У Мінералогічному музеї УжНУ - близько 600 експонатів

Географічний факультет УжНУ на чолі із деканом, академіком Степаном Попом відкрив Мінералогічний музей. Тут проводяться лабораторні та практичні заняття студентів, екскурсії для всіх бажаючих. Його фонди - понад 600 зразків, які постійно поповнюються.

У Мінералогічному музеї УжНУ - близько 600 експонатів

Про це – у розмові з ректором УжНУ, депутатом облради Миколою Вегешом.

– Історія створення музею тісно пов'язана із відкриттям, становленням географічного факультету, який успішно розвивається з 2005 року, та із його співпрацею з Закарпатським відділом Українського географічного товариства і Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Ідею створення такого музею, запропоновану засновником факультету, заслуженим діячем науки і техніки України, професором Степаном Попом, вдалося реалізувати за сприяння геолога за фахом і покликанням, відмінника освіти України В. Стрюкової та завдяки самовідданій праці студентів університету і його викладачів. Серед них – А. Капчук, М.Микита, І.Попович, Р. Славіка, П. Таловирі та ін.

У мінералогічному музеї діють такі відділи: „Систематична колекція мінералів і гірських порід”, „Корисні копалини України”, „Корисні копалини Закарпаття”, в стадії формування відділ штучно вирощених мінералів.

Відділ „Систематична колекція мінералів і гірських порід” знайомить зі зразками кристалів мінералів, осадовими, магматичними та метаморфічними гірськими породами. Він важливий для навчального процесу.

В експозиції „Кристали мінералів” особливої уваги заслуговують зразки чорного кварцу - маріону, друзи піриту, кристалів аметисту й польового шпату.

Систематична колекція осадових відкладів експонує численні породи, серед яких - каолін озалізнений, кварц, кремнистий сланець, вапняк-ракушняк.

Породи магматичного походження представлені цікавими зразками андезиту, ліпариту, вулканічного туфу із Закарпаття, базальту з Рівненщини, лабрадориту та рожевого граніту з Житомирщини, яшми з Криму та Алтаю.

Складний процес метаморфізації порід призводить до перетворення глин у гнейси, вапняків - у розкішний мармур, пісків - у кварцити. Ці зразки експонуються у вітрині „Метаморфічні породи”.

Надзвичайно захоплюючою і красивою в цьому відділі є колекція самоцвітів Забайкалля. Серед них - берил з його величчю, гранат з прекрасним природним огранюванням, топаз із загадковою структурою тощо.

У відділі „Корисні копалини України” подані зразки руд і різнобарвних каменів, які частково відображають геологічну будову території України різних геологічних епох від найдревніших - архейських до сучасних - четвертинних. Це - гнейси, граніти, цеоліти, гіпси, мергелі, вапняки, вугілля. Зацікавлення викликають червоно-смугастий джеспіліт із Криворізького басейну оксидо-карбонатно-марганцева руда з Нікопольського родовища, лабрадорит з Волині, цеоліти, родоніти, білі та рожеві мармури Закарпаття, агати Криму та крупнокристалічна сірка із Прикарпаття.

Особливої уваги заслуговує найповніше зібрання колекції мінералів та гірських порід Закарпатської області, яка розміщена у відділі „Корисні копалини Закарпаття”. У вітринах експонуються зразки мінералів і гірських порід багатьох родовищ Закарпаття: золото-поліметалічні руди, алуніти, барити, кіновар, мармур, каоліни, перліти, мармурові онікси тощо. Багатим Закарпаття є на цеоліти, свинцево-цинкові руди, буре вугілля, бентонітові глини, кам'яну сіль - „біле золото Закарпаття”, які представлені у вітринах. Вдало зібрано в експозиції породи, що утворилися активним вулканізмом, який відбувся на Закарпатті в неогені, супроводжуючись виливом магми, утворивши красиві текстури ліпаритів, андезитів, базальтів, дацитів та різновидів кольорових туфів, які використовуються як облицювальне каміння.

Експозиції музею поновлюватимуться новими знахідками. Познайомитись з ними можуть усі студенти нашого університету, а також учні шкіл області, і просто зацікавлені особи.

Анна Романенчук
14 січня 2010р.

Теги: географічний, мінерал, УжНУ, Вегеш, музей

НОВИНИ: Соціо

16:16
/ 2
БЕБ зупинило закупівлю Ужгородської міської лікарні на 5,8 млн грн
11:54
/ 2
У Мукачеві в семи амбулаторіях та на підстанції водоканалу встановлять сонячну генерацію
22:37
/ 2
У суботу у Верхніх Воротах на Мукачівщині зустрічатимуть полеглого Героя Івана Вотьканича
22:22
/ 1
"Щасливі діти" запрошують дітей із соціально вразливих родин в "УжТур"
20:57
/ 1
В Ужгороді сьогодні попрощалися із захисником Олегом Ващенком
16:39
/ 1
У Ясінянську громаду на Рахівщині надійшла звістка про загибель Ярослава Бузака, що вважався зниклим безвісти від січня 2023 року
11:06
/ 1
В Ужгороді в п'ятницю попрощаються з Олегом Ващенком
16:10
ТОП 10 вакансій: на Закарпатті є 46 вакансій водіїв і 53 – швачок
15:28
/ 1
У Міжгір’ї відкрили Алею Слави Героїв-Захисників
20:39
/ 4
Холмківська громада провела в останню дорогу Героя Михайла Койду з Розівки
16:45
/ 2
"Казанова" з Рівненського ТЦК Ярмошевич повернувся з фронту і формує нову бригаду в Ужгороді – ТСН
14:28
/ 3
ФОТОФАКТ. Закарпатський ОТЦК показав, як проходять базову підготовку усі мобілізовані до лав ЗСУ
01:52
/ 2
Від системи "Шлях" через неповернення водіїв відключили 2-х перевізників з Закарпаття
00:51
У Ракові на Ужгородщині попрощалися з полеглим Героєм Олександром Кострицею
23:20
У Тур'я Пасіці Ужгородського району провели в останню дорогу 24-річного Героя Олексія Тирпака
19:14
/ 1
Угорський інститут з Берегова отримав дозвіл розробляти 3 родовища з термальною водою на Берегівщині
18:10
/ 2
У Великому Березному попрощаються з Мирославом Майдичем, який загинув ще в лютому
16:53
/ 9
Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули
22:28
/ 1
У Мукачеві попрощалися з полеглим Героєм Василем Улинцем
21:51
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Юрієм Кучериком
19:32
Після втручання БЕБ Ужгородська міськрада скасувала тендер з ремонту ліфта на 2,2 млн грн
14:43
Закарпатцю присудили сплатити "Закарпатгазу" 188 тис.грн через "підкручений" лічильник
13:41
"Укрзалізниця" скасовує пересадковий потяг Ужгород-Чернівці
23:56
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим захисником Романом Гапаком
20:50
У січні-березні поточного року на Закарпатті здали житла в експлуатацію на 30% більше, ніж торік
» Всі новини