В Ужгороді презентували «Літопис Карпатської України» (ФОТО)

12 листопада в Ужгороді відбулася презентація книги Сергія Федаки «Літопис Карпатської України». Видання присвячене 75-річчю Карпатської України.

В Ужгороді презентували «Літопис Карпатської України» (ФОТО)

Презентація відбулася саме того дня, коли у 1939 році стартувала повсякденна робота уряду, очоленого Августином Волошином. «Тож сьогодні – ювілей певного перелому, Карпато-Української епопеї. Виповнилося 75 років від перенесення столиці Карпатської України з Ужгорода до Хуста, і  Хуст перебрав естафету державотворення. Тому цього дня подаємо світові присвячену тим подіям книгу», - каже Сергій Федака. 

У «Літописі Карпатської України» день за днем викладено основні події 5 місяців історичного етапу становлення автономного статусу нашого краю, а також передісторія Карпатської України (починаючи з 1937 року).

Тему Карпатської України, за словами С. Федаки, почали піднімати з 1989 року. «За наступні чверть століття написано вже дуже багато, правда, не завжди виклад є систематичним, чимало статей та книг присвячено конкретним подіям, моментам. Ми ж намагалися підготувати максимально популярну книгу, де день за днем подано фактаж, що відбувалося в Карпатській Україні. Щоб навіть непідготовлений читач, представник учнівської та студентської молоді міг скласти основне уявлення, яке згодом розширюватиметься через іншу літературу. Подано й події дипломатичної історії – що відбувалося навколо Карпатської України, у столицях великих держав. Опрацьовано  і церковну та культурну історію Карпатської України (досі можна заздрити тій епосі при всьому її трагізмі, адже у неї були великі здобутки та звершення, на які можемо рівнятися і до нині). Подано і розлогу бібліографію, наведено кілька десятків документальних публікацій про Карпатську Україну, великий список мемуарної літератури, дослідницьких праць. Опубліковано і назви художніх творів, присвячених Карпатській Україні», - розповів автор.

«Літопис» народився не вчора і не позавчора, цьому виданню передували й інші мої книги, присвячені Карпатській Україні. Перше – на початку ХХІ століття, друге – у 2004 році (у двох виданнях). У 2005 вийшла біографія Августина Волошина. У 2009 році  — художньо-документальна повість «Карпатський кросворд». Я постійно доопрацьовував хроніку Карпатської України, адже з’являлися нові факти, матеріали, розсекречувалися документи. Власне хроніку публікував у 2001 році у двотомному виданні «Карпатська Україна. Документи, хроніка, персоналії». Сьогодні ж — найбільш повне видання фактів і подій. Тож робота над книжкою велася близько 12 років. А до сторіччя Карпатської України матеріалів, очевидно, збереться ще більше», - каже С. Федака.  

На обкладинці книги проступає текст Маніфесту уряду Карпатської України – зі сторінок тодішньої преси.

С. Федака подякував видавцеві за якісну роботу у процесі підготовки та друку книги.

Своєю чергою, директор видавництва «Ґражда» Іван Ребрик зауважив: «Видання Сергія Федаки завжди вчасні і, що мене, як видавця, влаштовує, користуються споживчим попитом. Ця література має свого читача, тож знову і знову виникає потреба у книзі такого типу. А от що мене не влаштовує, як видавця, це те, що багато літератури виходить у світ без належної фахової підготовки, у статусі освоєння коштів, як правило, бюджетних, і вона, що найгірше, не націлена на утвердження певних ідеалів у суспільстві, а вилежується мертвим вантажем на полиці. Натомість і моє, І Сергія Федаки завдання –  щоб ідеї, які рухали поколінням буквально наших дідів, знаходили відгук у серцях і душах сучасників. Бо ті події – справді феноменальні. Оскільки наша держава постійно перебуває у якомусь зачарованому колі державотворення. Нашому поколінню пощастило переживати найдовший період нашої незалежності і ми віримо, що збудуємо українську національну державу, про яку мріяли персонажі, які живуть і борються на сторінках нашого видання».

За словами І. Ребрика, книга дає можливість співвітчизникам чи не щодня відзначати події Карпатської України, оскільки у ній податовано усі події практично поденно. Читач знайде для себе і чимало несподіваного – і щодо фактажу, і щодо персоналій.  

«Це путівник державотворчих змагань на нашій рідній землі», - підсумував Іван Ребрик суть презентованого видання.

«Літопис Карпатської України» - одне з видань цілої серії, яку готує видавництво «Ґражда» до ювілею подій загадкової і доленосної епохи – Карпатської України. «А загалом ситуація у видавничій справі – архікритична, - каже І. Ребрик. - Навіть проблематично судити, котре з видавництв краю доживе до березневих святкових подій Карпатської України».

Ужгородський прес-клуб

12 листопада 2013р.

Теги: Федака, Ребрик, Карпатська Україна

НОВИНИ: Соціо

22:37
/ 2
У суботу у Верхніх Воротах на Мукачівщині зустрічатимуть полеглого Героя Івана Вотьканича
22:22
/ 1
"Щасливі діти" запрошують дітей із соціально вразливих родин в "УжТур"
20:57
/ 1
В Ужгороді сьогодні попрощалися із захисником Олегом Ващенком
16:39
/ 1
У Ясінянську громаду на Рахівщині надійшла звістка про загибель Ярослава Бузака, що вважався зниклим безвісти від січня 2023 року
11:06
/ 1
В Ужгороді в п'ятницю попрощаються з Олегом Ващенком
16:10
ТОП 10 вакансій: на Закарпатті є 46 вакансій водіїв і 53 – швачок
15:28
/ 1
У Міжгір’ї відкрили Алею Слави Героїв-Захисників
20:39
/ 4
Холмківська громада провела в останню дорогу Героя Михайла Койду з Розівки
16:45
/ 2
"Казанова" з Рівненського ТЦК Ярмошевич повернувся з фронту і формує нову бригаду в Ужгороді – ТСН
14:28
/ 3
ФОТОФАКТ. Закарпатський ОТЦК показав, як проходять базову підготовку усі мобілізовані до лав ЗСУ
01:52
/ 2
Від системи "Шлях" через неповернення водіїв відключили 2-х перевізників з Закарпаття
00:51
У Ракові на Ужгородщині попрощалися з полеглим Героєм Олександром Кострицею
23:20
У Тур'я Пасіці Ужгородського району провели в останню дорогу 24-річного Героя Олексія Тирпака
19:14
/ 1
Угорський інститут з Берегова отримав дозвіл розробляти 3 родовища з термальною водою на Берегівщині
18:10
/ 2
У Великому Березному попрощаються з Мирославом Майдичем, який загинув ще в лютому
16:53
/ 9
Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули
22:28
/ 1
У Мукачеві попрощалися з полеглим Героєм Василем Улинцем
21:51
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Юрієм Кучериком
19:32
Після втручання БЕБ Ужгородська міськрада скасувала тендер з ремонту ліфта на 2,2 млн грн
14:43
Закарпатцю присудили сплатити "Закарпатгазу" 188 тис.грн через "підкручений" лічильник
13:41
"Укрзалізниця" скасовує пересадковий потяг Ужгород-Чернівці
23:56
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим захисником Романом Гапаком
20:50
У січні-березні поточного року на Закарпатті здали житла в експлуатацію на 30% більше, ніж торік
20:35
/ 2
Африканець намагався незаконно потрапити в Україну зі Словаччини "щоби полікуватися"
11:23
На війні з росією поліг Федір Янчик з Берегова
» Всі новини