Жінка, яка здолала Ковнер

До свого 92-річчя Маргарета Бабота не дожила кілька тижнів

Жінка, яка здолала Ковнер

Очевидці розповідають, що такого похорону Пряшів давно не бачив. Це тим паче дивно, що в переважно словацькому місті ховали українку. Ховали під спів прощальної пісні наших емігрантів "Чуєш, брате мій". 31 березня Маргареті Баботі виповнилося би 92 роки.

І хоча Закарпаття має героїв, постать цієї жінки все-одно вражатиме надзвичайною силою волі та вірою в українські ідеали. Коли влітку 1942 року угорська окупаційна влада перетворила колишній панський палаці Ковнер на тюрму попереднього ув’язнення, сюди було запроторено понад сотню українських патріотів Закарпаття. Слідство супроводжувалося жорстокими катуваннями. Єдиною жінкою серед ув’язнених була Маргарета.

Народилася вона в Бараницях у відомій родині Шандорів. Батько був сільським старостою і дуже авторитетним газдою. Четверо його синів (Вікентій, Михайло, Іван та Федір) здобули освіту і стали свідомими українцями. Найвідоміший з них – Вікентій, який був представником Карпатської України у Празі і написав два томи споминів про ті події.

Виростаючи між братами, Маргарета теж набувала чоловічої твердості й непохитності. У 1936 році з відзнакою закінчила учительську семінарію в Ужгороді. Але попри брак учителів, роботу їй не дали через неблагонадійність. Під час Карпатської України завідує протокольним відділом Міністерства шкільництва у Хусті. Згодом учителює у Бороняві, Стеблівці, Сокирниці. В 1942 році направлена в Кечкемет, де й була заарештована.

На вокзалі у вбиральні зуміла написати листівку з повідомленням про арешти, завдяки чому інформація дійшла до діячів Карпатської України у Словаччині. У Ковнері Маргарету посадили в камеру, де перебували одні чоловіки. Розмовляти було заборонено. Цілий день усі сиділи в турецьких позах обличчям до стіни.

Маргарета була кур’єром в українському підпіллі. І слідчі хотіли, аби вона виказала всі прізвища. Катування були пекельними. Били пендриками по підошвах і долонях. Розтягували на дошці. Підвішували на палиці. Били доти, поки катований не втрачав свідомості. Жандарми дивилися на неї, як на чудо. Вона витримала більше тисячі ударів по п’ятах, але не виказала жодного прізвища. (З того часу носила ортопедичне взуття). По тому, як в’язень ступав після допиту, товариші вже знали, скільки він отримав ударів по підошвах.

Але муки були не тільки фізичні. Навіть у туалеті вона була під наглядом охоронців. І це для дівчини було болючішим за катування.

З Ковнера їх перевезли до Ужгорода – у теперішній комерційний технікум. Тут сиділа остання група українських політв’язнів. Нині ці прізвища вже легендарні: Юлій Бращайко, Федір Ревай, Микола Бандусяк, Юрій Шерегій, отець Степан Пап, Андрій Ворон, Василь Свереняк. А поміж ними – 25-річна вчителька. Трибуналу вони так і не дочекалися. Угорська влада не наважилася їх засудити.

1943 року Маргарета Шандор емігрувала до Братислави, де одружилася з діячем Карпатської України Миколою Баботою. З того часу її доля пов’язана зі Словаччиною. До СРСР не поверталися, бо знали, що їх там очікує. Але й у Словаччині свідомі українці під підозрою. У 1952 році зі столиці їх переселяють аж у мадярське прикордоння. Маргарета вчителює в угорській школі, займається з неповноцінними дітьми.

Нарешті у 1980 році вдалося переїхати до Пряшева, де зосереджене українське життя. Працювала в українській школі та в дослідному кабінеті українознавства. До самої смерті  Маргарета Шандор мешкала у Пряшеві разом з донькою – Любою Баботою. Пані Люба є відомим ученим-літературознавцем, очолювала кафедру української філології Пряшівського університету.

Згадую свої відвідини їхнього затишного помешкання в Пряшеві. Розумну та спокійну розмову старенької пані Маргарети. "Я шкодую всіх українців, котрі волею долі опинилися за кордоном, -- говорила вона. – Як би їхні руки придалися самій Україні! Я на собі відчула всі тяготи емігрантського життя. Аби вижити, нам треба було завжди більше працювати, ніж іншим".

Давно настав час, аби на Ужгородському комерційному технікумі з’явилася меморіальна таблиця, що тут, у 1942 році, каралися українські патріоти. Єдиною жінкою серед них була Маргарета. Жінкою, котра стала прикладом для чоловіків.

Олександр Гаврош
27 березня 2009р.

Теги: Карпатська Україна, Маргарета Бабота, Ковнер, Словаччина

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 4
Новий радник мера Ужгорода Ковальський задекларував з дружиною 13 млн грн готівки
15:21
Інформація про, начебто, мінування берегів Тиси є ворожою ІПСО – ДПСУ
11:56
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Василем Улинцем
11:31
В Ужгороді 4 червня попрощаються з полеглим Героєм – 22-річним Романом Гапаком
09:40
Учасники велозаїзду "Big City Ride" в Ужгороді відкрили велосезон і зібрали майже 68 тис. грн для ЗСУ
22:56
/ 6
П'янезному та матюкливому протоієреєві УПЦ МП Іванові Ляху, який на авто влетів у будинок в Ужгороді, заборонили служіння
16:14
/ 2
В Углі на Тячівщині попрощалися з захисником Дмитром Голубкою
13:44
В Ужгороді талановитих школярів відзначили грошовими преміями
11:23
/ 4
На війні з росією поліг кавалер двох орденів "За мужність", 22-річний Роман Гапак з Ужгорода
23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 6
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
» Всі новини