Пам’яті Володимира Щура

Образотворче мистецтво краю, культура зазнала тяжкої втрати. 25 лютого 2015 року відійшов у вічність відомий митець Володимир Щур. Один із найяскравіших митців Закарпаття він мав надзвичайно потужний вплив на розвиток монументального та декоративно-прикладного мистецтва краю.

Пам’яті Володимира Щура

Характеризуючи його творчість, мистецтвознавець і митець-різьбяр Петро Ходанич пише: “Володимир Щур – один із безперечних авторитетів закарпатського різьбярства, обдарування і професійна майстерність якого щоразу викликають захоплення новаторськими підходами до вирішення теми, розкутістю й ерудицією”. Його творчість міцно й нерозривно пов’язана із Закарпаттям, з образотворчою культурою етносів, які тут проживають. Митець тонко відчував свою генетичну спорідненність з гуцулами, бойками, лемками, серед яких він зростав і формувався.

Декоративно-прикладне мистецтво Закарпаття другої половини ХХ століття значною мірою формувалося під впливом талановитого різьбяра, який багато в чому перевершив своїх славних учителів. На його творах виховувалося не одне покоління різьбярів. Творчість Володимира Щура орієнтована на глибинні чинники народного різьбярства українських Карпат, залишається актуальною й сучасною донині.

Народився Володимир Щур 2 січня 1942 року в селі Волове Міжгірського району в учительській родині. Згодом батьки переїхали у село Зарічово на Перечинщині, куди їх направили вчителювати. Народне мистецтво лемків мало вагомий вплив на хлопця, визначило його життєвий і творчий шлях. Із 1960 року Володимир навчався в Ужгородському училищі прикладного мистецтва на відділі художньої обробки дерева. Служба в армії перервала його навчання. Училище він закінчив у 1968 році. Міцні грунтовні знання отримав від відомих майстрів. Учителями його були лауреат державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Василь Свида, майстри Іван Гарапко, Михайло Попович.

З 1969 року митець працює у майстернях Художфонду України. Навіть у цей період, коли процвітала радянська масова культура, йому вдалося зберегти народні традиції у різьбярстві, творити справжнє мистецтво, закорінене у народну культуру.

Уже в 70-х роках його роботи експонуються на виставках в Ужгороді, Києві, Угорщині, Чехословаччині. Його твори були відзначені низкою дипломів на республіканських і всесоюзних виставках та медаллю “За трудову доблесть”. Талант митця досягає свого розквіту у 80-х роках. Майстер виконує масштабні державні замовлення, оформляє адміністративні та урядові будівлі, готелі, санаторії тощо.

З 1985 року В.Щур – член Спілки художників України.

Творчість митця останнього десятиліття характеризує пошук вічних філософських істин. Його доробок є вагомим набутком українського різьбярства другої половини ХХ століття.

 

Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн

13 березня 2015р.

Теги: Володимир Щур, мистецтво, творчість

НОВИНИ: Культура

11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
13:52
В Ужгороді в неділю зірковий склад акторів зіграє одну з кращих комедій XXI століття
11:20
/ 4
В Ужгороді розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва "Під цвітом сакури"
21:09
/ 1
Загублені у коханні
13:56
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
06:00
Загадкова вісімка
10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
» Всі новини