Закарпатці побували на вшануваннях в Холодному Яру

20–21 квітня 2013 року в Холодному Яру відбулися вшанування борців за волю України різних епох – Гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання 1768 року Максима Залізняка та отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупака.

Закарпатці побували на вшануваннях в Холодному Яру

Гостей приймали у селах Медведівка, Івківці, Мельники та на хуторі Буда.

У вшанування холодноярських козаків щороку бере участь Закарпатська організація Всеукраїнського об’єднання «Свобода» за участі бажаючих відвідати козацький край. Своїми враженнями від Холодного Яру–2013 поділилася учасниця делегації, студентка Закарпатського художнього інституту Мар’яна Бурдейна. Юна художниця два роки малювала портрет заслуженого артиста України Тараса Силенка, який полонив її серце кобзарськими піснями, перебуваючи на Закарпатті під час вшанувань героїв Карпатської України. В Холодному Яру делегація із Срібної Землі тепло привітала кобзаря. 

Цієї весни вперше для себе відкрила славетний Холодний Яр. За ці дні я побачила не тільки серце козаччини, а ще й півУкраїни – ми побували в одинадцятьох областях. Коли ти бачиш Україну на власні очі: міста, мальовничі села з шевченківськими дворами, безмежний Дніпро, схожий на море, то душа співає. Розумієш, що нема в світі ніде найріднішого й найкращого краю, як Україна. Я дуже вдячна Закарпатській обласній організації ВО «Свобода» та її керівникові Олегу Куцину за організацію чарівної для мене подорожі.

Під час поїздки ми відвідали багато визначних місцях Холодного Яру. Побували в родинному селі Максима Залізняка Івківці, де відбулося покладання квітів до його пам’ятника (скульптор Іван Гончар), піднімалися на гору Семидубова, де за однією з версій поховано Гетьмана України Богдана Хмельницького. На горі Семидубовій було висаджено сім дубів – на пам’ять про великого гетьмана, його старшин та козацтво. Відкривала для себе багато нового біля 100-літнього дуба Максима Залізняка, під яким Тарас Шевченко писав свої «Гайдамаки», молилася в Мотриному монастирі. Ми пройшли кілометри  тими буйними лісами, які бережуть історію і таємниці з минулого.

Марш козацьких одностроїв та вишиванок, який відбувався у перший день холодноярських вшанувань в селі Меведівці, для мене був приємним відкриттям. Я з роду не бачила стільки гарних козаків! Тут з’їхалося народу з усієї України та з-за її меж. Полк Чорних Козаків з Польщі, друзі з Латвії, які знімали відеофільм про наш козацький край, та й багато інших закордонних гостей. Марш вразив масштабністю. Понад тисячу людей брали участь у параді вишиванок, проводилось багато веселих козацьких конкурсів – хлопці мірялись оселедцями, а дівчата косами, проходили козацькі бої, освячення зброї, били гармати, що надавало фестивалю бойовий настрій. Захоплював виступ Братства козацького бойового звичаю “Спас” із Києво-Могилянської академії.

А найбільше душа раділа від української пісні. Виступало кілька музичних гуртів. Уперше я побачила соліста гурту «Тінь Сонця» Сергія Василюка, який дивовижно вміло запалює серця. Виступали усіма любимий ліричний гурт «Рутенія», не схожий своєю творчістю ні на кого іншого веселий гурт «Вертеп». Найочікуванішим на цьому фестивалі для мене був виступ кобзаря Тараса Силенка, бо вже два роки закохана у його творчість. Через його кобзу ллється неймовірне світло, що торкається самого серця. Це словами, мабуть, не передати. Для мене душею України є кобзарська пісня. Таких людей, як Тарас Силенко, нам треба берегти і шанувати. Як вдячність за його творчість, під час виступів подарувала йому портрет, який створила на Закарпатті.

Звичайно, великої поваги заслуговує президент Історичного клубу «Холодний Яр» письменник Роман Коваль, який вкладає колосальну працю для організації вшанувань в Холодному Ярі. Радієш, коли бачиш людей, яким не байдуже майбутнє України і які працюють над тим, щоб відродити справжню Україну. Нам потрібно тільки допомогти таким людям, долучатися до їхніх ініціатив. Первинне з роду-віку – не забувати хто ми є, цікавитись своїм минулим, бо у цьому наша сила. Бути байдужим – це найстрашніше.

Кілька років тому я прочитала книжку Юрія Горліса-Горського «Холодний Яр», яку видав письменник Роман Коваль і яку рекомендую кожному небайдужому українцю. Після відвідин Холодного Яру мені стало зрозумілим: поки не постоїш на тій святій землі, у повній мірі не відчуєш і не уявиш собі тих подій, які відбувалися тут. Козацтвом, його завзятістю, силою та не покірністю, описаними в «Холодному Ярі», нам треба не тільки захоплюватися, але й вивчати і передавати наступним поколінням те страшне горе, яке сталося з українським народом після окупації більшовицькою Росією 1918 року.

Мар’яна Бурдейна

25 квітня 2013р.

Теги: Холодний Яр, козак

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:51
/ 1
Гранатометник "Вуйко"
16:25
/ 5
Новий радник мера Ужгорода Ковальський задекларував з дружиною 13 млн грн готівки
15:21
Інформація про, начебто, мінування берегів Тиси є ворожою ІПСО – ДПСУ
11:56
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Василем Улинцем
11:31
/ 1
В Ужгороді 4 червня попрощаються з полеглим Героєм – 22-річним Романом Гапаком
09:40
Учасники велозаїзду "Big City Ride" в Ужгороді відкрили велосезон і зібрали майже 68 тис. грн для ЗСУ
22:56
/ 6
П'янезному та матюкливому протоієреєві УПЦ МП Іванові Ляху, який на авто влетів у будинок в Ужгороді, заборонили служіння
16:14
/ 2
В Углі на Тячівщині попрощалися з захисником Дмитром Голубкою
13:44
В Ужгороді талановитих школярів відзначили грошовими преміями
11:23
/ 4
На війні з росією поліг кавалер двох орденів "За мужність", 22-річний Роман Гапак з Ужгорода
23:40
Спостерігати вагітність безоплатно можна у 23 медзакладах Закарпаття – НСЗУ
19:44
В парках Ужгорода відновили роботу частини атракціонів, зупинених після НП в мотузковому парку
18:54
/ 1
На війні полягли Олександр Костриця з Ракова і Олексій Тирпак з Тур'я Пасіки Тур'є-Реметівської громади
15:54
У Великому Раківці Білківської громади провели в останню дорогу Володимира Поповича
01:26
/ 2
У Руській Мокрій Усть-Чорнянської громади попрощалися з Генадієм Лісовенком, який вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року
00:14
Оприлюднено графік літніх канікул в усіх школах Ужгорода
00:10
"Укрзалізниця" призначила на 1-2 червня "гірський шатл" зі Львова до Рахова
21:54
В Ужгороді проходить Всеукраїнський з’їзд серцево-судинних хірургів
21:22
/ 1
На Запоріжжі поліг Едуард Федор з Перечина
20:40
На румунський берег Тиси навпроти Великого Бичкова винесло 10-го з початку травня потопельника
19:45
/ 2
У п'ятницю на КПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" запрацює модернізований пасажирський напрямок
18:13
/ 6
В Ужгороді повертатимуть громаді стоянку для літаків в аеропорту, передану в приватну власність
14:36
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті влаштувалися на роботу 5 італійців, 5 румунів і 3 британці
11:29
Ляльковий театр та безкоштовна солодка вата: у "Світі Велетнів" відзначать День захисту дітей
10:58
/ 1
У Великому Раковці Білківської громади попрощаються з полеглим на війні з росією Володимиром Поповичем
» Всі новини