В Ужгороді спільно з угорцями шукали шляхи доступу до джерел фінансування Євросоюзу (ФОТО)

Сьогодні, 22 листопада, в Закарпатській облраді відбулася перша зустріч з експертами Угорського центру розвитку Міністерства національного розвитку Угорщини щодо спільних грантових проектів на отримання фінансової допомоги ЄС.

В Ужгороді спільно з угорцями шукали шляхи доступу до джерел фінансування Євросоюзу (ФОТО)

Їй  передували нещодавні офіційні перемовини голови Закарпатської обласної ради Михайла Рівіса і голови загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскара Шестака, який приїжджав на Закарпаття з робочим візитом. 

У ході цих перемовин  обговорено актуальні питання співпраці, передусім у контексті участі двох областей у програмах транскордонного співробітництва Європейського Союзу, зокрема у програмі «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020». На основі підготовлених проектних пропозицій було узгоджено позиції щодо потенційних можливостей спільної реалізації соціальних, екологічних та інфраструктурних проектів через Європейське об’єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА). Та домовлено протягом листопада-грудня 2016 року провести необхідні зустрічі за участі представників профільних структурних підрозділів облдержадміністрації та органів місцевого самоврядування для  підготовки матеріалів, що ляжуть в основу майбутніх проектів на отримання фінансової допомоги ЄС.

Тож сьогодні на Закарпаття з цією метою й прибули угорські партнери, а це - Шаркозі Йоганна – в.п. директора Угорського центру розвитку Міністерства національного розвитку Угорщини, Середі Амбруш Калман – експерт Угорського центру розвитку, Комороцкі Янош – нотаріус муніципалітету Доґе області Саболч-Сатмар-Берег, Сабоне Цап Андрея - директор ЄОТС ТИСА, тобто для  надання практичної допомоги у підготовці проектів. 

Українську сторону представляли : Юдіта Євчак - заступник директора ЄОТС ТИСА, Ернест Нусер - заступник голови комісії обласної ради з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації,  представники виконавчого апарату облради, управлінь ОДА, Служби  автодоріг, екології, районних рад та міські голови. 

Як зазначив під час зустрічі Йосип Борто, "Спільно з угорськими партнерами у нас є шанс підготувати такі проекти, які можуть виграти грант і мати фінансування з європейських джерел. І цей шанс у нас майже останній.  Бо в ухваленому бюджеті ЄС на сім років до 2020 року кошти у цьому фонді є, а там можливі зміни і їх на ці цілі може й не бути у наступному бюджетному періоді. Ми маємо визначатися, які напрямки є важливими для нас, бо ми хочемо розвивати свій край, мати стабільність, мир, спокій та дружбу між різними народами". 

Далі він наголосив, що для розвитку Закарпаття пріоритетом має бути туризм, як локомотив, що потягне за собою всі галузі економіки. А для цього потрібно облаштувати прикордонну та дорожню інфраструктури, побудувати нові КПП, спростити перетин кордону, навести порядок із твердими побутовими відходами, берегти та розвивати історичну і культурну спадщини. Тільки за таких умов ми можемо очікувати на прихід інвесторів і туристів. 

Так, Європейським об’єднанням ТИСА ще влітку цього року було підготовлено базу даних проблемних питань, пізніше, на її основі – підготовлено понад 20 проектних пропозицій. Це короткий опис найбільш важливих  соціальних, екологічних та інфраструктурних проблем краю. У цьому контексті й було  виокремлено ряд пріоритетів, серед яких: проблеми, пов’язані зі збором і утилізацією сміття; розвиток дорожньої інфраструктури, передусім поблизу українсько-угорського кордону, що сприяло б відкриттю нових пунктів пропуску; пожвавлення туристичних потоків в Україну; створення необхідних умов для охорони та збереження культурної спадщини і т.д. Дані матеріали були передані угорській стороні. Визначено експертів, які будуть надавати допомогу у підготовці проектів – це Угорський центр розвитку Міністерства національного розвитку Угорщини. 

Тож для змістовного наповнення проектних пропозицій, підготовки матеріалів і потрібно скоординувати свої зусилля. Для цього буде проведено нинішню зустріч і заплановано ще низку таких зустрічей. Грантові проекти будуть готувати угорські фахівці.  Українська сторона повинна подати вичерпну інформацію за напрямами, базу даних та проявити готовність пройти цей шлях до кінця, тобто до успішного його завершення. 

Уповноважена директора Угорського центру розвитку Йоганні Шаркозі дуже детально і дохідливо розповіла про саму програму, джерела і ресурси  фінансування, покрокові спільні дії. Йшлося про те, що на заходи програми «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» передбачається 80 млн євро. У попередньому періоді цієї програми були визначені три базові джерела: 85% - Фонд регіонального розвитку (що не потребують повернення), 10% - національне партнерське фінансування, 5%- частка, яку має додати кожен. І ця частка буде в кожному проекті. Оскільки в нашому варіанті нема національного партнерського фінансування, то процентне співвідношення буде для Закарпаття дещо іншим.

Наступна зустріч відбудеться орієнтовно через два тижні. На ній буде обговорено  офіційні проектні пропозиції. Координацію роботи покладено на Європейське об’єднання ТИСА, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської облради.

22 листопада 2016р.

Теги: джерела, фінансування, Євросоюз

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 6
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини