує про смерть Попенка при взятті Сігета: "У виправі на Сигіт згинули чет. Гафтанюк, чет. Половецький, підхор. Забадюк, залізничник Данилюк, раховський гуцул Петро Попенко та понад ЗО стрільців і гуцулів". http://komb-a-ingwar.blogspot.com/2009/03/blog-post_03.html

Tibor 2016-12-13 / 14:52:19


Редакція не веде дискусії, реагуючи на суб'єктивно-заангажовані апелювання. Коментар видалено. Адмін


Адмін 2016-12-13 / 14:08:00


Попереджаємо, що наступні коментарі в дусі україно- і угросрачу, а також, як і завжди, флуд, перехід на особистість автора і т.д. будуть видалятися без попередження.

КОМЕНТУЙТЕ ПО ТЕМІ ПУБЛІКАЦІЇ - "Кому потрібен в Ужгороді пам’ятник угорській окупації?".


Tibor 2016-12-13 / 13:58:46
для ...
Думай добре, говори добре, дій тільки добре - бажаю тільки добре, як і пан Орбан для України і всіх українців!

... 2016-12-13 / 12:33:45
Караван йде і як він йде і куди прийде нікому невідомо. А ось підлість, зрада, лицемірство, атим більше вбивство і брехня воно завжди залишається в сухому залишку. Не завжди виходить на поверхню і тому є ілюзія, ніби все забуто, але на глибинні процеси, до речі, маршруту того ж каравану, впливає сто відсотково. Біблейною мовою - "збираєте собі жар на голову", тобто собі, дітям, внукам і т. д.

Tibor 2016-12-13 / 10:35:00
сорри

Чомусь угорці вже давним давнесенько в Європі, а українцям голландці показали іх місце, щоб не розраховували на допомогу, проживання в Європі. Тому ви можете, що завгодно думати, говорити, писати а караван то йде, але не в вашому напрямку.

сорри 2016-12-12 / 21:37:20
Колись ми вже з'ясували, що Іштван є йоббіком і, відповідно, фанатом азіатського, путінського устрою держави - зі стукачами, доносами і "судовими" "трійками".

З Азії можна вийти, але це не означає, що Азія вийшла з тебе...

ІВАН 2016-12-12 / 19:33:54
"Донос", як термін був характерний для СРСР (при КГБ) та її сателітів, включно із Угорською народною республікою (а ще в гітлерівській Німеччині - "доносили" у гестапо). Нині, здається таке є у Рассеї.
Браво Іштван - продемонстрував свою кагебістську,сексотську натуру!

НОВИНИ: Політика

05:12
/ 1
Угорщина по відношенню до України керується імперським мисленням - МЗС
04:30
/ 2
Угорський гібридний фронт. Чому військова база у Берегово так налякала Будапешт
04:22
/ 5
У відповідь на передвиборчу агресію Будапешта варто мінімізувати кількість виборчих дільниць на Закарпатті - політолог
02:36
/ 8
Бірюков: якщо Генштаб ЗСУ визначає, що десь в Україні буде розгортатися військова частина, думка сусідів навряд чи буде врахована
18:34
/ 45
Москаль повторив дурницю Януковича: вирішив заборонити учасникам масових акцій користуватися балаклавами, масками та шоломами
16:43
Представники місії ОБСЄ навідалися в Берегово
16:32
ФОТОФАКТ. Директор Центру інформації та документації НАТО відкрила виставку в УжНУ
19:33
/ 3
МЗС: Розміщення батальйону українських військових в Берегові можливе з міркувань безпеки і щоб уникнути провокацій
14:46
/ 2
У МЗС останні угорські заяви, зокрема, і про військову частину в Берегові, назвали маніпуляцією і зароблянням голосів
04:38
/ 7
Угорщина вимагає від Києва відкласти реалізацію закону про освіту до 2023 року
04:14
/ 1
Клімкін про зустріч з Сійярто: він "навіть не торкався" питання місії ОБСЄ на Закарпатті
03:58
/ 21
Глава МЗС Угорщини вже проти відновлення Україною військової частини в українському Берегові
03:35
/ 17
У Будапешті кваліфікували провокацію з розбитим склом "угорських" авто в Берегові як "антиугорський прояв"
21:54
/ 1
Закарпаття відвідав префект Марамуреша Васіле Молдован
15:43
/ 3
Клімкін: Угорщина впритул наблизилася до червоної лінії
15:15
/ 2
Клімкін попросив у силовиків уваги для Закарпаття
10:51
/ 11
Мін'юст позивається до Закарпатської ОДА через призначення заступником Москаля нелюстрованого Мікуліна
17:55
/ 28
Закарпатського нардепа Пацкана обрано головою Рахункової палати України
04:30
/ 1
Кремль призначив екс-радника Януковича "відповідальним" за розхитування ситуації на Закарпатті Угорщиною - ІС
17:15
/ 22
На Закарпатті націоналісти "Свободи" та "Карпатської Січі" відмежувалися від можливих провокацій щодо угорців
16:34
/ 7
Угорський виклик: несиметрична відповідь України
12:43
/ 7
Через можливі провокації на Закарпатті поліція переходить на посилений режим, а угорцям не радять відвідувати область 16-18 березня
16:24
/ 2
Москаль поскаржився на, начебто, відсутність голосів в облраді на децентралізацію і блокує її в суді
22:41
/ 1
Віце-прем'єр Розенко: Підстав для введення місії ОБСЄ на Закарпатті немає
17:35
/ 1
В ОБСЄ заявили, що ситуація на Закарпатті спокійна
» Всі новини