Літературознавцю, педаґоґу, просвітянину, редактору, патріоту України закарпатцю Михайлові Федаці — 70 літ

7 жовтня 2007 р. літературознавцю, педаґоґу, просвітянину, редактору, патріоту України Михайлові Федаці виповниться 70 літ. Народився Михайло, як і його молодші брати Дмитро і Павло, у селі Кальник на Мукачівщині у надзвичайно працьовитій родині Михайла і Полані (з роду Вакеричів) Федаків.

Батько, крім того, що був добрим сільським ґаздою, мав талант до шевства і теслярства і за це його донині з вдячністю згадують мешканці Кальника і навколишніх сіл, мати, обтяжена важкою селянською працею і вихованням трьох синів (четвертий, найстарший, помер дитиною), знайшла можливість вже у немолодому віці здобути середню спеціальну медичну освіту у Мукачеві, поважну відстань до якого і з якого (15 км) часто долала пішки, і тривалий час працювала патронажною медичною сестрою у селах Кальник, Медведівці, Шкуратівці, Кучава, Пацканьово, Кузьмино, надаючи щоденну допомогу (не маючи транспорту) хворим.


У 1955 р. із срібною медаллю закінчив Кальницьку середню школу, а у 1960 р. – з відзнакою філологічний факультет Ужгородського державного університету за спеціальністю українська мова і література.


Деякий час працював редактором обласного книжково-журнального видавництва (нині "Карпати"), а потім, з 1 січня 1963 року його запросили на кафедру української літератури Ужгородського уні-верситету, де він упродовж 20 років вів курс літератури народів, які входили до складу СРСР. Величезним за обсягом матеріалом класичних і сучасних білоруської, молдавської, латвійської, литовської, естонської, грузинської, вірменської, азербайджанської, казахської, киргизької, узбецької, туркменської літератур він володів досконало і майстерно читав лекції для студентів різних відділень філологічного факультету УжДУ.


Підготовлена ним кандидатська дисертація, обсяг якої утричі перевищував стандартні вимоги і яку він не захотів скорочувати, так і залишилася незахищеною.


Михайло – чудовий знавець української літератури і мови, чим часто користувалися його колеґи, і не тільки вони, просячи "дотягнути до кондиції" дисертацію (кандидатську чи докторську) або книжку. Скільком пошукувачам наукових ступенів і вчених звань він допоміг у написанні їх робіт, не пам’ятає вже, мабуть, і він сам...


Через різні причини, у тому числі свої національні погляди (не вважав українців, грузинів, вірменів, литовців, латвійців та інші народи "молодшими" братами, а рівними із "старшим" братом у народів вольних колі), за власною заявою покинув університет і перейшов на роботу в обласний відділ освіти. Працював учителем української мови і літератури у школах Ужгорода, Хустського і Ужгородського районів, інспектором шкіл обласного відділу народної освіти, передаючи свої непересічні знання і любов до рідного слова дітям.


Всевишній обдарував Михайла багатьма талантами. Крім наукових, проявив здібності у публіцистиці, малюванні, декламуванні поезій, співі, особливо народних, козацьких і стрілецьких пісень, яких знає напам’ять сотні. В останні роки працює у "Просвіті", виконуючи великий обсяг різнопланової роботи: і бібліотекарем, і оператором котельні, і охоронцем Народного Дому, і редактором та коректором просвітянських видань, у тому числі щорічних календарів-альманахів, і художником-оформлювачем. Співає у змішаному чотириголосому хорі та чоловічому вокальному ансамблі "Просвіти". Словом, перед нами непересічна особистість, яка до того ж має дар безкорисливо творити добро людям.


Незважаючи на те, що зробив у своєму житті чимало користі і добра, якби були сприятливішими обставини, та мав талант пристосовуватися до них (як це робили пересічні, а то й дрібненькі і бездарні чоловічки та жіночки, які завдяки лакузництву, гострим ліктям і грошовим мішкам вибилися в люди), міг зробити значно більше, досягти наукових та інших вершин. Такі різнобічні таланти дає наша земля не часто.


На жаль, так не сталося. Людей, які б підтримали цей талант і дали йому розвинутися, у нашому химерному світі не знайшлося.


Однак, і те, що зроблено ювіляром, заслуговує високої оцінки, а сам ювіляр – пошани і вдячності. Тож сердечно бажаємо йому – у доброму здоров’ї, творчому нат-хненні і гараздах – многая і благая літа!

Василь Поп, кандидат філологічних наук, доцент УжНУ
08 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини