"Кірпічка": Перші тижні роботи нової ужгородської влади покажуть, чи будемо ми спільно працювати на розвиток міста

Останнім часом в ужгородських ЗМІ постійно фігурує специфічне слово «Кірпічка». По кількості публікацій «Кірпічка» перевершила, мабуть, навіть передвиборний ажіотаж у пресі. Такого розголосу справі надали міські активісти. Що таке «Кірпічка» і чим вона припала до душі ужгородцям, кореспондентові Закарпаття онлайн розповів Микола Яцков, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» у м. Ужгороді.

"Кірпічка": Перші тижні роботи нової ужгородської влади покажуть, чи будемо ми спільно працювати на розвиток міста

Для початку трохи фактів. Кірпічка – народна назва озера, чи то пак, штучної водойми у парку «Перемога». Проте останнім часом «Кірпічка» стала вже загальною назвою для громадянської ініціативи у місті, адже аналогів такої повномасштабної кампанії з захисту громадських інтересів в історії міста не багато. Вона – Кірпічка – об'єднала природоохоронців, адвокатів, журналістів, прокурорів, архітекторів, а найголовніше – звичайних людей з однойменного кварталу міста заради спільної мети.

Микола розповідає: «Ціллю кампанії стало збереження парку «Перемога» у місті Ужгороді. Парк, розташований в центрі густозаселеного житлового кварталу, був закладений ще у 80-х роках як ландшафтний парк із штучною водоймою у центрі, загальною площею понад 13,8 га. Інших зелених зон у цьому житловому кварталі немає. На сьогодні не забудованою залишилось тільки 8,2 га зеленої зони.

У двох альтернативних коригуваннях до генерального плану міста (коригування 2013 та 2015 років), а також плані зонування територія парку віддається повністю під забудову. Юридичної основи для відновлення (реновації) парку не буде після ухвалення міською радою такого рішення».

Відповідно до коригувань, частина парку має відійти під будівництво госпісу, що фінансується релігійним об’єднанням. На початку діяльності у планах коаліції місцевих активістів було дістати заборону на забудову парку та домогтися від місцевої влади знайти інше місце для будівництва госпісу. Для цього ужгородці взялись за вивчення генерального плану 2004 року та всієї документації, пов’язаної із парком, що велась від цього періоду.

Результати були невтішними. Виявилось, що ніякого парку власне не існує. Бо з більш ніж 8 га зеленої зони 6 гектарів були віддані під забудову в оренду фірмі пов'язаної з олігархом Єремєєвим (нині покійний) і ще 1,2 га – Федерації футболу. Цікавими для активістів стали дві речі: чому землю рекреаційного призначення віддали в оренду під забудову, якщо законом це заборонено, і чому жоден з орендарів не скористався своїми правами.

Проте і ця інформація виявилась лише вершиною айсбергу. Згідно з корективами до генплану, така ж доля чекає й на інші рекреаційні зони міста, що й так не особливо багате вільними земельними ресурсами. Отож ідея захисту парку Перемоги переслідувала вже дещо ширші цілі, ніж просто відстояти територію у забудовників – він мав би стати позитивним прецедентом для політиків та змусити їх відмовитись від ухвалення коректив до генплану.

Були проведені громадські слухання та створена робоча група для пошуку компромісного рішення. Якийсь період запанувала тиша, здавалось, що влада покинула ідею забудовувати парк. Проте це було затишшя перед бурею. 2 вересня на сайті міської ради опублікували проект рішення про передачу у постійне користування землі для побудови госпісу – ясна річ, без відома робочої групи. Це стає приводом для звернення в прокуратуру.

Прокуратора проводить розслідування і заводить одразу дві справи – по факту фальсифікації документів, що засвідчують передачу ділянки рекреаційної землі в оренду фірмі олігарха Єремєєва, і третю – по факту фальсифікації документів у коригуванні генплану 2013 року та зонінгу.

У цей же час відбуваються яскраві громадські протести. Внаслідок безпрецедентної посухи у водоймі починає суттєво падати рівень води – мешканці приходять до озера із пляшками води і власноруч «поповнюють» воду.

У ЗМІ з’являються нищівні статті на адресу влади, що так бездумно розпоряджається зеленими ділянками міста. В цьому був сенс, бо лобісти забудовників по кілька разів у вересні вносили зміни до генплану на голосування. 11 вересня міський голова чотири рази вносив одне й теж питання в різний час!  Однак, депутати не наважувались голосувати за рішення, на яких висить одразу три кримінальні справи, а так само й законодавчий мораторій на зменшення рекреаційних зон у містах та під сфокусованим поглядом людей і преси. Наразі в Ужгороді тривають пристрасті довкола питання, чи зберуться депутати на таємну прощальну сесію, чи ні, чи будуть проголосовані містобудівельні документи чи ні?

Микола розповідає, що у випадку, якщо все ж таки скандальні рішення будуть проголосовані, у «Кірпічки» є достатньо засобів для скасування незаконних рішень в судах та в рамках кримінальних проваджень. На перехідний період активісти очікують від нової влади, що ані Чепкий (начальник земельних ресурсів),  ані Івегеш (головний архітектор) не будуть надавати адміністративні послуги, які випливатимуть із незаконних рішень. Для цього сесія міської ради нового складу має невідкладно ухвалити політичне рішення про зміну компетенції структурних підрозділів архітектури та земельних ресурсів таким чином, щоб усі плани забудовників на вирішення усіх «шкурних» питань до скасування містобудівельних документів були зруйновані.

Зараз в межах ініціативної групи тривають дискусії щодо стратегії діяльності ініціативної групи після виборів. Перші кілька тижнів роботи нової ужгородської влади покажуть, чи буде «Кірпічка» спільно з владою працювати на розвиток міста. «Ми спроможні залучати в інтересах громади технічну фінансову допомогу з-за кордону. Ми можемо допомагати владі готувати адекватні для потреб часу рішення. Ми хочемо працювати для Ужгорода! Ми маємо затребуваних не тільки в Україні експертів з енергоефективності, хорошого врядування, проектного менеджменту тощо… Єдина умова – прозорість, відкритість та підзвітність нової влади! 18 завдань від Кірпічки за нашим задумом мають стати основою для майбутньої більшості. Ужгород не може більше допустити «срачу», який тривав з 2010 року по нині. Владна більшість має бути стійкою і орієнтованою на стратегічний результат не залежно від персоналій», - каже М.Яцков.

В іншому випадку, інформує він, ініціативна група вимушено ввійде в жорстку конфронтацію, зумовлену захистом парку «Перемога» та інших рекреаційних зон міста. «Тоді ж приєднаємось до запрошення Всеукраїнської антикорупційної кампанії Трансперенсі Інтернешнл з моніторингу рівня доходів та способу життя депутатів із групи ризику. Також є розуміння про необхідність відпрацювати методику відкликання депутатів. Наприклад, керівництво та колеги по партії Віктора Бобіти незадоволені його голосуваннями на сесії. Тому саме зараз вирішується чи збиратимемо каміння, чи розкидуватимемо його», - каже М.Яцков. 

21 жовтня 2015р.

Теги: Кірпіка. парк, зонування, генплан

Коментарі

громадянин 2015-10-21 / 17:51:10
Підтримуємо ініціативу "Кірпічка", закликаємо владу припинити дерибан міської землі

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини