Над Закарпаттям височіє третій у світі за величиною оберіг духовності й примирення

Мало хто з вірників України знає, що на околиці Берегова, на горі Керек, височіє один із наймогутніших хрестів у світі. Наймогутніший не лише за величиною, а й за своїм об’єднуючим значенням...

Найвищий у Європі хрест - білий як сніг.
Найвищий у Європі хрест - білий як сніг.

"Дитя" людської праці й віри

У Береговому нас зустрічають ініціатори зведення хреста. З ними й вирушаємо до цієї унікальної споруди. З траси, що веде у бік села Кідьоша, звертаємо направо. На одному з поворотів викладеного бруківкою путівця повертаємо наліво й на одному диханні піднімаємося на вершечок гори. З міста це близько півтора кілометра. Така віддаль колись не злякала ініціаторів і місцеве духовенство, котрі також давали своє "добро" на будівництво хреста, бо ж майбутня Свята гора, що розкинулася над Береговим, - це унікальна місцина. Тут затишно і легко дихається, а місто - мов на долоні. Звідси проглядаються Іршавщина, Ужгородщина, Виноградівщина, Мукачівщина. Видно навіть Пістрялівську РЛС! Не кажучи вже про сусідню Угорщину. Складається враження, що людське око сягає зором аж до мадярської Ніредьгази…

Ось і красень-хрест. Напис на меморіальній таблиці лаконічний: "Кресту Твоему поклоняемся, Владыко, и святое воскресение Твое славим". Заввишки 12 метрів і завширшки близько одного, він білий і чистий мов сніг.

"На спорудження цієї релігійної пам’ятки ще у 2001 році було використано 10 кубометрів пиломатеріалів, більш як десять КрАЗів піску, понад дві тонни арматури, а головне - працю і наснагу численних вірників Берегівщини", - розповідає один з ініціаторів створення хреста Ігор Семененко. Він же пригадує, як люди з власної ініціативи приносили для спорудження хреста хто гроші, хто мішок цементу. Хтось просто вкладав у цю важливу справу свою особисту працю та професіоналізм. Адже тільки розчищення майданчика під цю ритуальну споруду на маківці скалистої гори потребувало потужної техніки та людських і матеріальних ресурсів. Майже жоден берегівець не залишився осторонь побудови цього величного символу єднання, віри і примирення. Тоді до будівництва долучилися також державні установи, зокрема прикордонники ОКПП "Лужанка", СДПЧ-12, райенерго. Допомогли й меценати, про що, зокрема, зазначено на пам’ятній табличці. На жаль, констатує співзасновник Берегівського міськрайонного благодійного фонду "Свята гора" Ігор Семененко, держава до цього не має жодного відношення, ні копійки з бюджету для будівництва хреста не використано.

Таємниці могутнього монумента

Одна з таємниць могутнього хреста полягає в тому, що біля його підніжжя вмонтовано капсулу зі словами: "Брати і сестри у Христі! Цей хрест споруджений у дар майбутнім поколінням на межі третього тисячоліття і присвячений 2000-літтю з Дня народження Христа. Ми, люди, що живемо у цей час, на самому початку Золотого віку, посилаємо Вам це послання і бажаємо миру в душі, серед людей на Землі, здоров’я і Божого благословення. Послання складене у святий день Петра і Павла 12.07.2001 року, м. Берегово". За словами Ігоря Семененка, берегівський хрест після своїх "побратимів" у Бразилії і Японії є третім за величиною у світі і - найбільшим у країнах Європи й Азії.

Згодом в інтерв’ю районній газеті єпископ Мукачівської і Ужгородської Православної єпархії УПЦ Агапіт сказав: “У нас склалися прекрасні міжконфесійні відносини з традиційними релігіями римо-католиків, реформаторів, греко-католиків. Не будемо йти далеко, пригадайте освячення хреста на горі Керек поблизу Берегового. На освяченні цього 12-метрового символу, який видно з чотирьох районів Закарпаття і навіть з Угорщини, були, окрім мене, пастирі Римо-католицької і Греко-католицької церков. Хочу висловити вдячність за його спорудження, за цю Богоугодну справу ініціативній групі городян".

Хрест стоїть і стоятиме вічно. Величний та могутній. Сюди вже вісім років поспіль піднімаються богомольні віряни, щоб засвідчити свою відданість Всевишньому, тут у день свого весілля просять благословення у Бога молоді подружжя, звідси вирушає в самостійне життя, на світанку зустрівши схід сонця, після випускного балу молодь. Бо свята ця гора…

Павло Білецький, "Високий Замок"
10 червня 2009р.

Теги: Берегово, Керек, монумент, хрест, свята гора, оберыг

Коментарі

Журналістка 2009-06-10 / 13:45:00
Дійсно, вирішила в "гугльови" провірити сказане Женею. Не повірила, що Білецький таке лидащо. Все вірно, в "інеті" ця публікація висить вже кілька років поспіль. Очевидно, що до пенсії Білецький буде її продавати з певними проміжками часу. Щоб призабулося...

Женя-Урзусу 2009-06-10 / 13:35:00

БІЛЕЦЬКИЙ ЗА БАБКИ ПРОСТО КИНУВ "ЗАКАРПАТТЯ ONLINE"!!! Тримаю в руках газету "Паланок" три річної давності. Там дослівно ця публікація надрукована. При чому автори публікації два: Ярослав Глагола та Павло Білецький. Через два тижні ця сама публікація зявилася в газеті "Чиста політика", але тоді Білецький про співавтора чомусь забув. Там фігурує вже тільки Білецький. Пройшло три роки й Білецький знову продав "свою інтелектуальну власність" вже цьому інтернет виданню. Про співавтора знову ні гу-гу! Дійсно, Білецький, як той жебрак з цим "баяном" возиться. Очевидно, що вже вичерпав всі свої можливості, нічого свіжого написати не може. Дефіцит жанру, панове!!!


Женя, дякуємо вам, що ви так переживаєте за фінансове благополуччя "Закарпаття online". Але в даному випадку ваші емоції даремні. Зверніть, будь ласка, увагу на підпис до цього матеріалу - Павло Білецький, "Високий Замок" . Цілком очевидно, що в даному випадку наша редакція не витратила на публікацію цього матеріалу жодної копійки. Адмін

Урзус 2009-06-10 / 12:59:00
По-перше, це "баян", бо вже тут було, здайється, й не раз.


По-друге, це гон. Ну, навішали Білецькому берегівськи олігархи, які звели той хрест, що він третій у світі за висотою. Але чи варто у то вірити?

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини