Віддані партнери

Україна та Словаччина вирішать проблеми, які заважають динамічно рухатися вперед

Віддані партнери

Україну влаштовує динаміка розвитку двосторонніх відносин зі Словаччину, і тепер обидві країни зосередять увагу на прикордонній співпраці та розвитку енергетичних проектів. Так охарактеризував розвиток україно- словацьких відносин Президент України, який перебував із дводенним візитом в Словацькій Республіці. «Ми відзначили, що наші двосторонні відносини знаходяться на належному рівні, що діалог, його інтенсивність та динаміка нас влаштовують — як у політичному, так і в економічному, торговельному і гуманітарному сенсі», — сказав глава української держави.

Зі свого боку, президент Словаччини Іван Гашпарович наголосив, що Республіка готова допомагати Україні у процесі адаптації на її шляху до європейської та євроатлантичної інтеграції. У цьому контексті він назвав позитивним моментом ухвалення у квітні урядом Словаччини нової програми допомоги адаптації України до європейських структур.

Торкаючись торговельних зв’язків між обома країнами, сторони відзначили значний рівень взаємного товарообігу, який перевищує 1,2 млрд. доларів. «Це знакова відмітка в динаміці наших торговельно-економічних відносин», — підкреслив В. Ющенко. За його словами, сторони обговорили ряд першочергових питань, визначили конкретні взаємні зобов’язання, які мають намір ближчим часом розглянути та виконати. Серед таких питань — теми візового режиму, освіти, ряд економічних проектів. У ході перемовин профільні відомства двох країн отримали доручення вивчити та запропонувати конкретні рішення у темі спільного митного, прикордонного контролю. «В економічній сфері ми вважаємо спільним пріоритетом розвиток ряду енергетичних проектів», — сказав Президент України. Щодо освітньої сфери, йдеться про актуальність вирішення питання взаємного визнання дипломів про вищу освіту та наукових ступенів відповідно України та Словаччини.

Не обійшли сторони давнє болюче питання щодо реалізації проекту Криворізького гірничо- збагачувального комбінату окислених руд. Як відомо, в радянські часи Словацька Республіка вклала чималі кошти в будівництво цього об’єкта. «Я висловив чітку позицію України — доля цього проекту буде вирішуватися тільки у прозорий спосіб і, безумовно, з консультаціями з відповідними учасниками цього проекту, в тому числі, словацькою державою», — заявив український Президент.

У виступі перед словацькими бізнесменами український президент підкреслив, що сьогодні Україна та Словаччина мають докласти всіх зусиль, аби вирішити ті проблеми, «які заважають нам динамічно рухатися вперед». «Словацька Республіка завжди буде бачити в Україні відданого партнера та друга. Я пишаюся, що ми можемо представляти політику, яка є комфортною для обох наших націй», — сказав В. Ющенко.

Він також наголосив, що одним із найактуальніших питань двосторонніх відносин є підписання між Україною та Словаччиною угоди про малий прикордонний рух. При цьому В. Ющенко відзначив, що такий документ, по суті, регулюватиме безвізовий режим для громадян, які проживають на відстані 50 км від державних кордонів України та Словаччини.

Ще одним важливим аспектом співпраці Президент України назвав вшанування спільних сторінок історії наших країн. Сьогодні Віктор Ющенко передав І. Гашпаровичу розсекречені списки словаків, які загинули у 1944— 1954 роках на території України.

КОМЕНТАР

Світлана МІТРЯЄВА , директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень, Ужгород:

— Значні перспективи має співробітництво України і Словаччини в енергетичній галузі та у сфері транзиту енергоносіїв. Це не тільки збільшення поставок української електроенергії в СР, але і реалізація проекту Євроазійського нафтотранспортного кордону, який включений до стратегії енергетичної безпеки ЄС, з постачання каспійської нафти нафтопроводом Одеса — Броди територією Словаччини на НПЗ Чехії та інших європейських країн, що дозволить Україні й Словаччині більш ефективно використати свої нафтотранспортні потужності. Наразі експорт української електроенергії в Словаччину становить 500 млн. кВт-годин на рік. Але Словаччина зацікавлена у збільшенні експорту української електроенергії, з огляду на недостачу електроенергії в країні та майбутню актуалізацію цієї проблеми внаслідок планового закриття двох блоків АЕС і збільшення енергоспоживання новими автомобілебудівними заводами. Сторони планують збільшити експорт електроенергії до 2—3 млрд. кВт-годин на рік.

Необхідно мати на увазі, що в період 2007—2013 рр. Словацька Республіка отримає найбільший обсяг інвестицій із фондів ЄС за всю свою історію. Питома вага цих інвестицій припадає на транскордонне співробітництво Словаччини в рамках ENPI із Україною. Це потребує більшої ініціації й подальшої координації транскордонного співробітництва і регіонального розвитку прикордонних регіонів двох країн з метою максимального доступу можливостей фінансових інструментів ЄС і ефективного їх використання по обидва боки кордону. Зокрема і для розвитку прикордонної інфраструктури.

В результаті завершення переговорного процесу з іншими суміжними з нами країнами ЄС, для Україна наразі важливо побачити загальну, відпрацьовану, консолідовану позицію наших сусідів у цьому питанні. Конструктивний підхід до запровадження місцевого прикордонного руху дозволив би в значній мірі пом’якшити результати введення додаткових режимних обмежень, пов’язаних із вступом сусідніх з Україною країн ЄС, в тому числі і Словаччини, до Шенгенського простору.

Завдяки спрощеному пропуску на багато легше вирішувались би питання людських, родинних, культурних та підприємницьких контактів — основи регіонального транскордонного співробітництва, що в свою чергу сприяло б подальшому процесу формуванню території єдиного європейського, гуманітарного простору по обидва боки кордону.

В цьому контексті дуже важливим є два аспекти — невідкладне запровадження місцевого прикордонного руху одночасно із вступом сусідніх країн до Шенгенського простору та його запровадження на територію, яка дійсно охоплює територію транскордонного співробітництва. До районів, включених до цієї угоди, мають потрапити населені пункти — центри транскордонного співробітництва як з української, так і з словацької сторони.

Ключовою темою двосторонніх україно-словацьких відносин загалом та транскордонного співробітництва, зокрема, а також з точки зору формування регіональної політики як України так і Словаччини є питання національних меншин (української в Словаччині, словацької в Україні).

Як відомо, в цьому році Словаччина визначила до 2015 р. пріоритети урядової програми державної підтримки словаків, які проживають за кордоном. Передбачається суттєві збільшення обсягів фінансової й матеріально- технічної допомоги словацьким закордонним центрам, в тому числі й в Україні.

Україна наразі здійснює свою Державну програму співпраці із українцями за кордоном на період до 2010 р. (затверджена постановою Кабінету Міністрів України 26 липня 2006 р.), яка дає змогу забезпечувати довготривалу і конкретну підтримку українців за кордоном, як носіїв української культури, мови і духовності, збереження їхньої етнічної ідентичності та національно- культурної самобутності, зміцнення зв’язків із Україною.

Інструментом реалізації підтримки української меншини в Словаччині і словацької меншини в Україні є активізація транскордонного співробітництва. В цьому контексті важливого значення набуває реалізація Регіональної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 р. та Програма розвитку транскордонного співробітництва Закарпатської області, прийнятих нещодавно Закарпатською обласною радою.

Микола СІРУК, «День»
12 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

* 2007-10-14 / 18:16:00
Слава Богу, хоч зі словаками стали говорити нарівних. А то завжди пересмикалися: як не перед Росією, то перед Європою

НОВИНИ: Політика

13:55
/ 3
На Закарпатті судитимуть киянина, який в складі ОЗУ ошукав матір загиблого військовослужбовця з Донеччини на 7,5 млн грн
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 5
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини