Закарпатські Малі Селменці разом зі словацьким Велкими Слеменцами стали мостом між Україною та ЄС

Наші не змогли, європарламентарії допомогли

Закарпатські Малі Селменці разом зі словацьким Велкими Слеменцами стали мостом між Україною та ЄС

Село по обидва боки кордону - за 15-17 кілометрів від Ужгорода. За історичними джерелами, його заснував у другій половині XIII століття шляхтич Марцел, нащадки якого до свого прізвища додавали прикладку “селменські”. Джерела XVIII століття відносять Малі Селменці до угорських сіл.

До 1946 року Селменці були одним селом, яке належало Великокапушанському району Словаччини. У 1946 році село поділили між СРСР і Чехословаччиною. Більша частина під назвою Велке Слеменце залишилася у Словаччині. З 2005 року тут діє контрольно-пропускний пункт “Малі Селменці – Велке Слеменце” між Україною та Словацькою Республікою для пішоходів та велосипедистів.

Йосип Іллар вперше став сільським головою Паладь-Русько-Комарівської сільради, до якої входять і Малі Селменці, у 1996 році. “Тоді керівництво Ужгородського району мене “порадувало”, мовляв, дісталася тобі найскладніша сільрада, – пригадує Йосип Йосипович. – Тоді бюджет усіх сіл ледь животів і на 98% складався з дотацій. Потрібно було шукати вихід із безгрошів’я, та й історичну правду хотілося повернути. Ми почали звертатися по допомогу до обласної влади та керівництва країни. Але нам не йшли назустріч. Потрібно було подолати купу бюрократичних процедур...”.

Ситуацію врятував збіг обставин. У 2004 році Йосип Іллар перебував на конференції з транскордонного співробітництва у Великих Капушанах, що за шість кілометрів від українсько-словацького кордону. Там перед депутатами Європарламенту великоселменський сільський голова і порушив питання про створення переходу між колись єдиним селом. Депутати пообіцяли посприяти. І дотримали слова. Один із європарламентаріїв (представник Угорщини) зустрівся з цього питання з Президентом України Віктором Ющенком. За кілька днів після цього з’явився відповідний президентський указ про створення пункту пропуску у Малих Селменцях. Словацька сторона таку ініціативу схвалила. Розпочалася робота з руйнування закарпатської “берлінської стіни”…

Родини об’єдналися…

Йосип Іллар роповідає, що після 60 років розділу жителям обох частин села є про що поговорити: “Тепер можемо говорити про спільні проблеми. У нас майже кожний має родичів по інший бік кордону. Хоча внаслідок розділу деякі родинні зв’язки все ж таки втрачено.  Тому одна з причин відкриття цього переходу – надати жителям села можливість вільно відвідувати одне одного. Родини повинні об’єднатися”.

Як символ розділу, на прикордонному переході встановили дві половини дерев’яної брами. Одна – зі словацького боку, інша – на відстані лише двадцяти метрів, але вже на українській території. Йосип Йосипович розповідає, що після Другої світової війни Сталін поставив жителів села, яке до 1919 року належало Угорщині, перед вибором: або вони відходять до Чехословаччини, або приєднуються до Радянського Союзу. Селяни так і не дійшли спільної думки. Великі Селменці захотіли стати словацьким селищем, Малі Селменці відійшли до СРСР. Річ у тім, що фермери з Великих Селменців мали ділянки в іншій частині села – приблизно по п’ять гектарів. Люди сподівалися, що після розділу їхнього населеного пункту вони отримають ці ділянки. Так і сталося. Але потім всіх загнали до колгоспів, відібравши наділи.

1998-й рік приніс зміни. Частину загороджень розібрали, частково зняли й колючий дріт. Можна було зустрітися на кордоні і навіть поспілкуватися. Точніше доводилося кричати, аби той, хто стояв з іншого боку, почув. Але, просто зібратися на пиво або каву жителі Великих та Малих Селменців ще не могли. Аби потрапити з однієї частини села в іншу, потрібно було проїхати майже 60 кілометрів до найближчого прикордонного переходу та ще й вистояти майже добу у черзі.

Якраз у Селменцях проходить східний кордон Європейського Союзу. У цьому селі ніби зустрілися два світи. За 100-150 метрів до пропускного пункту між Селменцями можна побачити близько тридцяти торгових точок, які наповнюють сільську скарбницю та дають роботу малоселменцям. Їхні сусіди зі Словаччини навідуються не лише в гості, а й по дешеві товари та харчі, ціни на які тут нижчі, ніж в Ужгороді.

Павло Білецький, "Високий Замок"
20 травня 2009р.

Теги: кордон, Малі Селменці, Словаччина, село

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини