На Закарпатті впроваджують інноваційні технології сортування сміття та пресування пластику

Починаючи з літа 2013 року у селах Верхні Ворота та Абранка Воловецького району впроваджується система селективного збору сміття. Тут розставлено по 20 контейнерів для збору скла та пластику, передусім, пляшки ПЕТ. Двохкубові контейнери поділені на секції: 1,3 м3 для пластику та 0,7 м3 для скла. При повній наповненості контейнера у ньому накопичується близько 200 кг скла та 12-15 кг пластику, повідомли з Ужгородського прес-клубу.

На Закарпатті впроваджують інноваційні технології сортування сміття та пресування пластику

Щодватижні з контейнерів вибирається зібрана вторсировина й вивозиться заготівельними фірмами. За час дії програми з сіл вивезено 180-200 м3 пластику і 75-85 м3 скла, або ж з перерахунку на вагу – близько 2 тон пластику та близько 23 тон скла.

Але у цих селах не тільки почали активно сортувати сміття, тут до проблеми підійшли комплексно: закупили на кожне село спеціальний гідравлічний прес, який дозволяє зменшувати в об’ємах назбирані пластикові відходи майже у 15 разів.

«Практика сортування скла і пластику вже почала робитися у селах, зокрема на Рахівщині та Хустщині, - розповідає Ктерина Станкевич (РМЕО «Екосфера»). – Ми підійшли до цієї проблеми у комплексі: встановили контейнери, було домовлено з підприємцями, які забираються сировину. Крім того необхідно було змінити звички людей. Було започаткувано  паралельно навчальну програму в школі як позакласний компонент, проводилися бесіди з громадою.  Крім того, оскільки пластик сировина об’ємна і легка, йшлося про те, щоб за зібрану сировину сільрада отримувала якісь гроші. До цього часу витрати на забирання сировини практично не покривали вартість тієї сировини. Тому вирішили купити прес, щоб спресовувати відходи і вивозити їх рідше. Відтак у сільському бюджеті залишатиметься зекономлена різниця.  У цьому полягає інноваційність. Таку практику запровадили у двох селах: в Абранці (допомогли з фінансуванням благодійний фонд «Крона» та ГК «Ніко») та Верхніх Воротах (у рамках програми Державного фонду підтримки органів самоврядування в Україні)».

Щоб громада краще зрозуміла, що сортувати місття не так складно і краще потурбуватися про екологію в Абранці провели суботник: очистили річку від сміття та висадили алею біля дитячого садочка. Ігор Шишканинець, голова села Абранка каже, що громада зрозуміла всю важливість порядку. Адже річка бере початок саме у їхньому селі, тому сміття не приходить від «сусідів», а навпаки засмічує населені пункти, розташовані вниз по течії.  

«Перед тим, як запровадити проект, ми робили аналіз забрудненості території та якості життя мешканців. Основну масу  сміття у нашій річці Абранці - 90% складали петпляшки та скло.Тепер процентів на 80% річка очищена. За місяць у 20-ти контейнерах, розставлених у селі збирається 100 кубів пластику. Встановлений прес суттєво допоможе зменшити в об’ємах пластик і дасть можливість селу навіть заробити на смітті». 

31 грудня 2013р.

Теги: технології, сміття, пластик

Коментарі

Pitjo 2014-01-02 / 13:35:17
Sho tut inovacijnoho? Jaksho zrivnyuvati z vikidannjam smittja v richku to tak, a presuvati vidxodi - BAJAN.

Іван 2014-01-02 / 08:14:25
Ужгородцю:сільські ради укладають угоди з тими, у кого така ліцензія є.ащофото преса на вулиці? а такій справі реклама і потрібна.до речі, контейнери вже є в Жденієві, Підполоззі, В.Грабівниці

Ужгородець 2014-01-01 / 22:23:33
Це реклама, однак хто розбирається то прес який нам показую він не підключений і розміщений не зрозуміло де. Збір вторинної сировини без ліцензії заборонений. У випадку якщо є ліцензія то чому прес не розмістили у складському приміщенні, наявність якого вимагають ліцензійні вимоги. Організацію роботи по збиранню та утилізації вторинної сировини на Закарпатті потрібно було розпочати ще в далекому 1992 році. Наші органи самоврядування це не зроблять ще найближчі 10 років, їм краще запустити аве закарпаття щоб воно процвітало, а ми залишалися ще в більшому мусорі. Підприємству яке організовує збір петпляшки та скла дякую, але робіть все з розумом і не показуйте те чого у вас нема!

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини