Чи стане нам у пригоді польський досвід?

По Європі доводиться подорожувати не вперше. Цьо-горіч у рамках проекту „Академія Демократії" я відвідав Республіку Польща. Це - „сусідка" України, яка в 2004 році долучилась до Європейського Союзу.

Подорож до Польщі була хоч і напруженою, зате приємною. Європа зустрічала нас вже на кордоні: зовнішнім виглядом пунктів перетину кордону, чистотою, ввічливістю митно-прикордонного персоналу. Таке враження, що тут навіть дихається легше. Проте, щоб потрапити в омріяний Шенгенський прострір, пересічному українцеві доводиться ой як попітніти в себе на батьківщині. Як згодом завважили самі ж поляки, на сьогодні є ще велика проблема нестачі пунктів перетину кордону. Зважаючи на те, що ми їхали організовано, тривалих затримок на кордоні не відчули. Що ж стосується звичайних людей, які на своїх транспортних засобах прагнуть перетнути кордон, - у них виникає чимало клопоту. На власні очі довелося побачити кілометрові черги, котрі, здається, ніколи не зникнуть. Якщо раніше, пересікаючи українсько-польський кордон, ми потрапляли тільки до однієї з держав соціалістичної співдружності, то нині, відколи польсько-український кордон став і західним кордоном Європейського Союзу, ми потрапляємо в об'єднану європейську спільноту.
Перетнувши кордон, ми опинилися в новому, досі невідомому для нас світі. Хоча Польща стала членом ЄС порівняно недавно, вона вже спромоглася зробити багато за цей час, в тому числі - коштом європейської спільноти. Перше, що владає у вічі, -якість доріг. Нам, на жаль, ще далеко.
Поляки, як і всі жителі ЄС, можуть безперешкодно пересуватись по всій Європі. Цю преференцію дає їм участь країни у Шенгенському просторі. Митно-прикордонні пости з їх каральними функціями канули в Лету.
Кілька років тому мені пощастило побувати в Австрії. Ця ж європейська держава стала взірцем для всього об'єднаного європейського товариства. У дорозі до Італії ми на собі відчули здобутки прозорості європейських кордонів.
Україна, як колись Польща, переживає багато проблем. Та, ставши на шлях демократичного розвитку, продемонструвала свою прогресивну налаштованість. Європейська інтеграція не є вже такою примарною. Але все залежить від нас. Польща, як наш дружній сусід, всіма можливими шляхами намається сприяти долученню України до європейських цінностей. Цю державу не випадково називають нашим адвокатом - вона має досвід вступу до ЄС та НАТО і щедро ділиться ним зі своїми сусідами.
Ось тому і проект „Академія Демократії", що діє за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща, покликаний виховати нову генерацію молодих активістів, які могли би на основі досвіду Польщі інтегрувати Україну в міжнародні структури. Друга сесія школи громадянського лідерства, яка нещодавно завершилася в Любліні, дала ще більший імпульс для нашого подальшого розвитку.
На початку сесії слухачі Академії мали незабутню зустріч з Денисом Богушом. Цей відомий політтехнолог, віце-президент Української ліги із зв'язків з громадськістю, президент Bohush Communications провів дводенний тренінг з питань організації політичних кампаній. Він - один з розробників виборчої кампанії Віктора Ющенка 2002-2004 років. Слухачі академії здобули цікаві практичні знання під час проведення умовних президентських та парламентських виборів.
Важливим фактором євро-інтеграції є позитивний імідж країни на світовій арені. Тому слухачі із задоволенням брали участь у тренінгу, присвяченому формуванню позитивного обличчя нашої країни. Цікава перерва-сієста з статтею в перший день роботи сесії доповнилась пізнавальним виїздом на один із туристичних комплексів. Тут ми побачили реальний позитив від членства в ЄС. Адже кожен охочий може отримати фінансову допомогу від європейської спільноти для започаткування власної бізнесової справи. Це надзвичайно вигідно і привабливо, оскільки фінансова допомога ЄС не підлягає поверненню.
Екватор сесії в Любліні запам'ятався тренінгом з персонального лідерства. Олександр Неприцький - директор навчально-консультативного центру "Dialogue" - розповів про основні рівні лідерства і про якості, якими має володіти лідер, та про закони передачі інформації. На практичних заняттях тренінгу кожен з нас мав змогу перевірити свої лідерські здібності й переконатися в тому, наскільки це велика відповідальність бути попереду всіх.
Останні два дні тренінгів були наповнені цікавою інформацією про соціальні кампанії і все, що з цим пов'язане. Тренінг провів Дмитро Крикун, який вже розповідав про роботу зі ЗМІ на сесії в Мукачеві. Цього ж разу на основі знань, отриманих в Мукачеві, кожен з нас намагався розробити свою соціальну кампанію і протягом визначеного часу донести її до аудиторії. Незважаючи на напружений графік тренінгів, слухачі Академії були.задоволені тим, що отримали навички і вміння, пов'язані з комунікацією, моніторингом ЗМІ та загрозами, які можуть виникнути при проведенні акцій.
Хоча Польща має багато проблем, пересічні поляки дивляться на них з оптимізмом. Хотілось би, щоб і ми з часом досягли того рівня розвитку, який дав би нам можливість стати членом Європейського Союзу. А можливість у нас є. Україна та Польща разом вибороли право на проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року. Підготувавши свою інфраструктуру до належного європейського рівня, ми зробимо впевнений крок назустріч ЄС.

Іван Гарагонич,
слухач „Академії Демократії" Мукачево-Люблін-Мукачево

16 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

16:37
/ 2
Судитимуть прихильника "русского міра" зі Сваляви, який виправдовував збройну агресію рф проти України
11:07
Мешканці Берегова, яка публічно поширювала російську пропаганду, повідомлено про підозру
04:43
/ 5
Шуфрич сховав родину в Угорщині та переписав активи на підставну особу – розслідування
21:45
/ 3
Скандальні відео за участі президента Федерації легкої атлетики Закарпаття Коноваленка відзняті давно, а сам він з грудня минулого року – у розшуку за бійку
11:41
На Тячівщині місцеву колаборантку на 12 років відлучили від влади
21:45
/ 2
У Хусті біля школи досі стоїть погруддя поету-русофілу Вакарову – "Деколонізація.Україна"
16:20
/ 41
Звільнений екс"воєнком" Музиченко стане заступником голови Закарпатської ОДА
12:43
Закарпатська асоціація футболу закликає спортсменів не брати участь у турнірі "сепаратистської" CONIFA
22:20
/ 4
Зеленський призначив Сергія Кононенка начальником УСБУ в Закарпатській області
20:08
/ 2
Зеленський звільнив Гузинця з посади голови Ужгородської РДА
23:53
/ 38
В Ужгороді представники ПЦУ відмовилися від участі в молитовному сніданку, на який влада запросила УПЦ Московського патріархату
03:04
/ 3
Що показав перепис у Румунії?
15:00
/ 15
Уряд погодив звільнення голови Ужгородської РДА Гузинця і призначення його на посаду "гуманітарного" заступника голови Закарпатської ОВА
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 2
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 5
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
» Всі новини