У Мукачівському психоневрологічному інтернаті виявили порушення, прирівняні в Європі до жорстокості на межі з катуванням (ФОТО)

Саме це засвідчила моніторингова група у складі працівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини і регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Закарпатській області, яка відвідала повторно і без попередження Мукачівській психоневрологічний інтернат.

У Мукачівському психоневрологічному інтернаті виявили порушення, прирівняні в Європі до жорстокості на межі з катуванням (ФОТО)

В інтернаті на сьогодні проживають 98 жінок і 19 чоловіків, 50 із них визнані судом недієздатними.

Як засвідчив повторний візит, більшість грубих порушень, виявлених під час попередніх візитів, усунуті не були.

Моніторами був встановлений факт незаконного застосування ізоляції до осіб з психічними розладами – у підвальній кімнаті з металевою решіткою на дверях були виявлені 4 особи. Це можна кваліфікувати як жорстоке, нелюдське або таке, що принижує людську гідність, поводження. Як розповіли підопічні під час приватного опитування, – це звичайна практика в інтернаті, коли за неналежну поведінку або за непослух їх відправляють до підвалу. До речі, кілька років тому, саме в цьому інтернаті монітори виявили незаконно встановлену саморобну металеву клітку, в якій утримувалась жінка.

Моніторів вразив той факт, що персонал за розпорядженням лікаря-психіатра забороняє підопічним знаходитись у власних кімнатах або лягати на ліжка в денний час, тому цілими днями люди просто сидять чи ходять коридорами.

«Під час спілкування абсолютно всі підопічні інтернату скаржилися на те, що після сніданку їх виганяють на весь день в коридор або ж у зал дивитись телевізор, забороняють знаходитись в кімнатах або лежати на своїх ліжках. Це жахливо, коли літні люди, їх більше половини, сидять залякані в коридорі і бояться зайти до кімнати. Адміністрація пояснила свої дії тим, що коли підопічні сплять вдень, то вночі заважають іншим», – зазначила працівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Анастасія Клюга.

Під час спілкування з підопічними моніторингова група з’ясувала, що у підсобному господарстві постійно проживають та працюють четверо підопічних інтернату, а до сільськогосподарських робіт залучаються навіть недієздатні особи, яким не рекомендована працетерапія. Водночас за відсутності рекомендацій МСЕК лікар призначає їм по 4-5 годин робіт. За важку роботу у господарстві згідно з документами підопічні отримують від 10 до 70 грн на місяць.

Керівництво інтернату не змогло пояснити, як недієздатні підопічні інтернату, які мають опікуна та всупереч закону підписують офіційні документи (відомості) на отримання соціальної допомоги (адже жодного правочину такі особи вчиняти не можуть, так як не мають необхідного обсягу цивільної дієздатності).

Підопічні скаржились на погану їжу і на те, що змушені купувати продукти харчування за власні кошти. Також за свої гроші вони купують засоби особистої гігієни – туалетний папір та мило, при тому, що на складі ці засоби були в наявності.

Моніторингова група виявила також суттєві проблеми у наданні належної медичної допомоги підопічним та їхній реабілітації. Особливе занепокоєння викликає проблема, коли за наявності лікаря в установі впродовж багатьох років підопічним не змінюють і не корегують схеми лікування з урахуванням стану здоров’я. Деякі з них приймають одні й ті ж сильні психотропні препарати по 10-13 років без зміни дозування.

Індивідуальні програми реабілітації для підопічних інтернату ведуться формально. Самі програми, які мають оновлюватись кожні 2 роки, не змінювалися з 2010 року, що свідчить про ставлення до таких підопічних як до безнадійних.

Також були виявлені проблеми, що потребують особливої уваги відповідних державних органів. Наприклад, у зв’язку з хворобою згідно з наданою довідкою директор установи вже тривалий час не виконує свої функціональні обов’язки, весь час перебуває або на лікарняному, або у відпустці.

В установі відсутні стенди з контактною інформацією державних інстанцій, до яких підопічні інтернату можуть звертатися для захисту своїх прав.

«Те, що ми побачили в Мукачівському психоневрологічному інтернаті в європейських країнах прирівнюється до жорстокого поводження, яке межує з катуванням. Інтернат швидше нагадує режимний заклад, аніж соціально-медичну установу для постійного проживання людей з розладами психіки», – зазначив регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Закарпатській області Олег Григор’єв.

За результатами візиту будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого з прав людини, які будуть направлені до Генеральної прокуратури України, Міністерства соціальної політики України та Закарпатської облдержадміністрації.

12 січня 2017р.

Теги: інтернат, поводження, катування, жорстокість, мрнітори

Коментарі

виноградів 2017-01-18 / 12:34:44
теж саме і у виноградівському дитбудинку

ТРЕБИШОВ 2017-01-13 / 10:55:46
Мы, работники магазина Требишов, который находится напротив Обласной психбольницы в Берегово, мы все это видим каждый день, как розворовывают продукты и гуманитрную помощь с больницы. На чем тлько держится та кухня - на одной воде и хлебе, а все остальное прут,прут, домой

мукачево 2017-01-12 / 20:37:29
влітку також комісія виявила грубі порушення прав дітей та експлуатацію дитячої праці у дитячому психоневрологічному інтернаті де директор "Почесний громадянин Мукачева" якого вибрали депутати міськради, якого просуав депетата Іванчо Роберт із Щербан Тетяною,члени експеркомісії по обранню кандидатів на почесні звання,Маркулін В.В. ібатькоЩербанки старий хабарник освіти Щербан Дмитро. Маркулін В.В.і сьогодні не відсторонений від роботи.кажуть потайки працівники, що то тиран старий, якого хіба винесуть ізінтерната вперед ногами, йому уже за80 років, чому так тримається затекрісло, знає за що!мав біти гідно з посади, а так на старість за грати може потрапити!
а тепер Головачко. обох за грати!

103 2017-01-12 / 17:28:13
А в Чікош, де є відділення від психлікарні Берегово, заставляють хворих робити все за санітарок, мити туалети убирати подвіря люди ходять голодні. Все держиться на родичах. Але добровільні внески вимагають від рідних.

БЕРЕГОВО 2017-01-12 / 17:25:10
А ви подивіть як крадуть у Берегівській психлікарні. Робітники з кухні по два-три рази в день бігають з сумками набитими продуктами з кухні додому. Варять одну баланду.Ви спокійно запитайте на прохідній, він вам скаже, хто і скільки раз виносить сумки.

Дід Микола 2017-01-12 / 17:00:47
да саме життя в Україні можна прирівнювати до катуваннь в концтаборі, в гітлерівських таборах для військовополонених більший пайок був ніж у деяких українців прожитковий мінімум.

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини