Особливості українського відпочинку: етнічні групи Закарпаття (ФОТО)

Дуже колоритний сегмент соціуму в закарпатському райцентрі Береговому – цигани. Тут за діючою вузькоколійною залізницею розташовані цілі циганські квартали, своєрідне гето чи резервація з циганською школою, церквою та дитсадком. Забиратися вглиб нам не радили, та ми й скраю побачили, що житло там – здебільшого сарайчики, вагончики і халупки. Люди, що туди заходили, були недбало вдягнені, похнюплені і навантажені зачовганими торбами, пакетами та неохайними малими дітьми.

Особливості українського відпочинку: етнічні групи Закарпаття (ФОТО)

Цигани щоранку розкладали свій убогий крам у заяложених дитячих візочках на центральній площі Берегового. Що характерно – вони нікому не пропонували поворожити і всю правду розказати, не просили грошей і взагалі поводилися тихо. Думаю, у них є певні домовленості з місцевою владою: типу, ми вам не заважаємо жити у ваших фавелах, а ви тут не не чіпляйтеся до перехожих (особливо до курортників, яких може відлякати галаслива нав’язлива публіка).

Кілька берегівських циганських баронів не бідують, а решта ромів не живе, а перебивається. Багато чоловіків пересуваються по місту на вбогих підводах.  Екскурсовод розповіла таку історію: якийсь салон викинув на смітник зіпсовані весільні сукні і вже наступного дня по всьому місту розгулювали циганки в білих кринолінах, мереживі, коронах і віночках, а кому дісталася фата, то використовував її як шарфик.

Ще до поїздки читала відгуки туристів про Берегове,  де повторювалися поради неодмінно піти в місцевий краєзнавчий музей. Ціна за вхід символічна – 5 гривень, народу – не протовпитися. В основному приїжджі, бо місцеві далеко не з першої спроби змогли пригадати, де той музей знаходиться. Там експонати з різних епох перемішані з предметами з особистої колекції завідувача Івана Івановича. Хоча точніше сказати – Іштвана Іштвановича. При зустрічі кожної групи його перше питання: «Якою мовою ведемо екскурсію?» Ми приєдналися до великої групи підлітків з Тернополя. Екскурсія велася українською, але якось І.І. вжив слово  «Венгрія». Один зі старшокласників чи то автоматично, чи щоб показати свою освіченість, підправив: «Угорщина». На що І.І., повчально піднявши вгору вказівний палець, відповів: «Ти, хлопче, спочатку вивчи угорську мову так, як я, угорець, знаю українську, а потім поговоримо».

Українська мова в школах Берегового з угорською мовою навчання викладається як іноземна. Ми з двома приїжджими з Івано-Франківська ніяк не могли справитися з банкоматом, де всі команди були угорською, поки якась жінка не допомогла. Є українська гімназія, споруда з розкішним фасадом, який, на жаль, не дають розглянути в усій красі високі дерева. Є школа імені Шевченка, поруч закладка під пам’ятник поету на честь 200-річчя з дня народження, але ознаки спорудження монументу відсутні.

Немало будинків у Береговому стоять порожніми чи продаються. Іван Іванович пояснив, що багато людей, котрі впевнено «зачепилися» на заробітках за кордоном, згодом перевозять туди й родини. Ми перепитали – вони їдуть на історичну батьківщину, в Угорщину? Співрозмовник сумовито заперечив: «Ні, здебільшого у Португалію та Іспанію.

Познайомилася в Берегово з родиною, де дружина українка (знає кілька мов), а чоловік – русин. Вони продемонстрували, як звучить русинська мова. На слух щось середнє між українською, польською та білоруською, деякі слова незрозумілі, але по змісту можна  зорієнтуватися, про що йдеться. Той чоловік з гордістю сказав, що русини – це не українці, що розмовляють певним діалектом, русини – це окрема національність. Сам він у розмові при необхідності вільно переходив з русинської на українську, російську та угорську.

Під час екскурсії містом гід не раз повторював, що вода у місцевому каналі Верке у 5000 разів (!) брудніша, ніж передбачено нормою. Причина – викиди з недобудованих очисних комплексів. А на вигляд у центрі канал вельми привабливий, там постійно хлюпається  колонія диких качок.

Майже до хмар дістають у Береговому два храми – католицький та реформатський. Парафіян там небагато, як і в чепурних греко-католицькій та православній церквах. Здалеку бачили інші споруди явно культового призначення, одна з яких за обрисами схожа на кірху (можливо, у минулому).

Випадково натрапили ми на старий цвинтар. Він гарний, якщо можна вжити це визначення до такого скорботного місця. На ньому практично не росте бур’ян, хоча видно, що більшість могил давно ніхто не відвідує, і немає сміття.

На вулицях Берегового ми не раз бачили дерева та кущі, які характерні для субтропіків. Не зразу впізнали добре знайому по площі Героїв Майдану  в Кіровограді катальпу. Тільки в Кіровограді вона доросла і з дрібнішим листям, а в Береговому – невелика з листками, більшими за лопухи.

Загалом нам у Береговому сподобалися спокійні лояльні люди, відсутність галасливих нетверезих компаній та зграйок доривистих молодиків. З настанням сутінків вулиці порожніють. Кафе майже пусті. А їхали ми сюди (власне, як і більшість прибульців) заради термальних басейнів. Про них докладно – в наступній публікації.

Далі буде…

Дана Готур, Акуламедіа

13 червня 2015р.

Теги: відпочинок, етнічні групи

Коментарі

васман 2015-06-15 / 15:29:25
//з особистої колекції завідувача Івана Івановича. Хоча точніше сказати – Іштвана Іштвановича// - напевно, Яноша Яношовича хотіли сказати?

Франьо 2015-06-15 / 11:29:48
Як мене то бісить- Береговому, Мукачевому. Му та му..

НОВИНИ: Соціо

23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 5
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
21:10
/ 4
Закарпатська обласна станція переливання крові повідомила про "велику потребу в крові всіх груп Rh- для ЗСУ"
19:52
/ 1
На Донеччині поліг Юрій Бойчак з Розтоків Богданської громади
17:45
/ 1
На Харківщині поліг Андрій Малицький з Невицького Оноківської громади
16:01
У вівторок у Сасівці Неліпинської громади, що на Мукачівщині, прощатимуться з Віталієм Хомою
15:56
У Мукачеві відновлюють роботу роботу комунальні термальні басейни
20:31
У Ясіні на Рахівщині зареєстровано ще одну громаду ПЦУ
16:22
/ 2
Брати Рамачі і сербські руснаки
11:12
/ 1
Внаслідок ран, отриманих у бою, і після операцій, що тривали місяць, помер Олександр Трощак із Верхнього Коропця на Мукачівщині
11:27
У Берегові попрощалися з полеглим Героєм Василем Канайлом
20:55
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника – закарпатця 1975 року народження
» Всі новини