У закарпатському Міжгір’ї мери 18 малих міст України підготували список вимог до Юлії Тимошенко

У закарпатському селищі Міжгір’я відбулася нарада 18 мерів малих міст різних областей України. Саме на Закарпатті вони обговорювали ті необхідні на їх погляд законодавчі зміни, які найближчим часом лобіюватимуть перед урядом. Що потрібно малим містам сьогодні і що вирішили їхні очільники на міжгірській зустрічі, — про це йшлося на виїзному засіданні Ужгородського прес-клубу реформ.

У закарпатському Міжгір’ї мери 18 малих міст України підготували список вимог до Юлії Тимошенко

Голова секції малих міст в Асоціації міст України та громад Павло Козирєв розповів, що усього в Україні є понад 450 так званих малих міст (населення яких становить до 50 тисяч осіб). 350 із цих міст входять до Асоціації, представники якої зібралися у Міжгір’ї. "Ми об’єднуємо зусилля, щоб спільно лобіювати потреби наших громад у центральних органах влади", — пояснив П. Козирєв.

6 липня відбудеться розширена конференція Асоціації, на яку запрошено і прем’єр-міністра країни Юлію Тимошенко. До цієї зустрічі, сподіваються мери, прем’єр вже розгляне їхні пропозиції (сформульовані саме на нараді у Міжгір’ї) та дасть чітку відповідь щодо шляхів втілення їх у життя.

Наймолодший мер України, селищний голова Міжгір’я Василь Щур, підсумовуючи нараду, зауважив, що, проблем назбиралося доволі: "Найважливіше — це те, що ми просимо не грошей, а системних змін. Бо сьогодні декілька змін на законодавчому рівні, навіть без додаткового фінансування, здатні покращити ситуацію, дозволити містам розвиватися ефективніше. Нинішні проблеми — це біди не особисто мерів, а українців. До 17 % громадян країни мешкають саме у малих містах, від них "живляться" і довколишні села, тобто йдеться вже про 22 % громадян держави".

Серед конкретних змін, яких прагнуть мери — кілька блоків питань.

Щодо виборчого законодавства, то мери просять дозволити законом балотуватися у депутати міських рад лише мешканцям конкретного населеного пункту чи регіону. Бо нині є ситуація, коли у міських радах частина депутатів ніколи в цьому місті не проживали і, відповідно, не знають його проблем. "Узагалі ми пропонуємо повернути мажоритарну систему, бо пропорційна зруйнувала систему місцевого самоврядування. Обравши не конкретних відповідальних депутатів, а партії, люди не мають реальних представників своїх інтересів у радах. Крім того, ми просимо надати дозвіл мерам бути депутатами рад вищих рівнів, наприклад, обласної. Адже хто краще за міського голову може відстояти інтереси свого міста?", — прокоментував Павло Козирєв.
Зміни, яких домагаються очільники міст, стосуються також, наприклад, врегулювання землевідведення та, найважливіше — бюджетного законодавства.

"Сьогодні громада не може сама розпоряджатися власними грішми, віддає зароблене, натомість чекаючи "подачок" згори. У місті погані дороги — всі звинувачують мера. Проте ніхто не зважає, що коштів у бюджетів на дорогі дорожні роботи просто немає", — зауважив міський голова Бережан, що у Тернопільській області, Степан Токарський.

Намагаючись вирішити ситуацію, мери пропонують, наприклад, щоб гроші із так званого "екологічного збору" з підприємств можна було перерозподілити на закупівлю ліків і оздровлення громадян. "Це логічне використання коштів, отриманих за забруднення екології. Ми просимо також залишити ПДВ з комунальних підприємств на місці, щоб використати його на модернізацію комунальної сфери міста. Наразі ці гроші прямують до державного бюджету, тоді як комунальна галузь потерпає від катастрофічної нестачі коштів. Гроші йдуть до Києва, а проблеми залишаються на місцях", — констатував мер м. Городок Хмельницької області Віктор Хоптинець.

Він також наголосив, що у Міжгір’ї його колеги зібралися не "поплакатися над важкою долею мера", а підготувати конкретні прикладні пропозиції для оптимізації роботи. Думки, узагальнені у вигляді пакету пропозицій змін до законодавства, будуть подані на розгляд Кабміну вже найближчим часом.

Обговорюючи проблеми міст, мери підняли також питання про такі ситуації, коли групка депутатів з 15 осіб можуть блокувати роботу усієї міської ради чи скинути мера, обраного більшою частиною мешканців. Вони пропонують відмінити таку норму в законі, натомість замінивши її правом народу відізвати неефективного мера.
Коментуючи потреби самого Міжгір’я, Василь Щур заявив: "Для нас наразі важливими є питання про гірський статус та відповідні надбавки, які отримують мешканці. Я радий, що колеги з інших міст підтримали нас у цьому і проситимуть уряд не скасовувати "гірські надбавки". Порівняно з іншими малими містами України, у нас багато практично ідентичних проблем. Спілкування всередині Асоціації дає можливість дізнатися, як ті чи інші проблеми вирішують керівники інших міст. Це позитивний досвід для нас. Водночас, приємно, що мої колеги з інших українських міст і селищ, які бували у Міжгір’ї під час конференції майже 2 роки тому, відзначили, що наше селище за цей час значно покращилося. Панорама нічного повністю освітленого міста узагалі здивувала багатьох. Я повністю підтримую свого колегу Івана Ревтія, мера Сваляви, що усі ми керуємося потребами й ідеалами однієї партії. Наша партія — це громада нашого міста. Наразі я сам не вступаю до жодної з партій і намагаюся працювати так, щоб ще й на моїх внуків дивилися з повагою через зроблене для Міжгір’я їхнім дідом".

Ужгородський прес-клуб
10 червня 2009р.

Теги: Міжгір’я, мери малих міст, список, вимоги, Прем’єр-міністр України, Юлія Тимошенко

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини