Понад 30% українців вважають, що православна церква в Українi має бути єдиною нацiональною православною церквою

У Московського Патріархату - серйозні проблеми в Україні. Відносна більшість громадян України – 30,1% - заявляє про приналежність до Української Православної Церкви Київського Патрiархату.

Понад 30% українців вважають, що православна церква в Українi має бути єдиною нацiональною православною церквоюНа замовлення Інтернет-газети „Обозреватель” питання про конфесійну приналежність громадян з’ясовувалося в ході загальнонаціонального соціологічного опитування, яке з 7 по 25 грудня 2006 року проводили „Українське демократичне коло” та служба „Юкрейніан соціолоджі сервіс” (доктор соціології Олександр Вишняк). Усього було опитано 5000 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (старше 18 років) за такими показниками, як стать, вік, рівень освіти, регіон та тип поселення. Статистична похибка не перевищує 1,4%.

Другу за чисельністю групу становлять „нерелігійні” – 26%. На третьому місці з показником в 20,4% - Українська Православна Церква (Московського Патрiархату). 7,8% опитаних пов язали себе з Українською Греко-Католицькою Церквою, півтора відостка – з УАПЦ. Близько 1% ідентифікували себе протестантами.

Питома вага нерелігійних збільшується з 3% у Західній Україні до 30% у макрорегіоні Центр-Північний Схід та на макрорегіоні Південь-Південний Схід й до 35% в Донбасі та Криму. 95% всіх греко-католиків та 70% автокефалів мешкають на Заході.

Якщо прийняти за 100% всіх симпатиків УПЦ Київського Патріархату, виявиться, що 71% з них живуть в Центрі-Північному Сході (40,2%) та Півдні-Південному Сході (30,9%), 17,2% на Заході та 11,6% в Криму й на Донбасі. Якщо прийняти за 100% всіх симпатиків УПЦ МП, то виявиться, що з них 28,3% мешкають на Півдні-Південному Сході, 27% - в Криму й на Донбасі, 26% в Центрі і 18% - на Заході.

Щодо питомої ваги симпатиків двох основних конкуруючих православних Церков, то в Української Православної Церкви Київського Патріархату вона в усіх макрорегіонах, крім Криму-Донбасу, є вищою, ніж в тієї УПЦ, яка зберігає єдність з Московським Патріархатом. Так, на Заході співвідношення на користь УПЦ КП становить 26,8% на 19,7%, в Центрі-Північному Сході – 37% на 16,2%, на Півдні та Південному Сході 33,9% на 20, 7. В Криму й на Донбасі навпаки: співвідношення сил становить 27,5% на 17,5% на користь УПЦ Московського Патріархату.

Відносна більшість громадян України (33,3%) згодна, що нашій державі можливе спiвiснування кiлькох православних Церков рiзного пiдпорядкування.

30,7% вважають, що православна Церква в Українi має бути єдиною нацiональною православною Церквою, пiдпорядкованою власному (тобто, Київському) Патрiархату, і лише 11,4% погодилися з тим, що православна Церква в Українi має бути пiдроздiлом єдиної Росiйської Православної Церкви i знаходитись у пiдпорядкуваннi Московського Патрiархату. Майже 25% вагаються з відповіддю, а із запропонованих варіантів респонденти могли обрати лише один.

З тим, щоб в Україні була створена єдина українська православна Церква, пiдпорядкована Київському Патрiархату, згодні: більшісь представників УПЦ Київського Патріархату (46,6%) та УГКЦ (66,2%); більшість прихильників „Нашої України” (56,1%) та БЮТ (40,7%); значна частина етнічних українців (34%). У регіональному розрізі за це виступає 52,7% жителів Західної України, 29,1% - Центру та Північного Сходу, 28,8% - Півдня та Південного Сходу, 15% - Донбасу та Криму.

Що стосується перетворення православної церкви в Україні на підрозділ єдиної Росiйської Православної Церкви, то ця думка виявилася на йменш популярною серед громадян України. Навіть представників самої УПЦ МП, які хотіли б створення в нашій країні єдиної РПЦ з підпорядкуванням Москві, набралося менше третини – 29,6%, а число прихильників цієї ідеї з боку етнічних росіян (18,4%) статистично майже не відрізняється від кількості тих, хто хоче створення єдиної нацiональної православної Церкви, пiдпорядкованої Київському Патрiархату (16,7%).

«Наведені цифри не означають, що люди настільки добре розуміються на міжконфесійних стосунках православних церков, - каже віце-президент Української Ліги із зв’язків з громадськістю Олег Медведєв. – Ці дані швидше говорять про популярність ідеї «незалежній державі – незалежну православну Церкву», як воно і прийнято в усьому православному світі. І друге: народ не підтримує підпорядкування православної церкви Москві. Саме тому та УПЦ, яка залишається в підпорядкуванні Московського Патріархату і з точки зору церковного права є підрозділом Російської Православної Церкви, прибрала із своєї офіційної назви згадку про приналежність до Московського Патріархату. Вона залишилася лише на вивісках храмів в Донбасі та Криму».

Соціологи також з’ясували, що за можливість співіснування в Україні кількох православних церков виступає: більшість прихожан УПЦ Московського Патріархату (40,8%) та невіруючих (36,8%); більшість прихильників КПУ (31%), Партії регіонів (36,9%) та СПУ (37,1%); переважна кількість етнічних росіян, що проживають в Україні (39,9%). У регіональному розрізі цю ідею підтримує 28,1% жителів Заходу України, 33,7% – Центру та Північного Сходу, 33% - Півдня та Південного Сходу, 37,9% – Донбасу та Криму.

Щодо Києва, то, за даними опитування, проведеного фондом „Демократичні ініціативи" та Київським міжнародним інститутом соціології, більше половини (50,3%) киян заявляють про приналежність до УПЦ КП, тоді як з УПЦ МП асоціюють себе майже в п ять разів менше (8,8%) киян. Опитування проводилося 14-21 грудня 2006 р. Всього було опитано 1000 респондентів за вибіркою, яка представляє доросле населення Києва старше 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,5%.

У регіони згруповані такі області: Захід – Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області; Центр та Північний Схід – м.Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська та Чернігівська області; Південь та Південний Схід – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Харківська та Херсонська області; Донбас та Крим – Крим, Донецка та Лугансьска області.
24 січня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:09
За 5 місяців поточного року закарпатські чиновники назловживали на майже 40 млн грн втрат і "намутили" в закупівлях на 340 млн грн
20:39
/ 3
Холмківська громада провела в останню дорогу Героя Михайла Койду з Розівки
16:45
/ 2
"Казанова" з Рівненського ТЦК Ярмошевич повернувся з фронту і формує нову бригаду в Ужгороді – ТСН
14:28
/ 2
ФОТОФАКТ. Закарпатський ОТЦК показав, як проходять базову підготовку усі мобілізовані до лав ЗСУ
01:52
/ 2
Від системи "Шлях" через неповернення водіїв відключили 2-х перевізників з Закарпаття
00:51
У Ракові на Ужгородщині попрощалися з полеглим Героєм Олександром Кострицею
23:20
У Тур'я Пасіці Ужгородського району провели в останню дорогу 24-річного Героя Олексія Тирпака
19:14
/ 1
Угорський інститут з Берегова отримав дозвіл розробляти 3 родовища з термальною водою на Берегівщині
18:10
/ 2
У Великому Березному попрощаються з Мирославом Майдичем, який загинув ще в лютому
16:53
/ 6
Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули
22:28
/ 1
У Мукачеві попрощалися з полеглим Героєм Василем Улинцем
21:51
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Юрієм Кучериком
19:32
Після втручання БЕБ Ужгородська міськрада скасувала тендер з ремонту ліфта на 2,2 млн грн
14:43
Закарпатцю присудили сплатити "Закарпатгазу" 188 тис.грн через "підкручений" лічильник
13:41
"Укрзалізниця" скасовує пересадковий потяг Ужгород-Чернівці
23:56
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим захисником Романом Гапаком
20:50
У січні-березні поточного року на Закарпатті здали житла в експлуатацію на 30% більше, ніж торік
20:35
/ 2
Африканець намагався незаконно потрапити в Україну зі Словаччини "щоби полікуватися"
11:23
На війні з росією поліг Федір Янчик з Берегова
11:03
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні Юрієм Кучериком
18:51
/ 11
Гранатометник "Вуйко"
16:25
/ 15
Новий радник мера Ужгорода Ковальський задекларував з дружиною 13 млн грн готівки
15:21
Інформація про, начебто, мінування берегів Тиси є ворожою ІПСО – ДПСУ
11:56
/ 1
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Василем Улинцем
11:31
/ 1
В Ужгороді 4 червня попрощаються з полеглим Героєм – 22-річним Романом Гапаком
» Всі новини