Сільський туризм: Партизанський рух чи прогресивна тенденція?

Для поборників сільського туризму з європейських усюд не так і давно немовбито символом стала історична башта імені переможця турків у часи середньовіччя Яноша Хуняді, що височить у Бєлграді. Адже саме на югославських обширах розгорнула свою роботу одна з чергових конференцій Середньоєвропейської Спілки сільського туризму, президент якої – угорець Чакі Чабо. Він і відкрив форум разом із господарем місцевого сербського представництва зеленого туризму в селищі Скореновац Ерве Дані – власником однойменної садиби “Дані”.

На той, уже минулий міжнародний захід з’їхалися представники України, Румунії, Угорщини, Австрії, Югославії. З останньої найбільш сильною була Організація зі сприяння сільському туризму в південному регіоні Сербії. Угорці ж у Бєлграді вихвалялися спільними з югославами проектами водного туризму в акваторії Дунаю, вже випущеними на цю тему каталогами з супровідними адресами.

“Радує, що в нас не гірше ніж в інших, – сказав представник України Барнабаш Адам. – Хоча в сербів, приміром, є навіть своє видавництво, без якого при високому рівні зеленого туризму неможливо обійтися. Держава там дуже активно включається в цей процес, не пускаючи його на самоплив”.

Забудемо на мить про Югославію. Згадаємо натомість, що приклад щодо чіткого розвитку сільського туризму подала, близька до нас територіально, Угорщина.

6 листопада 1993 року пройшли збори Угорської Спілки з прийому туристів у сільській місцевості. На її засадах, із підтримкою на найвищому рівні, утворилася Центральна контора сільських місць відпочинку, яка, до речі, вже результативно працювала в 30-і роки минулого століття. З першими своїми кроками організація випустила в світ журнал “Приїжджайте в село!”, в якому, поряд із описом 32-х сіл, було опубліковано і характеристику організацій, що надають безкоштовну інформацію про можливості харчування, проживання, розваг і занять спортом.
Слід зазначити, що між 1932 і 1940 роками в Угорщині прийом гостей у сільській місцевості вже відповідав європейським уявленням, мав сервіс найвищого рівня і широкий спектр послуг.
Завершила цей позитивний процес світова війна, а відтак – “залізна завіса” і аграрна переселенська політика.

В останні два десятиліття на основі ринкового попиту, на озері Балатон та в інших місцях добре розвинувся туризм. Це й дало поштовх відродженню туризму зеленого, що приносить селу живі гроші. Приємно, що рух став загальноєвропейським, і Україна в ньому – не на останніх ролях.
Цю тенденцію, приміром, засвідчила міжнародна конференція Центрально-Східноєвропейської Спілки прийому туристів у сільській місцевості 18-20 червня 1995 року в селищі Чинадієві на Закарпатті. Учасниками конференції були представники Угорщини, Словенії, Болгарії, Румунії. З українського боку участь у конференції взяли представники з Полтавської та Закарпатської областей, Криму, Києва.

А в уже згаданій Сербії представник Австрії Міхаель Рехнітцер звернув увагу на загальноєвропейську проблему:
– Часто турист хоче, а не вистачає стовідсотково чистих біопродуктів – овочів та фруктів. Далася ж бо взнаки значна хімізація сільського господарства. Тому, напевно, варто працювати щодо завезення плодів із України.

– В Україні з цим значно ліпше, – порадів Барнабаш Адам. – І ми повинні мудро скористатися своєю перевагою. А найперше налагодити рекламу наших сільських садиб. Адже поки що замало діяльності журналу “Дім, сад, город” і каталогів, що журнал випускає. Усі мають розуміти, наскільки гарною візитною карткою для України є зелений туризм. Це вже показали зустрічі аматорів цієї справи в Диканьці на Полтавщині, Переяславі-Хмельницькому та й самому Києві.

Президент Середньоєвропейської Спілки сільського туризму доктор Чакі Чабо з Угорщини вважає, що у більшості сіл деяких держав розбудова руху зеленого туризму може початися зі створення певних, правових, економічних, організаційних, освітніх та інших умов. Наприклад, повне звільнення від податків при прийомі 8-12 туристів у високогірних районах. Переважна більшість осель у горах будувалася без урахування прийому туристів. Їх необхідно переобладнати, якщо збираєшся займатися такою діяльністю. Найважливіше – створення санітарно-гігієнічних умов (ванни, туалети), облаштування місць для проведення вільного часу. Для цього необхідна матеріальна допомога, надання пільгових кредитів, переконаний Чакі Чабо.

В червні 2004 року в Ужгороді відбулась одинадцята сесія Закарпатської обласної ради четвертого скликання. Поміж іншими рішеннями виділялося своїм позитивом для області затвердження Програми розвитку сільського туризму в Закарпатській області на 2004-2008 роки, розробленої управлінням з туризму і курортів облдержадміністрації. Проблема ця визнана за актуальну, оскільки в області сільського населення 63 відсотки. Тому село повинне знаходитися в полі підвищеної уваги органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відтоді зелений туризм став одним із пріоритетних напрямів туристичної діяльності в Закарпатті. Останнім часом щільно ним зайнялися в Берегівському районі. Оскільки безробіття там залишається однією з найболючіших проблем в угорських селах – то вихід для них райдержадміністрація пропонує своїм селянам відшукати в розвитку сільського туризму. В селах проводяться відповідні інструктажі та семінари. Число зацікавлених стає все більшим. Найбільше форпостів сільського туризму в Рахівському, Воловецькому, згаданому Берегівському, Тячівському, Хустському, Свалявському районах. Серйозні перспективи має зелений туризм у курортних зонах. Даний вид діяльності є цікавим для сільського населення через низькі капіталовкладення і відсутність підприємницького ризику. Він є джерелом додаткових прибутків, дає широкі можливості для розвою підприємницької ініціативи, збільшує ринок збуту для місцевих виробників. Наразі майже 800 садиб Закарпаття приймають гостей звідусіль. Воно й не дивно, бо дружня сімейна обстановка і затишок можуть тільки приваблювати туристів, які прагнуть комфорту та мандрівників, котрі бажають віч-на-віч поспілкуватися з місцевим населенням на теми, пов’язані з історією краю.

У Закарпатті любителям зеленого туризму пропонують піший і кінний туризм, цілющий відпочинок на солоних озерах біля кордону з Румунією у високогірному Тячівському районі, сплав на байдарках і катамаранах норовистими ріками Тиса і Ріка. Це лише короткий перелік варіацій літнього відпочинку на Срібній Землі, але буму ще, на жаль, немає.

Як стверджує програмний координатор Фонду “Євразія” Інна Філіпова, проблема кадрів в сільському зеленому туризмі залишається досі найбільш актуальною. Для забезпечення належної якості послуг, що надаються сільськими господарями, на сьогодні особливо гостро постала проблема створення групи спеціалістів-тренерів, що могли би перетворити селянина-початківця на господаря агросадиби, послуги якого задовольнятимуть смак найвибагливішого клієнта.
…Але, хоча не вистачає нині реклами та фахівців, наші представники дуже охоче виїздять на розмаїті міжнародні форуми і ахкають від успіхів зарубіжного сільського туризму, часто забуваючи про піднесення національного рівня перспективної сфери.

Василь Зубач, "Репортер"
05 червня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини