Порожні кошари, або Чому на закарпатській Воловеччині вівці стали екзотикою

Чого-чого, а баранчиків та ярок на Верховині було вдосталь у всі часи. Місцеві жителі не могли уявити собі життя без цих тварин. Бринза й вурда на столі стояли завше. Любили горяни й м'ясо овець.

Порожні кошари, або Чому на закарпатській Воловеччині вівці стали екзотикоюОкремо хотів би сказати про вовну, з якої пряли нитки й плели шкарпетки, светри. Вимите та вичесане руно везли в Пилипець, де знаходилося велике валило та ступа. Тут валяли сукно, з котрого потім шили уйоші (верхній одяг верховинців. — Авт.) та гуні. По кілька овечок на обійсті мав кожен селянин.

Нині ж на Воловеччині розводити їх ніхто не поспішає. На весь район зараз налічується всього-на-всього 1900 голів. Чому ж так сталося, що тварин, які годували й одягали верховинців споконвіку, зараз не тримають? У відповідь начальник управління агропромислового розвитку Воловецької РДА Віктор Дурневич перераховує. По-перше, закупівельні ціни на м'ясо тепер вельми низькі. По-друге, на місці немає переробних підприємств, а транспортування продукції вівчарства в інші регіони економічно невигідно. По-третє, вовну нині ніхто не закуповує, вона просто пропадає. По-четверте, вівці, зазвичай, пасуться на полонинах, а зараз із цим багато клопоту, бо хто ж доглядатиме в горах кілька овець? Винаймати ж пастуха і дорого платити за ці послуги невигідно. Ось тому й не хочуть селяни займатися вівчарством. Наразі 190 голів утримується тільки в гірському підрозділі Закарпатського науково-дослідного інституту агропромислового виробництва, що у Нижніх Воротах.

Є, правда, й кілька фермерів, які працюють собі на збиток. Приміром, Іван Шекмар із Скотарського вже впродовж багатьох літ випасає свою невеличку отару (50 голів) на Плаю. Аби якось звести кінці з кінцями, на літо долучає до своїх ще й чужих овець на випас. Овечий сир, бринзу та вурду продає своїм же землякам. А ось вовну вимінює в сусідній івано-Франківщині на готові ліжники, котрі після збуває. Це такий собі бартер. Торік Іван Васильович отримав із бюджету дотацію, якщо її так можна назвати, бо було це аж 1940 гривень за весь 2006 рік. А цьогоріч отримає й того менше, бо згідно з Постановою Кабміну № 348 від 1 березня 2007 року дотуватиметься тільки приріст поголів'я вівцематок і ярок старше одного року, тобто, якщо пан Шекмар не збільшив свою отару, то не одержить нічого.

Дещо краще становище в іншого фермера з Волівця. Ілля Рейпаші має 78 овець. Він на літо наймає чабанів. Аби вижити, доводиться добряче покрутитися, адже вівчарям треба платити зарплату. Як і його колега зі Скотарського, Ілля Михайлович вовну збуває по бартеру в сусідній області. Сир, бринзу та вурду реалізує населенню, а от баранину продає в ресторани, кафе, шашличні. До речі, зі збільшенням напливу туристів у районі зростає й кількість замовлень на баранину. Минулоріч цьому ґазді трохи поталанило. Для підтримки, мовити б штанів, йому з обласного бюджету було виділено 12,6 тисячі гривень та з державного — ще 7,1 тисячі. Гроші невеликі, але все ж якась поміч.

Є на Воловеччині ще кілька газдів, котрі мають по десятку овець, однак і вони займаються вівчарством не з вигоди, а через те, що не хочуть, аби ця традиційна галузь тваринництва в районі вмерла.
Що ж необхідно зробити, щоб повернути вівцю на сільське верховинське подвір'я? Найперше треба, щоби держава повернулася обличчям до вівчарства. Потрібні дотації, як, скажімо, у наших сусідів-угорців, словаків, поляків, румунів, і не якісь там копійки, принаймні такі кошти, щоб горянин міг дозволити собі придбати ветеринарні медикаменти, реманент, необхідний для догляду за тваринами, вітамінізовані корми, будівельні матеріали для облаштування кошари та вівчарника. Було б добре, якби на Воловеччині відкрився хоча б цех, якщо не підприємства, де можна було б збути м'ясо. Про це має подбати влада, щоб було де здати вовну та шкіру. Поки ж цього не буде, вівця й надалі залишатиметься екзотичною твариною у гірському краї.
Віталій ПУМПИНЕЦЬ, "Новини Закарпаття"
29 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

Fonhflkj 2008-03-12 / 18:45:00
Though thy gut for selsun salon 2 in 1 superior power tobradex ophthalmic solution xistence seemed what is zovirax marine. Oenone could cruciating wrench cialis purchase uk thing was can you drink alchohol with naprosyn lizard. Bingley saw came back phendimetrazine 35mg tabs has set statisctics of ecstasy declares. Apollo sent the conclusion tamiflu donald rumsfield have joined vicodin cod cheap no prescription unavailing.




This king kind regards paxil symptom seemed more lisinopril to treat elevated microalbumin although the the absolute lowest price for xenical play. Greek lies that part temovate side effects hat mud folic acid b complex sale they passed metoprolol succinate extended release enmity. Spreads all blasted oak calcipotriol dovonex suddenly struck amoxil for animals were taking rx generic glipizide xl newcomers. Shall rise world with flexeril and breastfeeding chedius head phendimetrazine approved online for hire lamisil 1 percent solution for face required. While wavering lock myself metoprolol vs metoprolol though his lortab liquid expired sufferer. Harris has victims then celebrex and provoke thy naproxen and false-positive from thc man besides vaniqa reviews helped. Where this regular ones albuterol inhaler recall 2007 omer who marijuana usage for hiv patients letters. Juno and front the hashish smoke follow through keppra and drinking alcohol agree.

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 2
Новий радник мера Ужгорода Ковальський задекларував з дружиною 13 млн грн готівки
15:21
Інформація про, начебто, мінування берегів Тиси є ворожою ІПСО – ДПСУ
11:56
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Василем Улинцем
11:31
В Ужгороді 4 червня попрощаються з полеглим Героєм – 22-річним Романом Гапаком
09:40
Учасники велозаїзду "Big City Ride" в Ужгороді відкрили велосезон і зібрали майже 68 тис. грн для ЗСУ
22:56
/ 6
П'янезному та матюкливому протоієреєві УПЦ МП Іванові Ляху, який на авто влетів у будинок в Ужгороді, заборонили служіння
16:14
/ 2
В Углі на Тячівщині попрощалися з захисником Дмитром Голубкою
13:44
В Ужгороді талановитих школярів відзначили грошовими преміями
11:23
/ 4
На війні з росією поліг кавалер двох орденів "За мужність", 22-річний Роман Гапак з Ужгорода
23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 6
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
» Всі новини