Коли запрацює "малий прикордонний рух" між Румунією та Україною?

У контексті вступу центрально- та південно-східноєвропейських країн до Європейського Союзу та їх приєднання до Шенгенського простору, Євросоюз вніс ряд поправок до Шенгенської конвенції, даючи можливість державам-членам ЄС укладати із сусідніми країнами, що не входять до європейського співтовариства двосторонні угоди про спрощений рух жителів прикордоння через кордон.

Коли запрацює "малий прикордонний рух" між Румунією та Україною?

Ці двосторонні документи сприяють уникненню перетворення зовнішнього кордону Європейського Союзу на бар'єр для ділового, соціального, культурного та регіонального співробітництва, сприяють інтегрованому співробітництву між прикордонними регіонами та є ефективним механізмом зближення прикордонних територій. 

Завдяки таким угодам, жителям прикордонних районів не потрібна шенгенська віза, вони мають можливість отримати дозвіл місцевого прикордонного руху, що дозволяє їм вільно перетинати кордон. До тепер Румунія уклала Угоду про малий прикордонний рух лише з Р. Молдова, що набула чинності в березні 2010 року. Переговори довкола укладення подібної домовленості з Україною та Сербією ще тривають. 

Румунсько-українські перемовини з підготовки проекту Угоди між Урядом Румунії і Кабінетом міністрів України про місцевий прикордонний рух були початі ще в 2007 року, щойно після вступу Румунії до ЄС. Сторони домовилися про безкоштовне оформлення дозволів на спрощений перетин кордону в режимі місцевого прикордонного руху пенсіонерам, інвалідам і дітям до 18 років. 

У певний момент переговори між Бухарестом і Києвом перебували в досить просунутій стадії і документ був майже готовий до підписання. Однак наприкінці переговорного процесу виникло ряд труднощів і непорозумінь. На останньому раунді переговорів, в січні 2009 року дискусії зайшли в тупик, хоча вже очікувалося оголошення про їх завершення і підписання двостороннього документу. Румунська сторона порушила питання доцільності відкриття консульства в Ужгороді та консульського відділу в Солотвині, в той час як українська сторона наполягала на відкритті нових пунктів перетину кордону. 

Представник українського МЗС заявив тоді, що Румунія висунула Україні низку неприйнятних умов для підписання угоди про малий прикордонний рух. У відповідь на це МЗС Румунії заявило, що пропозиції румунської сторони пов’язані з необхідністю виконання вимог, які висунув Євросоюз в перспективі приєднання Бухареста до Шенгенської зони. 

Нещодавно Посол України в Румунії Теофіл Бауер провів прес-конференцію, в ході якої прокоментував двостороннє співробітництво України з Румунією. На запитання про перспективу підписання угоди про малий прикордонний рух, керівник української дипломатичної місії відповів: “Звичайно це, не стільки неприємно, скільки важко про це говорити, бо ми є сусідами і дійсно Румунія, як член Євросоюзу одна із останніх країн, яка не підписала з нами цю угоду, яка в першу чергу слугувала би інтересам жителів прикордоння з обох сторін. Адже дозвіл, який отримував би громадянин України, чи Румунії давав би можливість безперешкодно, на протязі 5 років здійснювати перетин кордону. Ми знаємо, що по обидві сторони кордону мешкають родини, мешкають родичі, які мають запит на перетин кордону. Справа в тому, що визначальну роль у підписанні цього документу відіграє саме Румунія, тому що Румунія входить в Європейський Союз, має зобов'язання щодо вступу в Шенгенську зону і саме від позиції румунської сторони залежить швидкість і час підписання цієї угоди. Тому ми сподіваємося на пошук взаємоприйнятного рішення, я би сказав консенсусного рішення, яке б дало нам можливість якнайшвидше підписати цю угоду.” 

Торкаючись цього питання влітку минулого року екс-глава румунського зовнішньополітичного відомства Теодор Баконскі заявив, що Бухарест хоче якнайшвидше підписати Угоду про малий прикордонний рух, але повинні бути створені умови для належного дотримання її положень. “У нас є Генеральне консульство з малочисельним персоналом в Чернівцях, яке не може впоратися із такою протяжністю кордону, - сказав Теодор Баконскі, - тому нам потрібно ще дві консульські установи для видачі дозволів на малий прикордонний рух.“ 

Нагадаємо, угоду про малий прикордонний рух Україна вже підписала з Польщею, Угорщиною і Словаччиною, які в грудні 2007 р. увійшли до Шенгенської зони. Румунія не є членом Шенгенської угоди, проте входить до ЄС і чекає запрошення приєднатися до Шенгену, тому процедури отримання румунських віз та роботи консульських установ мають відповідати шенгенським нормам. (Василь Каптару)

www.rri.ro

18 жовтня 2012р.

Теги: Румунія, прикордонний рух

Коментарі

НОВИНИ: Різне

14:31
Газонокосарка чи триммер? Що краще вибрати?
14:13
Як стати донором яйцеклітини?
11:09
Закарпатські рятувальники вирушили для транспортування тіла загиблого чоловіка, виявленого неподалік в горах на Прикарпатті
02:16
Укренерго: Днями в роботу вийде блок на АЕС, що тимчасово покращить ситуацію
00:04
Домашні басейни Bestway та Intex: насолоджуємось влітку без обмежень
00:10
Ключові критерії вибору стільчика для годування дітей
00:06
Подарунковий сертифікат – хороший спосіб зробити гарний подарунок
19:54
Шольц: Дозвіл Україні бити німецькою зброєю по цілях в рф не загрожує ескалацією
17:08
/ 1
Головуюча в ЄС Бельгія виступила за позбавлення угорщини права голосу в Євросоюзі
17:01
ЗМІ: угорщина у наступному складі Єврокомісії отримає менш значущу посаду через орбана
20:52
Крани та вентилі: основні відмінності
00:57
Уряд підтримав збільшення штрафів за джипінг у заповідниках у 50 разів
17:04
Як вибрати чоловічий смарт годинник на подарунок
16:19
Уряд майже вдвічі підвищив тариф на електроенергію для населення
05:33
/ 2
Опитування: Майже 50% жителів угорщини проти, аби ЄС надавав Україні будь-яку допомогу
05:12
Politico: Байден таємно дозволив Україні завдавати ударів по території росії американською зброєю
22:48
Професія мебляра: будуємо кар'єру з нуля
22:45
Добірка популярних моделей напівавтоматичних пральних машин
22:41
MacBook Air - чому це ідеальний вибір
23:03
Фіцо йде на поправку, але дуже повільно – його заступник
16:26
/ 1
угорщина блокує рішення для початку переговорів про вступ України до ЄС – ЗМІ
11:21
У Вилоку на Берегівщині через варіння їжі для худоби вигоріла літня кухня
20:19
Топ-5 особливостей Range Rover Velar, що роблять його унікальним
20:11
Практичність та комфорт: переваги використання Ford Puma
22:56
Зелений стиль: Bentley Bentayga Hybrid як символ вишуканості
» Всі новини