Закарпаття: Ціна на капусту нині б’є всі рекорди

Цю страву готують у кожній оселі. Ну а який борщ обходиться без капусти? Та качаниста сьогодні у ціні. За кілограм правлять від 3,50 до чотирьох гривень. Такого у Мукачеві не пригадують навіть найстарші мешканці. Кореспондент обласної газети "Новини Закарпаття" вирішив довідатися про причину дорожнечі і відправився у традиційно "капустяні"райони — Іршавський та Виноградівський.

Закарпаття: Ціна на капусту нині б’є всі рекорди— Селянам ми не радимо, що мають сіяти чи садити, — каже начальник управління агропромислового розвитку Іршавської райдержадміністрації Іван Король. — Традиційно у приборжавських селах люди вирощують капусту, перець, баклажани, помідори. Та цьогоріч усі ґазди сіяли тільки ранню капусту. За середньолітню не думали. А все тому, що з нею потім великий клопіт зі збутом. Ніхто й гадки не мав, що на цей овоч буде такий шалений попит. От тому й немає зараз нашої капусти на ринках області.

Сільський голова Лози Іван Петенько, де три чверті населення вирощують овочі, вбачає відсутність капусти в неймовірній нинішній спеці.

— У нас кілька селян ризикнули посіяти качанисту, то вона не виросла, — веде далі Іван Іванович. — Знаєте — через брак вологи головки зовсім не сформувалися. Та капуста, якщо її так можна назвати, величиною з кулак і вся порепана. Звісно, що з таким товарним виглядом овоч не продаси на базарі.

У "капусній" столиці — Заріччі — теж не подумали про інгредієнт борщу. Вирубавши ранню капусту, селяни взялися за помідори, перець та баклажани. Помідорів зараз стільки, що ціна їх нижче собівартості. Нині на ринках Мукачева червонобокі можна купити навіть по 80 копійок.

— Ну хіба ж це ціна? — скаржиться місцева жителька баба Марія. — Де ж ми окупимо вартість насіння, засобів захисту, оранки, не кажучи вже нічого про щоденну копітку працю.

— Зате я нині на коні, — хвалиться задоволений 49-річний Василь. — Я ніби вгадав, що капуста буде в ціні. 50 соток уже в травні засадив другий раз. Тепер у мене її хотіли з руками відірвати по три тридцять за кілограм заїжджі перекупники. Такого вдалого сезону у мене ще не було.

— Бо ти ворожбит! — жартували з ґаздою сільські жінки. Тобі, напевно, сам люцифер нашептав, що маєш сіяти. Знайшлося в Заріччі ще два-три господарі, які віддали пріоритет капусті, і, як бачимо, не прогадали.

На запитання, чому не культивували капусту цьогоріч, жителі сіл Великі Ком'яти та Приборжавське Виноградівського району в один голос твердили, що сном-духом не відали про майбутню "капустяну" дорожнечу. Вони теж скаржилися, що завше мали купу проблем зі збутом цього овоча, і першість віддавали помідорам, яких нині на ринках області, мовити б, неміряно. Побував я і на славнозвісному мукачівському "Гіді", де всякої городини — завалися. Однак капусти обмаль. Ось приїхала вантажівка з львівськими державними номерами. Водій та агрономка, яка привезла качанисту, в кліп ока збули біленькі як сніг головки і, за їхніми словами, поїхали за наступною партією. Львів'янка теж скаржилася, що капуста цьогоріч не вродила і буде в ціні навіть восени. У їхньому СТОВ грядки з качанистою поливали, тому й виростили таку гарну капусту. Поряд зі свого "бусика" збував здоровенні головки "човник" пан Ярослав, який привіз цінний вантаж з Угорщини. Він також твердив, що в сусідній країні капуста вродила лише у тих фермерів, які ціле літо її поливали. На інших полях вона просто загинула. Тому й ціна на неї висока. Звісно, що коли оптова ціна сягає 3,5 гривні за кілограм, то роздрібна аж ніяк не буде нижчою від чотирьох гривень. Мав я розмову із потенційними споживачами. Люди скаржилися на дорожнечу й кляли уряд.

— Що з того, що тридцять гривень додали пенсії, — каже мукачівка баба Емма. — Однією рукою дали, іншою забрали. Чула по радіо, що інфляція розігралася у нас. А ще чи не всі продукти піднялися в ціні. От тобі й турбота про малозабезпечених та знедолених.

— Хай би краще не підвищували пенсію, а якось контролювали ціни, щоб не зростали, — вступає в розмову інша пенсіонерка, пані Єва. І таких невдоволених нині вельми багато. Звісно, що коли в країні виникають якісь збої, першими відчувають їх пенсіонери та малозабезпечені.

— Поки дорога капуста, ми з старою борщу не варимо, хоч і хочеться, — зізнається мукачівець дід Степан, — а замість голубців баба наповнює перець. Тимчасову дорожнечу переживає хто як може.
Віталій Пумпинець, Мукачево
22 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини