Ужгород: Друге ім'я Олесі — Оксана — змінило дівчинці характер

Віктора Аврамчука — учителя фізики і... священика, застала у кабінеті фізики Ужгородської ЗОНІ №5. Саме пояснював нову тему з фізики двом старшокласницям.

— Це мої вихованці з 11-А, — пояснив, — веду їх як класний керівник з п'ятого класу.
Віктор Васильович запрошує до лаборантської підсобки, що знаходиться поряд з кабінетом. Я жтим часом цікавлюся, як краще його називати.
У школі мене кличуть Віктор Васильович, у капличці — отець Віктор, та я скоріш священик, — каже, замислившись. — Фізика мені лише допомагає у вірі. Я народився у родині студентів, мої батьки теж обоє фізики, і дуже віруючі.
Пан Віктор — з бородою, одягнений у чорний светр і чорну шкіряну безрукавку. Говорить неквапно, притишеним голосом. Розповідає, що капличку Української православної церкви Київського патріархату відкрили два роки тому. На її місці колись був шкільний сарай, який орендувала Ужгородська швейна фабрика.
—  Коли мене патріарх висвятив у сан диякона, я запропонував директору школи Петру Кендюху ввести у школі заняття з християнської етики. Спочатку це був просто факультатив, згодом — уроки. Коли я став священиком, звернувся до директора з проханням віддати сарай під капличку. Він погодився.
Розказує, що діти часто бігають після уроків і на перерві у капличку. Ставлять свічки за екзамени або сповідаються. У класі вони не такі відверті, як у капличці.
—  Часто жаліються, що тато з мамою не ладять. Є дівчинка, яка приходить і молиться, щоб тато не пив, а мама не затримувалася на роботі.
До підсобки заходить чорняве дівча. Як з'ясувалося, це старша дочка Олеся - Оксана, студентка. Вона вчиться на третьому курсі біологічного факультету.
— Що ти хотіла? — запитує пан Віктор. —Тату, дай гроші. Хочемо в барі посидіти, — каже вона.
— Ні, — категорично відрубує батько. —  Зараз піст.
Розповідає, що старшу доньку при народженні охрестили Олесею. У сім років у церкві їй дали ще одне ім'я — покладанням рук перед причастям — Оксана. Це ім'я використовували при церковних таїнствах. Але після цього характер дівчинки змінився — вона стала більш упертою і неслухняною.
Довго думали — що сталося з дитиною? Що стала такою колючою? Моя мама казала — дитину підмінили. Але півроку тому ієромонах отець Зіновій зі Львівщини порадив молитися за доньку з подвійним ім'ям — Олеся-Оксана. Помогло, дитина знову стала мякшати. Ім'я людини дуже багато значить.
Каже, що у паспорт доньку записано Олесею , але всі її кличуть Оксана або Ксеня.
Віктор Васильович зачиняє кабінет, йде до каплички. У капличці на стінах — ікони, рушники. Запалені свічки. Застаємо тут Галину Антонівну, матір Віктора Васильовича.
— Бачте як Бог дав, — каже пані Галина. — Мій Вітя завжди був побожний і добрий, хотів бути священиком.
Пан Віктор каже, що мати йому дуже допомагає. «Це наш ангел-хоронитель», — додає дружина Олена, за фахом — технік-електрик. Зараз вдома з дітьми.
—  Ми одружилися, коли Олені було 16, а мені — 21 рік. Через рік народилася Оксана, — розповідає він. — Дуже любили один одного.
До каплички заходить кремезний чоловік, пускає попереду себе дівчинку з пухкеньким обличчям. Це — батько священика Василь Демидович і дочка отця Віктора.
— Моя молодша доця Юліана народилася передчасно, між другим і третім туром виборів Президента, — каже пан Віктор. Бере малу на руки, цілує.
Відтак одягає підризник і епітрахиль, просить всіх поцілувати при вході ікону Святої Трійці. Після чого дізнаюся, що. Юліана народилася вагою 980 грамів.
— Спочатку рятували дружину, після цьо-го почали дитинку. Коли постало питання, чи дитинка буде жити, я похрестив її у тому пологовому будинку. Дав ім'я Юліанія, як хотіли з дружиною. Вдома вже побачив на календарі, що якраз на 17 грудня припало мучениці Юліанії. Тоді я зрозумів, що дитинка буде жити.
Каже, що капличку висвятили на Мико-лая. Убачає, що цей святий оберігає його родину і церкву.
—  Мерія не повертається обличчям до нас, — зазначає. — Два роки прошу ділянку під капличку. Бо це тимчасове приміщення. Лишень на документи 15 тисяч гривень витратив. Зізнається, що якби не батьки, з якими живуть в одній квартирі, було б дуже сутужно.
—  Батьки мають пенсію. Оксана — свої 140 гривень стипендії. Юліані треба щодня два літри соку, тому що молочко вона не п'є. Моєї зарплати вистачає лише на сік і памперси.
Проводжає в підризнику до воріт. Зі шкільної майстерні виходять школярі, вітаються. Відчувається, що отець Віктор не чужа для них людина...

Мирослава Кочіш, "НЗ", Ужгород
30 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

Хустянка 2008-08-30 / 17:47:00
Чому це у студентки біофаку стипендія лише 140 гривень,коли в технікумах і коледжах(1 рівень акредитації) звичайна стипендія 200 грн? Священик і фізик?Особисто я цього не сприймаю,хоч поважаю обидві професії.

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини