Закарпатці зібрали «врожай» нагород на чемпіонаті України з велоорієнтування (ФОТО)

МТВО (Mountain bike orienteering) – це змагання зі спортивного орієнтування на гірських велосипедах. Це – спорт для тих, хто любить велосипеди, спілкування з незайманою природою, для майстрів, що не уявляють собі життя без екстриму і суперництва, але й для новачків, тобто для всіх, хто любить їзду на велосипеді поза межами метушливих міст і переповнених шосе. За допомогою високоточної карти та компасу спортсмени самотужки повинні подолати трасу і за найменший час відвідати у заданій послідовності контрольні пункти, що розташовані на незнайомій місцевості.

Велоорієнтування для нашої країни – вид спорту порівняно молодий. Перші в Україні змагання було проведено у 2002 році, а на Закарпатті розвиток цього виду спорту розпочався з 2008-го, коли, з ініціативи Олександра Цепурдея, у Воловці було проведено національний чемпіонат.

На сьогодні до офіційного складу національної збірної команди України входять по одному представнику від Києва, Запоріжжя, Львова, Полтави і Харкова і аж чотирнадцять закарпатців (дев'ятеро з Мукачева і п'ятеро ужгородців)! Головними стартами для них стануть чемпіонат Європи, що вже за тиждень розпочнеться у польському місті Замосць, та чемпіонат світу, що наприкінці серпня проходитиме в естонському Раквере.

А напередодні виступів у Польщі наші спортсмени перевірили свою готовність на національному чемпіонаті, що проводився навколо гірського курорту Мигове в буковинських Карпатах.

В змаганнях чоловіків в особистій першості на подовженій  (30-кілометровій) дистанції чемпіонське звання виборов 19-річний кандидат у майстри спорту Олександр Касьянов, учень мукачівського ВПУ № 3, срібним призером став харків'янин Євген Доля, а бронзовим – 18-річний великолучанець Дмитро Гаршанін, учень мукачівського професійного ліцею. Серед жінок золоту та срібну нагороди вибороли харків'янки 30-річна Наталія Пустова та 24-річна Наталія Новікова, а бронзову медаль здобула 16-річна мукачівка Наталія Шозда, десятикласниця ЗОШ № 6.

В змаганнях юніорок (не старших 17-ти років) мукачівки "окупували" весь п'єдестал пошани: перемогла Анастасія Моїсеєва, другою фінішувала Олександра Золтан, третьою – Ангеліна Тупчієнко (всі – з ЗОШ № 1), а їх однокласник Артур Сватко впевнено переміг в змаганнях юніорів. Срібним призером в цій категорії став Олександр Колчанов, а бронзовим – Влад Мордасов (обоє з Чернівецької області). Бобовищенець Мирослав Гонак фінішував четвертим.

Наступного дня в естафетних змаганнях закарпатці стали чемпіонами як серед чоловічих (Дмитро Гаршанін та Руслан і Олександр Касьянови) так і серед жіночих команд (Олександра Золтан та Анастасія Моїсеєва). У змішаному класі у запеклій боротьбі на останніх кілометрах траси перемогу вирвали досвідчені харків'яни (Наталія Пустова і Євген Доля), юні мукачівці-юніори Наталія Шозда та Владислав Французов фінішували другими. Останню (срібну) медаль закарпатській збірній принесли Мирослав Гонак та Артур Сватко, що, пропустивши поперед себе буковинський дует,  фінішували другими в змаганнях юніорів.

Природно, що і в загальнокомандній першості закарпатці стали лідерами, та перемога ця особливо не радує. Вид спорту в області нині є на правах пасинка. Головною проблемою залишається питання фінансування. Будь-яке зростання результатів можливо лише за умови його забезпечення. Сьогодні все робиться виключно на одному лише ентузіазмі. На цьогорічні змагання команда виїжджала в основному за рахунок батьківських коштів. Все частіше серед спортсменів та їх батьків обговорюються плани переходу під "патронат" іншої, більш зацікавленої у розвитку спорту, області.