Закарпатське СБУ: Післямова до виставки "Розсекречена пам'ять"

Як вже повідомляло "Закарпаття online", з 4 до 9 вересня в Ужгороді під егідою Служби безпеки України, а також Закарпатської обласної адміністрації, управління культури ОДА та Закарпатського музею народної архітектури та побуту відбулася виставка архівних документів радянських органів держбезпеки, розсекречених СБУ, під промовистою назвою "Розсекречена пам'ять", присвячена трагедії українського народу – Голодомору 1932-1933 років.

Закарпатське СБУ: Післямова до виставки "Розсекречена пам'ять"

Головною її метою було ознайомити громадськість з додатковими документальними свідченнями тих вже далеких подій ХХ століття, але близьких серцю кожного патріотично налаштованого українця.

Представлені матеріали викликали значний резонанс серед громадськості, не байдужої до власної історії. Тут побували люди з різних верств населення, різних поколінь, з різних куточків Закарпаття, а також іноземні туристи.

Що відрадно, левову частку відвідувачів склала студентська та учнівська молодь. Для школярів відкриті уроки історії проводили, тимчасово ставши педагогічними наставниками, співробітники Галузевого державного архіву Служби безпеки України Георгій Смирнов та Наталія Сердюк, які роз’яснювали молодому поколінню зміст стендів виставки. Зокрема, щодо здійснених заходів технологів боротьби з українством: накази, директиви, оперативно-статистичні звіти Державного політичного управління УРСР про репресії проти селянства, кримінальні справи стосовно жертв політики антислов’янського тоталітарного режиму, фрагменти документальних фільмів про Голодомор тощо.

У рамках заходів вшанування жертв Голодомору в приміщенні Державного архіву Закарпатської області за участі його директора Михайла Делегана, заступника керівника Галузевого архіву СБУ Сергія Кокіна, професорів УжНУ Сергія Федаки та Романа Офіцинського, представників ОДА відбувся «круглий стіл». Предмет обговорюваної теми був досить розлогим: Голодомор у контексті репресивної політики більшовизму, причини Голодомору та механізми його втілення, регіональні особливості, наслідки, причини замовчування Великої трагедії, реакція за кордоном, Голодомор як геноцид українського народу тощо. Учасники «круглого столу» висловлювались щодо різноманітних підходів до методики вивчення Української Трагедії, які проте дійшли одностайної думки, що в основному слід притримуватись схеми вивчення і систематизації архівних матеріалів про зазначені події, запропонованої спеціалістами Служби безпеки України.

Свого роду підсумком вказаних заходів стала спільна поминальна служба, присвячена жертвам тих трагічних подій, проведена представниками Православної та Греко-католицької церков. Поминальний обряд здійснили Ужгородський благочинний Мукачівсько-ужгородської єпархії УПЦ о. Миколай (Кабацій) та священних Мукачівської греко-католицької єпархії, проректор Богословської академії ім. Т. Ромжі о. Мирослав (Туркот). Під час служби, на якій були присутні керівники Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, священики зазначили, що людина, котра відходить від Бога, здатна перетворюватись на звіра в людській подобі, і, як наслідок, мати здатність до необмежених злочинів проти людства; тільки щира віра може стати перешкодою на шляху до запобігання подібних трагедій у майбутньому.

Сектор взаємодії із ЗМІ УСБУ в Закарпатській області
13 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини